Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy: Szkoda pieniędzy na parking. Urzędnicy: Nie możemy się już wycofać.

Piotr Tymczak
W tym miejscu ma powstać nowy naziemny parking
W tym miejscu ma powstać nowy naziemny parking fot. Anna Kaczmarz
Podgórze. Mieszkańcy i radni wnioskują, aby niespełna 10 mln zł rezerwowanych na naziemny parking przy hali KS Korona wydać na inne, ich zdaniem, bardziej potrzebne zadania. Urzędnicy - wręcz przeciwnie - chcą jak najszybciej zrealizować inwestycję.

- Ten parking nie jest najbardziej potrzebną inwestycją - uważa Włodzimierz Pietrus, szef klubu PiS w Radzie Miasta Krakowa. Przypomina, że obecnie w Starym Podgórzu funkcjonuje strefa płatnego parkowania, co pozwala znaleźć miejsca postojowe.

Dlatego radni PiS złożyli poprawkę, w której pieniądze zarezerwowane w prezydenckim projekcie budżetu na naziemny parking na ok. 200 aut przy ul. Warneńczyka proponują przeznaczyć na inne zdania. Wśród nich wpisali budowę pomnika Armii Krajowej (400 tys. zł), nakładki asfaltowe na ulicach: Struga, Orkana, Mierzwy, Andersa, Pilotów, Cechowej, Żelazowskiego ( 3,2 mln zł), oraz ścieżki rowerowe: od Ośrodka "Kolna" do opactwa benedyktynów w Tyńcu (1 mln zł), wzdłuż ul. Piastowskiej przy Błoniach (500 tys. zł), na ul. Wielickiej (1 mln zł) i Wadowickiej (1,8 mln zł).

Przypomnijmy, że miasto właśnie wygrało sądowy spór z KS Korona o teren pod parking. Prace mają się rozpocząć w tym roku, gdy tylko zostanie wydane pozwolenie na budowę.

Przeciwko inwestycji protestuje KS Korona i okoliczni mieszkańcy. - Po tym jak w Podgórzu wprowadzono strefę, ten parking jest niepotrzebny. Szkoda miejskich pieniędzy na tę inwestycję. Lepiej przeznaczyć je na tereny sportowe i rekreacyjne dla mieszkańców - przekonywał niedawno Paweł Kubisztal, prezes Stowarzyszenia Podgórze.pl. Mówiąc o finansowaniu obiektów sportowych, miał na myśli zrujnowany kompleks na Wzgórzu Lasoty.

- Rzeczywiście,szkoda wydawać pieniądze na taki parking. Później trzeba będzie płacić za jego utrzymanie - uważa Paweł Hałat, prezes Stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto.

Wraz z innymi aktywistami miejskimi apeluje, aby budować w Krakowie parkingi park & ride (zostaw samochód i przesiądź się na komunikację zbiorową).

Urzędnicy wyjaśniają jednak, że już nie można się wycofać z budowy parkingu przy hali Korony. - W 2013 roku rozstrzygnęliśmy przetarg na jego zaprojektowanie i wykonanie. Podpisaliśmy umowę z firmą Inter-Bud. Jeżeli teraz wycofalibyśmy się z inwestycji, trzeba byłoby płacić odszkodowania - argumentuje Janina Pokrywa z Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Krakowa.

- Urząd przyjął złą kolejność. Podpisał umowę, nie wiedząc, jakie będzie rozstrzygnięcie sądu w sprawie terenu przeznaczonego pod parking. Poza tym teraz jest inna sytuacja po wprowadzeniu w Podgórzu strefy płatnego parkowania - komentuje Tomasz Leśniak z Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom.

- Mimo strefy taki parking jest potrzebny, pod warunkiem że o tyle miejsc postojowych, ile w nim powstanie, zlikwiduje się parkowanie na chodnikach - uważa Stanisław Albricht, autor programu parkingowego dla Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski