Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minął czas takich bohaterów

Tomasz Mateusiak, Łukasz Bobek
Karol Świerczewski „Walter”
Karol Świerczewski „Walter” FOT. ARCHIWUM
Podhale. Kluszkowce chcą zmiany nazwy ulicy. Generał Armii Czerwonej nie będzie już upamiętniony. Z kolei Nowy Targ w końcu ma odebrać tytuł honorowego obywatela oficerowi NKWD. Pomysłodawcy starają się o umorzenie związanych z tym urzędowych opłat.

Część górali domaga się usunięcia ze swoich miejscowości reliktów minionych czasów. Z Maniów ma zniknąć ulica Karola Świerczewskiego, weterana wojny domowej w Hiszpanii, a także generała Armii Czerwonej. Z kolei w Nowym Targu chcą usunąć z listy honorowych obywateli Iwana Zoło­tara, oficera NKWD.

Na Pod­tatrzu, w dwóch miejscowościach gminy Czorsztyn – w Klusz­kowcach i Ma­niowach – są wciąż ulice nazwane na ich cześć. Emocje wzbudza szczególnie jedna z dróg w Maniowach. Chodzi o ulicę Karola Świerczew­skiego, który w 1920 r. walczył przeciwko Polsce, a w latach 40. odmawiał prawa łaski żołnierzom Armii Krajowej, skazanym na śmierć.

– Mamy świadomość, kim był Świerczewski. Mieszkańcy Maniów są za zmianą nazwy ulicy. Radni gminy też popierają ten pomysł – mówi Rafał Jandura, wicewójt Czorsztyna. – Chcemy to zrobić, jednak trzeba pamiętać, że wiąże się to z kosztami, jakie będą musieli ponieść ludzie. Chodzi o wymianę praw jazdy i dowodów rejestracyjnych aut. Zamierzamy wnioskować do starostwa nowotarskiego, by umorzyło nam opłaty. Chodzi o około 20 domostw przy ulicy generała czerwonoarmisty – dodaje wicewójt.

W Nowym Targu na liście honorowych obywateli miasta od 1968 r. figuruje Iwan Zoło­tar. Na oficjalnej stronie miasta widnieje krótka notatka: „Oficer NKWD, przerzucony do Polski drogą lotniczą, organizował partyzantkę radziecką, jak również tworzył struktury radzieckiego wywiadu”.

– On miał za zadanie rozpracowywać struktury Armii Krajowej i likwidować je. To wstyd, że taki człowiek jest honorowym obywatelem miasta – wyjaśnia Tadeusz Morawa, nowotarski radny, syn majora Tadeusza Morawy ps. „44”, żołnierza 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Już w 2011 roku podjął on próbę usunięcia Zołotara z listy honorowych obywateli. Z uwagi na problemy ze skompletowaniem kapituły przyznającej tytuły, do dziś nie udało się tego zrobić. Pojawiła się jednak nowa możliwość.

– W czerwcu będziemy dyskutować o nowym regulaminie kapituły, który będzie mówił, że jeśli nie uda się powołać jej składu, rada miasta będzie mogła odebrać tytuł honorowego obywatela miasta uchwałą – mówi Paweł Liszka, przewodniczący nowotarskich radnych.

Karol Świerczewski „Walter”

– generał Armii Czerwonej i generał broni Wojska Polskiego. Urodził się w 1897 r. w Warszawie. Po wybuchu I wojny światowej wyjechał do Rosji, gdzie w 1917 r. wstąpił do Armii Czerwonej. W czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. walczył przeciwko Polakom. W czasie II wojny światowej bronił ZSRR przed Niemcami. Był alkoholikiem i wyjątkowo nieudolnym dowódcą. W sierpniu 1943 r. Stalin skierował „Waltera” do dowództwa tworzo­nych Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. Od 1944 r. był członkiem Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej. Zasłynął m.in. odmawianiem prawa łaski byłym żołnierzom AK skazanym na śmierć. Zginął w 1947 r. w zasadzce Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Iwan Fiodorowicz Zołotar

– w czasie II wojny światowej początkowo dowódca białoruskiej partyzantki sowieckiej. Zrzucono go w Gorce 29 września 1944 r. Wkrótce dowodził już w górach około 700-osobowym oddziałem partyzanckim. Oficjalnie miał współdziałać z istniejącymi tu grupami Armii Krajowej. Jego rola polegała jednak głównie na rozpracowaniu polskich oddziałów, a pod koniec wojny także na ich likwidowaniu. Z czasu wojny tego oficera NKWD bardzo źle wspomina też góralska społeczność, nakładał bowiem na wsie w Gorcach i na Podhalu olbrzymie kontrybucje. By utrzymać swoich żołnierzy, zabierał z wiosek krowy i owce. Po wojnie wrócił do ZSRR. 26 stycznia 1968 r. został honorowym obywatelem Nowego Targu.

OTO RELIKTY KOMUNIZMU

1. Witów – pomnik żołnierzy KBW

2. Ostrowsko – pomnik poległych żołnierzy KBW

3. Nowy Targ – tablica na cmentarzu poległych żołnierzy KBW

4. Nowy Targ – pomnik poległych za Polskę Ludową (na cmentarzu)

5. Kluszkowce, „Organy” Hasiora – pomnik poległym o utrwalenie władzy ludowej na Podhalu

6. Kluszkowce – ulice działaczy komunistycznych J. Bąka i S. Bochniaka.

7. Maniowy, ul. Świerczewskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski