Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mogilany. "Spinka Krakowska". Przez dwa dni folklor będzie królować przy dworze Konopków

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
W najbliższych weekend w parku w Mogilanach zaprezentują się zespoły folklorystyczne, pary taneczne, muzycy, kapele ludowe, instrumentaliści, grupy śpiewacze, śpiewacy ludowi oraz gawędziarze. Przypominamy niektórych uczestników zeszłorocznej Spinki.

FLESZ - Polskie parafie pomagają uchodźcom

od 16 lat

- Dzięki pozytywnemu oddźwiękowi z jakim spotkaliśmy się po ubiegłorocznej edycji, postanowiliśmy, że nasza Spinka stanie się wydarzeniem dwudniowym. Ponadto w tym roku współorganizatorami są Starostwo Powiatowe w Krakowie oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Od tego roku nasz przegląd został wpisany w kalendarz wydarzeń folklorystycznych SOKOŁA, dając naszym uczestnikom możliwość zdobycia kwalifikacji do kolejnych etapów folklorystycznych konkursów regionalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich

- poinformowała Martyna Strączek, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Mogilanach.

„Spinka Krakowska” to przegląd w formie konkursu, adresowany do zespołów folklorystycznych, par tanecznych, muzyków, kapel ludowych, instrumentalistów, grup śpiewaczych i śpiewaków ludowych oraz gawędziarzy.
Komisja Artystyczna będzie wykonawców oceniać w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

- Oddzielnie oceniana będzie kategoria kategoria mistrz i uczeń, skierowana do muzyków i śpiewaków, którzy swoją wiedzę i umiejętności przekazują kolejnym pokoleniom artystów ludowych

– dodaje dyrektor Strączek i zaznacza, że to wydarzenie folklorystyczne ma także historyczny charakter.

W każdej z kategorii jury przyzna główną nagrodę - mosiężną statuetkę „Spinka Krakowska”.
Uczestnicy Spinki, będą mieć również okazję do poznania historii mogilańskiego Dworu. Jego właścicielem był Józef Nowina Konopka, który jako jeden z pierwszych zebrał i wydał w 1840 roku „Pieśni Ludu Krakowskiego”.

Bywał tu Oskar Kolberg, znany miłośnik folkloru, etnograf, encyklopedysta i kompozytor, autor największego monografii etnograficznej „Pieśni Ludu Polskiego”.
Dwór odwiedzała także Janina Kalicińska, legenda regionalizmu nazywana Królową Krakowiaka, przez 22 lata prowadząca Zespół Regionalny „Mogilanie”.

To dla uhonorowania jej związków z Mogilanami, Spinkę nazwano jej imieniem. Będą w niej uczestniczyć wykonawcy z powiatów m.in. bocheńskiego, chrzanowskiego, krakowskiego, miechowskiego, myślenickiego, wielickiego.

Przegląd rozpocznie się o godz. 11 tak w sobotę 30 kwietnia, jak i w niedzielę 1 maja 2022 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski