MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum KL Plaszow podpisało umowę na budowę budynku „Memoriał”. Znajdzie się tam wystawa historyczna

Aleksandra Łabędź
Muzeum KL Plaszow podpisało umowę na budowę budynku „Memoriał”, w którym znajdować się będzie wystawa historyczna
Muzeum KL Plaszow podpisało umowę na budowę budynku „Memoriał”, w którym znajdować się będzie wystawa historyczna Anna Kaczmarz
Bardzo ważny dzień dla Muzeum KL Plaszow. W czwartek, 20 czerwca, podpisano umowę między Muzeum i firmą Texom sp. z o.o. na budowę budynku Memoriału w ramach inwestycji Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow. - Memoriał został zaprojektowany jako główny budynek muzealny. Usytuowany przy ulicy Kamieńskiego, poza terenem obozu, ale sąsiadujący z nim, w miejscu dobrze skomunikowanym, ma pełnić rolę wprowadzenia w tematykę i w teren miejsca pamięci. Obok budynku zaprojektowano parking oraz niewielki, ogólnodostępny park - informuje Muzeum.

W czwartek umowę podpisali Monika Bednarek, Dyrektorka Muzeum KL Plaszow i przedstawiciel Spółki Texcom Tomasz Bańka, Dyrektor oddziału Kraków. Podpisanie umowy jest pierwszym etapem procesu, który zakończy się otwarciem budynku Muzeum KL Plaszow wraz z wystawą stałą. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2025 roku. Inwestycja finansowana jest przez Gminę Miejską Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak informuje Muzeum KL Plaszow: "W nowo powstałym budynku, położonym tuż za obszarem byłego obozu, znajdować się będzie wystawa historyczna. Ekspozycja podzielona zostanie na tematyczne segmenty, obejmujące najważniejsze wątki z historii obozu oraz działania na rzecz jego upamiętnienia podejmowane po 1945 r".

Edukacyjny charakter wystawy

- Jej zadaniem będzie wprowadzenie w historię niemieckiego nazistowskiego obozu pracy i koncentracyjnego Plaszow. Osobny wątek wystawy poświęcony zostanie powojennej pamięci o KL Plaszow. Autorzy scenariusza wystawy zwrócili uwagę z jednej strony na specyfikę obozu płaszowskiego na tle innych obozów koncentracyjnych, jego lokalny charakter, z drugiej na konieczność wpisania historii tego miejsca w historię Zagłady - tłumaczy Muzeum.

Projektując "Memoriał" architekci zadbali o to, by wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu i zaprojektowali obiekt wtopiony w skarpę, ukryty pod ziemią, z widoczną jedynie elewacją frontową.

- Jest to rodzaj pomostu przechodzącego pod ulicą Swoszowicką, przez który odwiedzający będą mogli wejść na teren miejsca pamięci. Intencją projektantów było skupienie głównego ruchu odwiedzających miejsce pamięci od strony ulicy Kamieńskiego i odciążenie gęsto zabudowanych ulic Jerozolimskiej i Heltmana - tłumaczy Muzeum.

Otwarcie wystawy i podsumowanie prac

W połowie marca br. na terenie miejsca pamięci KL Plaszow odbyły się uroczystości oficjalnego otwarcia wystawy plenerowej "KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez", a także zostały zaprezentowane efekty prac wykonanych w terenie. Ekspozycja składa się z 15 tablic, których treść łączy przekaz historyczny ze słowami Świadków. Uzupełnia ją 41 punktów terenowych, informujących o lokalizacji obiektów istotnych dla historii obozu. W terenie znajdują się także trzy okna archeologiczne. Wystawa "KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez" jest przekazem o historii KL Plaszow, dostępnym każdemu, kto zdecyduje się odwiedzić teren poobozowy.

Teren miejsca pamięci poddany został także dodatkowy zabiegom uczytelniającym: przy pomocy betonowych znaczników określone zostały granice dwóch cmentarzy żydowskich: plac apelowy otoczony został żwirową opaską, a dwa ciągi schodów terenowych ułatwiają dostęp do bardziej stromo położonych części upamiętnienia.

Otwarciu wystawy towarzyszyło rozpoczęcie półrocznego cykl wydarzeń przybliżających historię osób, których losy na zawsze powiązane zostały z KL Plaszow.

Muzeum KL Plaszow

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie rozpoczęło działalność w styczniu 2021 roku. Jego zadaniem jest stanie na straży pamięci o ofiarach byłego obozu, szeroka edukacja na temat ich losów i ochrona obszaru miejsca pamięci. Cały teren poobozowy i pozostające na nim historyczne relikty są pomostem łączącym wydarzenia z przeszłości i pamięci o nich z teraźniejszością i refleksją na temat współczesności. Edukacji i poznaniu przeszłości tego miejsca służyć będą także dwa budynki muzealne: historyczny budynek - Szary Dom i wspominany budynek, który zostanie wybudowany -Memoriał. Całość będzie w przyszłości stanowić spójną opowieść o historii byłego obozu.

Rewolucja w rozwodach: Notariusz i USC zamiast sądu?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Muzeum KL Plaszow podpisało umowę na budowę budynku „Memoriał”. Znajdzie się tam wystawa historyczna - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski