Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Ci trzej bracia zasłużyli się Ojczyźnie na wiele sposobów

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Katarzyna Hołuj
Rok temu Rada Miejska w Myślenicach przyjęła uchwałę nadającą rondu u zbiegu ulic Cegielskiego i Słowackiego imię braci Ralskich: Edwarda, Eugeniusza i Stefana. Wybór padł właśnie na nie, bowiem leży w ciągu drogi do Osieczan, skąd pochodzili bracia. Natomiast w czwartek, 11 listopada 2021 roku na rondzie pojawiły się tabliczki z ich nazwiskiem, a obok ronda odsłonięto upamiętniający ich obelisk.

FLESZ - Polska odchodzi do węgla Jest porozumienie

od 16 lat

W uroczystości jego odsłonięcia wzięli udział burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka, jego zastępca Mateusz Suder oraz dr Łukasz Malinowski, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach, który przypomniał sylwetki braci. Obecni byli też członkowie rodziny, którzy podzielili się z uczestnikami uroczystości wspomnieniami o nieżyjących już przodkach.

Pochodzący z Osieczan bracia Ralscy byli postaciami nietuzinkowi. Oprócz tego, że byli naukowcami (Edward i Eugeniusz mieli tytuły profesorskie) wszyscy zasłużyli się dla niepodległości Polski walcząc w jej obronie.

Edward, najstarszy z braci (rocznik 1901) był wykładowcą Wydziału Rolniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego, legionistą, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, a w czasie II wojny światowej żołnierzem, który walczył w kampanii wrześniowej. Niedługo po tym dostał się do niewoli (obóz w Starobielsku) i zginął z rąk NKWD w Charkowie.

Dziewięć lat młodszy od niego Eugeniusz był wykładowcą na Politechnice Lwowskiej i na Akademii Rolniczej w Krakowie, a w czasie II wojny światowej organizował tajne nauczanie i walczył w szeregach Armii Krajowej. Po wojnie był członkiem brygad wywiadowczych za co był represjonowany przez komunistów. Po sfingowanym procesie krakowskim został skazany na karę śmierci, która została zamieniona na karę dożywotniego więzienia. Podczas pobytu w więzieniu (z którego ostateczne, w wyniku amnestii, wyszedł w 1956 roku) nie porzucił pracy naukowej i pisał. W latach 70-tych uzyskał tytuł najwyższy tytuł naukowy, profesora zwyczajnego.

Dwa lata na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą jego oraz jego brata Edwarda.

Najmłodszy z tej trójki Stefan urodził się w 1913 roku. Ukończył filologię germańską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był nauczycielem i społecznikiem, a w czasie II wojny światowej współtwórcą oddziału AK w Myślenicach.
Po wojnie działał w konspiracji za co został skazany na 10 lat więzienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski