Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Minęło 80 lat od tragicznej "czarnej niedzieli" [ZDJĘCIA]

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Katarzyna Hołuj
We wtorek uczczono 80 rocznicę „czarnej niedzieli”. Data 23 czerwca 1940 roku zapisała się w historii Myślenic jako jedna z najtragiczniejszych. Niemieccy okupanci aresztowali 35 myśleniczan i wywieźli ich do więzienia w Krakowie, skąd już nigdy nie wrócili.

FLESZ - Rewolucja w aptekach. Farmaceuta jak lekarz?

od 16 lat

Żeby uczcić ich pamięć mieszkańcy wraz z przedstawicielami władz samorządowych zebrali się przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji, gdzie w czasie wojny swoją siedzibę miała niemiecka policja i gdzie zgromadzono aresztowanych.

Pretekstem do tych aresztowań był domniemany zamach na pocztę. W niedzielę o świcie Niemcy zatrzymali 10 wyznaczonych wcześniej zakładników oraz 25 innych osób. Aresztowani stali najpierw przez kilka godzin w pełnym słońcu z rękami w górze pod ścianą budynku policji. Potem wywieziono ich do aresztu na ul. Montelupich w Krakowie. Niektórzy, przypuszczając co ich czeka, na czym tylko mogli próbowali zostawić wiadomość dla swoich bliskich. Jak wspominała na uroczystości rocznicowej Teresa Święch, jej teść napisał do żony: „Kochana Zosiu, wychowuj na dobrych Polaków naszych synów”.

29 czerwca strzałami w tył głowy zostali zamordowani na terenie fortu krzesławickiego. Rodziny powiadomiono, że zmarli np. na zawał lub wskutek udaru. Prawda wyszła na jaw dopiero po wojnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski