Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice sprzed prawie stu lat. Zobacz archiwalne zdjęcia i to jak kiedyś wyglądało miasto

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Myślenice w latach 30-tych XX wieku
Myślenice w latach 30-tych XX wieku Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dzięki archiwalnym fotografiom mamy możliwość zajrzenia na myślenicki rynek z lat 30-tych XX wieku. Choć widać na nich dobrze znaną i stojącą na rynku do dziś „Tereskę” i figurę św. Floriana, najstarszą w rynku murowaną kamienicę, która wówczas pełniła funkcję magistratu, a więc była siedzibą władz miasta (w obecnym Urzędzie Miasta i Gminy swoją siedzibę miała Rada Powiatowa), to widać też jak bardzo rynek zmienił się od tego czasu . Na tych samych fotografiach znajdziemy nieistniejące już zabudowania, sklepy i restauracje, z których część prowadzili myśleniccy Żydzi, oraz stragany, które dawniej rozkładano na rynku w dni targowe.

Mieszkańcy Myślenic zostali uwiecznieni jak robią zakupy, ale też podczas uroczystości takich jak dożynki czy Niedziela Palmowa.

Tereska, której postać wieńczy miejską studnię wybudowana pod koniec XIX wieku, stoi w tym samym miejscu po dziś dzień.

Zniknęła wieżyczka, a aptekę zamknięto

Na zdjęciach widać też kamienicę sąsiadującą z obecnym Urzędem Miasta i Gminy, na której szczycie do końca lat 30-tych znajdowała się charakterystyczna wieżyczka.
W kamienicy tej pan Skowroński przez lata prowadził aptekę i ona również została uwieczniona na fotografiach. Dziś apteki już nie ma, ale jej wyposażenie można oglądać w Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Kamienica Obońskich stoi do dziś

Po przeciwnej stronie rynku 100 lat temu mieściły się firmy należące do myślenickich Żydów, m.in. wielobranżowy sklep Berischa Backera. drukarnia Perlotha i jego handel wodą gazowaną. Je również dostrzeżemy na zdjęciach.
Do dziś stoi tam także najstarsza (z końca XVIII wieku) murowana kamienica, czyli kamienica Obońskich - nazwana tak od nazwiska jej fundatorów - a przez mieszkańców nazywana także kamienicą pod Matką Boską. W latach 30-tych była siedzibą władz miasta. To tam urzędował burmistrz Jan Dunin-Brzeziński, zanim we wrześniu 1939 roku nie wyruszył na wojnę, z której już nie wrócił.

Na zdjęciach widać też ulicę Piotra Skargi i fragment kościoła parafialnego oraz myśleniczan z palmami, którzy albo udają się właśnie do kościoła, aby je poświęcić albo też właśnie wyszli z mszy.

Prezes ZBP o prognozach inflacyjnych

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski