Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice 80 lat temu. Niezwykłe zdjęcia z czasów wojny! [30.01.]

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Myślenicki rynek we wrześniu 1939 roku po wkroczeniu do miasta Niemców
Myślenicki rynek we wrześniu 1939 roku po wkroczeniu do miasta Niemców Fot. Ze zbiorów Józefa Stanisława Błachuta
W 2019 roku przypadała "okrągła" rocznica wybuchu II wojny światowej. Jak wtedy wyglądały Myślenice, widać na zdjęciach wykonanych przez 10-letniego wtedy Andrzeja Szymurę (znajdujących się dziś w zbiorach Muzeum Niepodległości) oraz innych pochodzących ze zbiorów myśleniczanina Józefa Stanisława Błachuta.

- 1 września wczesnym przedpołudniem poszedłem z rodzicami na piątkowy targ. Myślenicki rynek, tak zazwyczaj gwarny, był pusty. Ludzie mówili: „wojna”, „Niemcy uderzyli na Polskę”. W gmachu „Sokoła” urządzano już wojskowy polowy szpital...- wspominał na naszych łamach Andrzej Szymura, który lata 1938-45 spędził z rodzicami w Myślenicach.

Dziś ma 90 lat, ale pamięta, jak 3 września 1939 roku zobaczył lecący nad domem przy ul. Słowackiego niemiecki samolot, który niedługo później runął zestrzelony. - Spojrzałem w górę i... zamarłem z przerażenia. Nisko, nie wyżej niż 100-150 metrów nad ziemią leciały od strony Krakowa trzy samoloty. Pierwszy - bombowiec z dużą szklaną kabiną. Na kadłubie czarny krzyż, na sterze z tyłu znany mi znak - swastyka...- opowiada.

Dzięki niemu możemy oglądać unikatowe zdjęcia z czasów wojny. Dostawszy od ojca aparat fotograficzny (zakupiony zresztą jako lokata kapitału) dokumentował wojenną codzienność trzymając się zasady, aby nie fotografować żołnierzy.

***

5 września (godz. 16) w myślenickim Muzeum Niepodległości zostanie otwarta wystawa pt. „Bohaterowie Września. Kampania 1939 roku na ziemi myślenickiej”, a dr Piotr Sadowski wygłosi poświęcony im wykład. O godz.18 w myślenickim sanktuarium zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar II wojny światowej. Po nabożeństwie nastąpi złożenie kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości.

Dzień później, również w Muzeum Niepodległości (godz. 16.30) będzie można wysłuchać wykładu dr Kazimierza Dymka „Walki obronne na przedmurzu Krakowa we wrześniu 1939 roku”. 7 września na cmentarzu w Głogoczowie zostanie odsłonięta tablica poświęcona gen. Józefowi Kustroniowi, dowódcy 21 Dywizja Piechoty Górskiej, która w pierwszych dniach września 1939 r. uczestniczyła w walkach obronnych w tym rejonie.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski