MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na srebrnych łamach

Redakcja
***

Czy woda mineralna najlepiej gasi pragnienie, dodaje zdrowia i przedłuża życie - jak twierdzą jej producenci? Statystyczny Polak wypija rocznie blisko 77 litrów wody mineralnej, czyli ponaddwukrotnie więcej niż osiem lat temu. Spożywamy jej niewiele mniej niż np. Austriacy - 82,5 l, czy Szwajcarzy - 85 l.
Z piciem wody - czytamy w artykule pt. "Bujda wodna" (w 29. nr. tygodnika "Wprost") nie należy przesadzać. Odnosi się to zwłaszcza do osób starszych. Nie trzeba też sięgać wyłącznie po wodę bogatą w sole mineralne. Wystarczy gasić pragnienie zwykłą wodą, nazywaną źródlaną.
Ile litrów wody należy wypijać dziennie, by zaspokoić potrzeby organizmu? Kiedy grozi nam odwodnienie? Czy rzeczywiście, jak twierdzi autor, Zbigniew Wojtasiński, producenci wód butelkowych "nabijają nas w butelkę?"
W "Polityce" (w 30. numerze tygodnika) obszerny materiał o pijaństwie. Dawniej walczono z alkoholizmem, w wolnej Polsce oficjalnie już się nie walczy, tylko rozwiązuje problemy alkoholowe. Rezultaty tej walki są mizerne. "Polska właśnie wspięła się - jak czytamy w artykule Jerzego Danilewicza pt. "Twardziej z miękkonogim" - na czwarte miejsce na świecie, jeśli chodzi o spożycie alkoholu". Pijaństwo dostrzegamy szczególnie w okresie letnim, kiedy to parki, a nawet niewielkie skwerki, pełne są obywateli nadużywających alkoholu.
Jak sobie radzą z notorycznymi pijaczkami władze miast i gmin? Czy powołane swego czasu komisje gminne mają prawo i obowiązek kierować wnioski do sądu o przymusowe leczenie uzależnionego, tzn. "pijącego ryzykownie i szkodliwie"? To walka z wiatrakami. Z 36 tysięcy osób skierowanych w 2006 roku przez sądy na leczenie przymusowe terapie ukończyło 10 tysięcy.
Dlaczego niemieckie drewno jest tańsze od polskiego? Może dlatego - pisze Marek Rabij w 31. numerze tygodnika Newsweek"- że "Lasy Państwowe to moloch, którego utrzymanie jest wielce kosztowne". Nasze Lasy Państwowe - twierdzi autor - to państwo w państwie. Pod kuratelą ma jedną czwartą powierzchni Polski. Tylko w ubiegłym roku Lasy Państwowe osiągnęły 5,7 miliardów zł przychodu i 465 milionów czystego zysku, co plasuje je w czołówce najzamożniejszych podmiotów gospodarczych kontrolowanych przez państwo.
W 2007 roku ceny drewna ogółem wzrosły o 11 procent i są dużo wyższe niż u sąsiadów. Według GUS, tylko w pierwszym kwartale br. import obrobionego drewna wzrósł trzykrotnie w porównaniu z ub. rokiem, głównie z Niemiec i Czech. Dlaczego nasze Lasy Państwowe wolą sprzedawać mniej i drożej niż więcej i taniej? - o tym w artykule pt. "Gajowy pilnie potrzebny", a także o "wielkich pieniądzach, chciwości i lepkich rękach... PIT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski