MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na srebrnych łamach

PIT
Czy istnieje "czarodziejska żywność", produkty cudownie działające na urodę i zdrowie - jak zapewniają nas ich wytwórcy? Nie wszystko jest chwytem reklamowym. Udowodniono np. korzystne działanie kwasów tłuszczowych DHA na poprawę pamięci u osób starszych. Wiadomo też, że spożywanie ryb morskich wpływa korzystnie na nasze zdrowie ze względu na dużą zawartość kwasów tłuszczowych omega 3. Odpowiedni poziom tych kwasów - zdaniem prof. Fernando Gomez-Pinilla, neurochirurga z University of California w Los Angeles - może wpływać na zmniejszenie podatności na depresję, schizofrenię, demencję, dyslekcję czy ADHD.

***

Dlaczego należy jeść dużo produktów kwaszonych? Nie tylko jogurtów i kefirów, ale też ogórków i kapusty kiszonej. A tak w ogóle to "zwykłe jabłka i płatki owsiane są zdrowsze niż najbardziej wyrafinowane produkty spożywcze" - pisze w korespondencji z Nowego Jorku pt. "Czarodziejska żywność" Aleksandra Postoła w 32. nr. tygodnika "Wprost".
Szpitale dla ludzi zdrowych? Właściwsze określenie: "Przychodnia stylu życia". Pierwsza tego typu placówka na świecie powstała w Szwecji. Na jej czele stanęła profesor kardiologii zapobiegawczej Mai-Lis Hellenius, specjalizująca się w badaniach tzw. syndromu metabolicznego, jednego z największych zagrożeń rozwiniętych społeczeństw. Syndrom ten charakteryzuje się m.in. wysokim ciśnieniem tętniczym, otyłością brzuszną, wysokim stężeniem cholesterolu i glukozy we krwi i jest najczęstszą przyczyną zawałów, udarów i cukrzycy. Ludzie z tym syndromem są prawie zawsze mało aktywni fizycznie. Ruch i właściwa dieta jest zatem najlepszym środkiem zapobiegawczym.
Przeprowadzone w Szwecji badania na ponadczterotysięcznej grupie sześćdziesięciolatków wykazały, że gimnastyka, nawet stosowana w niewielkich dawkach, zmniejsza ryzyko rozwoju syndromu metabolicznego. Dlatego prof. Hellenius na receptach zamiast specyfików przepisuje pacjentom... ruch i dietę!
Jakie kraje poszły śladem Szwecji? - dowiemy się z korespondencji Tomasza Walata ze Sztokholmu pt. "Pompki na pompkę, a przysiady na zajady" w 34 nr "Polityki".
Mała czarna, twierdzą amerykańscy badacze z Cornell University, może być lekarstwem na niektóre choroby. Chodzi o schorzenia wywołane nieprawidłowym funkcjonowaniem limfocytów T, np. zapalenie stawów czy stwardnienie rozsiane. W badaniach na zwierzętach uczeni dowiedli - czytamy w materiale pt. "Kawa na odporność" (w 29 nr "Newsweeka"), że kofeina przywraca prawidłowe działanie komórek T. Teraz przygotowują się do testów na ludziach, ale lekarze już zachęcają chorych do picia "małej czarnej".
(PIT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski