Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na znak świetnego zwycięstwa

AN
Fot. Anna Kaczmarz
Fot. Anna Kaczmarz
Na Wawelu trwają przygotowania do wystawy "Na znak świetnego zwycięstwa", która ma zostać otwarta 15 lipca przyszłego roku, w 600-lecie bitwy pod Grunwaldem.

Fot. Anna Kaczmarz

WAWEL. Chorągwie krzyżackie spod Grunwaldu

Wśród eksponatów poczesne miejsce zajmie 56 chorągwi krzyżackich zdobytych pod Grunwaldem, uzupełnionych o trofea spod Nakła (1431 r.). Oryginały już nie istnieją; zawieszone jako wota przy ołtarzu św. Stanisława w katedrze wawelskiej przetrwały do szwedzkiego potopu. Dalsze ich losy nie są znane.
Chorągwie rekonstruowane są obecnie w wawelskiej Pracowni Konserwacji Tkanin. To wielkie przedsięwzięcie, nie po raz pierwszy podejmowane na wawelskim wzgórzu. W 1937 r., z jedwabiu o odpowiednich parametrach, specjalnie zamówionego w Milanówku, wykonano 30 replik sztandarów krzyżackich. Wskazówek dostarczyło pomnikowe dzieło Długosza "Banderia Prutenorum", ilustrowane przez krakowskiego miniaturzystę, Stanisława Durinka. To najsławniejszy, wyjątkowy w skali europejskiej, średniowieczny katalog chorągwi.
W 1940 r. Niemcy uroczyście przenieśli zagrabione repliki na zamek w Malborku. W 1945 r. okazało się, że 14 chorągwi ukryli na Wawelu pracownicy. Do tego zbioru dorobiono w 1962 r. kolejnych 7, w tym chorągiew Wielkiego Mistrza. Obecnie, z myślą o jubileuszowej wystawie, postanowiono zrekonstruować brakujące, by powstał pełny zespół złożony z 56 obiektów.
Punkt wyjścia pozostał ten sam - miniatury Durinka z dzieła Długosza. Współczesna technika pomogła o tyle, że umożliwiła zeskanowanie i powiększenie każdej z miniatur, co jest bardzo pomocne w analizowaniu detali. Jedwab znów zamówiono w Milanówku. Farbowanie tkaniny przeprowadzono częściowo na Wawelu, częściowo w Milanówku. Dalej było rozrysowanie kartonów i misterna ręczna robota dziewięcioosobowego zespołu specjalistów z Wawelu, wspomaganego częściowo (kartony do bardziej skomplikowanych figur heraldycznych, także prace nad dziewięcioma w całości malowanymi sztandarami) przez Wydział Konserwacji krakowskiej ASP.
Prace nad rekonstrukcją kompletu chorągwi powinny zakończyć się jesienią. Wszystkie - obecnie odtwarzane i starsze kopie, z 1937 i z 1962 r. - zostaną pokazane na jubileuszowej wystawie. Będzie to pierwszy pełny pokaz od 1655 r., kiedy chorągwie "utonęły" w szwedzkim potopie.
Na wczorajszej konferencji prasowej na Wawelu zaprezentowano chorągiew mniejszą Wielkiego Mistrza, chorągiew miasta Brandenburga, którą prowadził komtur Markward von Salzbach i zdobytą w 1431 r. pod Nakłem dwustronną chorągiew Inflantczyków prowadzoną przez Teodoryka von Croe.
(AN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski