MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nadal nie będą słyszeć

Redakcja
Rodzice chorych dzieci odwołali na razie zapowiedziany na wczoraj marsz protestacyjny Fot. Anna Kaczmarz
Rodzice chorych dzieci odwołali na razie zapowiedziany na wczoraj marsz protestacyjny Fot. Anna Kaczmarz
ZDROWIE. Leczące dzieci z upośledzonym słuchem placówki w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu nie otrzymały kontraktu z NFZ. A innych nie ma.

Rodzice chorych dzieci odwołali na razie zapowiedziany na wczoraj marsz protestacyjny Fot. Anna Kaczmarz

- Jesteśmy zrozpaczeni. Nie wiemy, co robić - Agnieszka Kądziołka, mama 3-letniej Agaty, i Beata Kubala, mama o rok młodszej Weroniki, nie są w stanie zrozumieć decyzji funduszu. Wczoraj do Specjalistycznej Poradni Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z wadą słuchu, należącej do Polskiego Związku Głuchych, przyjechali rodzice dzieci niedosłyszących z całej Małopolski. Protestują przeciwko decyzji NFZ, którego komputer uznał, że ich dzieci nie muszą słyszeć.

System poprawy słuchu opracowany i wdrożony przed laty przez Polski Związek Głuchych jest wręcz modelowy: przyjmują go także inne kraje, uznając za najbardziej skuteczny. Jego fundamentem jest kompleksowość świadczeń: w przychodniach są otolaryngolog, psychiatra, psycholog i logopeda (tzw. surdologopeda), współpracujący ze sobą w pracy nad małym pacjentem.

Dr Jacek Bartnik, otolaryngolog, podkreśla, że jeśli po wprowadzeniu dziecku aparatu słuchowego czy implantu ślimakowego nie jest prowadzona wieloletnia, systematyczna rehabilitacja - dziecko nie będzie słyszeć nadal i pieniądze, wydane przez NFZ na zakup urządzenia (implant kosztuje nawet do 100 tys. zł), są wyrzucone w błoto! Ale program komputerowy, który w grudniu ub. roku decydował o tym, które placówki otrzymają w tym roku pieniądze na leczenie, tego oczywistego faktu nie uwzględnił. W efekcie NFZ w Małopolsce nie ogłosił konkursu na rehabilitację dla dzieci niesłyszących, lecz odrębne konkursy na otolaryngologię, logopedię, psychoterapię - nie uwzględniając specyfiki tych świadczeń w przypadku dzieci niesłyszących! W efekcie krakowska poradnia otrzymała jedynie kontrakt na otolaryngologię i nieznaczne fundusze na psychologa, tarnowska nie otrzymała ani grosza, podobnie nowosądecka.

Ewa Grabowska van Elk, kierowniczka poradni w Tarnowie, jest załamana. - Nie dostałam kontraktu np. na psychologa, bo nie... zatrudniam psychologa klinicznego od uzależnień. Po co miałabym go przyjmować, skoro jest mi niepotrzebny? Ale tego wymaga fundusz! - kierowniczka jest całkiem bezradna. - Nie zostałam też zaproszona do konkursu uzupełniającego, w ramach których ma być dzielona rezerwa. Oznacza to likwidację placówki i zwolnienia wyspecjalizowanych w pracy z dziećmi niesłyszącymi fachowców - podkreśla.

Dr Jacek Bartnik uważa, że w najtrudniejszej sytuacji znaleźli się rodzice dzieci z terenów wiejskich, położonych z dala od większych miast: dotąd przyjeżdżali w jedno miejsce i załatwiali wszystko. Teraz np. w szpitalu w Nowym Sączu dziecko otrzyma poradę otolaryngologa, ale na rehabilitację musi już jechać do innych miejscowości. - W praktyce to jest nierealne: w efekcie te dzieci zostają skazane na niesłyszenie - nie wątpi nasz rozmówca.

Ale rodzice - dla których uratowanie ośrodków PZG to przysłowiowe być albo nie być - nie ustępują: wczoraj skierowali list protestacyjny do dyrekcji MOW NFZ, Rzecznika Praw Dziecka, wojewody małopolskiego i ministra zdrowia. Zapowiedziany na wczoraj marsz protestacyjny odwołali - czekają na odpowiedź.
Wczoraj wieczorem biuro prasowe MOW NFZ przysłało nam komunikat, w którym czytamy m.in. "Mamy świadomość ważnej społecznej roli tych poradni i dlatego, by mali pacjenci mogli nadal korzystać z opieki specjalistów, ogłosimy dzisiaj rokowania dla tych poradni". Czy jest to zapowiedź, że w końcu poradnie otrzymają pieniądze, czy też jedynie gest w kierunku uspokojenia nastrojów? "DP" będzie śledził przebieg rokowań i informował Czytelników o ich rezultatach.

Dorota Stec-Fus

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski