MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej szokujący film tego roku wejdzie do kin już 13 lutego. Będzie skandal?

(UW)
"Pięćdziesiąt twarzy Greya" wywołuje gorące dyskusje, bo powstało na kanwie książki, która kipi erotyzmem i wyuzdaniem. Powieść wciąż bije kolejne rekordy sprzedaży, a PWN zastanawia się, na czym polega fenomen tego tytułu.

Przekonamy się, biorąc do rąk "Hardkorowy romans" PWN, w której Eva Illouz odpowiada na głosy zafascynowanych, oburzonych i zaniepokojonych fenomenem "Pięćdziesięciu twarzy Greya".

Pięćdziesiąt twarzy Greya od momentu publikacji stało się światowym bestsellerem – miliony sprzedanych na całym świecie egzemplarzy świadczą o tym, że mamy tu do czynienia nie tylko ze świetnym marketingiem, ale przede wszystkim z trendem kulturowym na ogromną skalę. Socjolożka Eva Illouz, od lat badająca emocje w świecie kapitalizmu, zastanawia się, w jaki sposób książka, której daleko do dobrej literatury, mogła rozpalić serca tak wielu czytelników w różnych zakątkach globu.

Na jaką potrzebę odpowiada przedstawiony w niej romans? Czy to możliwe, że bohaterka powieści o sadomasochistycznym związku jest ucieleśnieniem nowoczesnej feministki? Czy książka E.L. James jest zapowiedzią zmiany kulturowej, której dotąd nie byliśmy świadomi? I najważniejsze: jak to wszystko jest możliwe w zwykłym „czytadle”​ dla kur domowych?!

Przeprowadzona przez Illouz analiza to odpowiedź na głosy zafascynowanych, oburzonych i zaniepokojonych fenomenem Pięćdziesięciu twarzy Greya. Autorka od nowej strony przedstawia relacje między literaturą a społeczeństwem. Jedno jest pewne: Hardkorowy romans zaskakuje – niekiedy bardziej niż „powieścidło”, o którego fenomenie traktuje.

Eva Illouz to izraelska socjolożka, profesor na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, jedna z najważniejszych postaci współczesnej socjologii, której książki zostały już przetłumaczone na kilkanaście języków. Illouz w swojej pracy zajmuje się przemianami relacji międzyludzkich, związków oraz emocji pod wpływem kapitalizmu. Analizuje współczesną kulturę terapeutyczną za pomocą badania poradników i programów telewizyjnych. Uważnie śledzi zmiany kulturowe w zakresie emocji i opracowuje je teoretycznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski