Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej w cenie - dobre sąsiedztwo

Redakcja
Wizualizacja zespołu mieszkaniowego przy ul. W. Sławka (Proins SA)
Wizualizacja zespołu mieszkaniowego przy ul. W. Sławka (Proins SA)
Poprawiła się koniunktura na rynku budownictwa mieszkaniowego; pojawiły się kolejne duże inwestycje. Potwierdza to 74. Krakowska Giełda Domów i Mieszkań, która zakończyła się w ostatnią niedzielę.

Wizualizacja zespołu mieszkaniowego przy ul. W. Sławka (Proins SA)

RYNEK. 74. Krakowska Giełda Domów i Mieszkań

Pozytywne tendencje rejestrują również analitycy z krakowskiego Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. Rynek stopniowo wydobywa się z zapaści, która najmocniej dała się we znaki na przełomie lat 2008/2009. - Jej skutkiem jest m.in. mniejsza o jedną trzecią podaż nowych mieszkań - stwierdza Piotr Krochmal, przedstawiciel IA MRN. - Na początku roku 2009 było ich w Krakowie około 6100, a w lutym 2010 - 4100. Przesłanką, która pozwala myśleć z optymizmem o przyszłości jest przede wszystkim rosnąca liczba nowych inwestycji i otwierający się rynek kredytów.

Preferowane lokalizacje i sąsiedztwo

Pod koniec ubiegłego roku instytut przeprowadził, wespół ze Stowarzyszeniem Budowniczych Domów i Mieszkań, analizę preferencji nabywców mieszkań, której podstawę stanowiła ankieta adresowana do uczestników Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań. - Z naszych badań wynika, że w Krakowie popyt dotyczy w największej mierze mieszkań małych i średnich, o powierzchni do 60 m kw., co wynika z niskich możliwości kredytowych nabywców. Mieszkań takich poszukuje ponad 60 proc. osób. Najczęściej interesują się one mieszkaniami 3-pokojowymi (43 proc. ankietowanych) albo 2-pokojowymi (39 proc.). Za najbardziej atrakcyjne lokalizacje uznawane są w Krakowie: Bronowice, Łobzów, Prądnik Biały, Krowodrza Górka, Prądnik Czerwony, a zatem miejsca położone w zachodnio-północnej części Krakowa, znajdujące się blisko centrum, z rozwiniętą komunikacją publiczną - mówi Michał Buszak, przedstawiciel IA MRN.

Za budzące emocje uważane są takie miejsca, jak Ruczaj, Kurdwanów, Mistrzejowice oraz Bieżanów. Ruczaj ma opinię atrakcyjnej lokalizacji; negatywne odczucia nabywców wynikają ze słabo rozwiniętej tu komunikacji miejskiej, braku przedszkoli, szkół i przychodni. Źle kojarzą się Rybitwy, Łęg, Nowa Huta, Wzgórza Krzesławickie, Kombinat, Mogiła, Ruszcza, Przylasek Rusiecki, a nawet... Swoszowice (?).

Zdaniem ankietowanych, o atrakcyjności lokalizacji decyduje bliskie sąsiedztwo przystanków komunikacji miejskiej (około 77 proc. wskazań), terenów zielonych (lasów, parków, łąk) oraz sklepów spożywczych. Jednym z kryteriów branych pod uwagę przez nabywców mieszkań jest także bezpieczeństwo. Nabywcy cenią sobie budynki i osiedla z alarmem oraz monitoringiem zewnętrznym, ochroną, wyposażone w drzwi antywłamaniowe. Zniechęca ich ruchliwa ulica (67,3 proc.), sąsiedztwo wielkiej płyty (37,6 proc.). Nie mają przekonania do mieszkań w oficynie (37,1 proc. wskazań), loftów (36,1 proc.), a także obiektów, w których znajduje się dużo lokali użytkowych (30,2 proc.). Zdecydowana większość (ponad 80 proc.) planuje zakup mieszkania w Krakowie. Tylko jedno na pięć gospodarstw domowych deklaruje chęć zakupu mieszkania lub domu pod miastem.

Nowe inwestycje w ciekawych miejscach

Ankieta przeprowadzona przez IA MRN pokazuje wyraźnie, że największym zainteresowaniem cieszą się inwestycje zrealizowane w miejscach mających dogodne połączenie komunikacyjne z centrum Krakowa. W najbliższym czasie zyskają zatem miejsca, do których szerszy dostęp otworzą nowo realizowane trasy tramwajowe. Należy do nich m.in. Przewóz, oddalony od ronda Kotlarskiego o 2 - 3 przystanki. W tym rejonie kolejny zespół mieszkaniowy realizuje krakowski Instal SA, obchodzący w tym roku jubileusz 60-lecia. - Przy ul. Przewóz kończymy realizację dwóch budynków z 159 mieszkaniami o powierzchni od 30 do 76 m kw. Kompleks ten jest w całości ogrodzony i monitorowany - podkreśla Janusz Garścia, dyrektor Instalu SA. - Pod budynkami z luksusowymi windami są zlokalizowane 44 miejsca garażowe, a także komórki lokatorskie; pozostałe miejsca postojowe, ogólnodostępne, nieodpłatne, znajdują się na zewnątrz. Oferujemy podwyższony standard wykończenia, obejmujący m.in. drzwi antywłamaniowe i parapety z konglomeratu marmurowego.
Jednym z najnowszych dużych zespołów mieszkaniowych, którego realizacja już się rozpoczęła jest kompleks budowany przez Proins SA. Interesujący projekt autorstwa Biura Rozwoju Krakowa SA zakłada budowę zespołu sześciu budynków z 228 mieszkaniami o powierzchni od 30 do 84 m kw. w cenie od 6100 do 7300 zł za m kw. oraz garażami podziemnymi. - Trzy z nich będą miały pięć pięter, trzy - osiem. Zespół ten będzie w przyszłości ogrodzony i monitorowany, z kompletną infrastrukturą w postaci dróg wewnętrznych, parkingów, placu zabaw i zieleni - wylicza Jerzy Kukliński, przedstawiciel firmy Proins SA.

Także gotowe obiekty są atrakcyjnie położone. Należy do nich dom "Pod Kopcem", zrealizowany przez obchodzący w tym roku jubileusz 65-lecia krakowski Budopol. - Jest to budynek dwubryłowy, o trzech kondygnacjach, z windami i placem zabaw, zlokalizowany vis a vis kopca Krakusa, przy ul. Wielickiej - mówi Adam Stawiarski, przedstawiciel Budopolu. - W obiekcie znajduje się 99 mieszkań o powierzchni od 30 do 75 m kw. Do każdego z nich przyporządkowana jest piwnica (w cenie mieszkania) oraz miejsce postojowe w garażu podziemnym lub na zewnątrz. Mieszkania oferujemy w standardzie deweloperskim podwyższonym, z wewnętrznymi i zewnętrznymi drzwiami oraz tynkami pokrytymi gładzią. Niewielki kameralny obiekt z 28 mieszkaniami o powierzchni od 42 do 72 m kw. oddaliśmy również na Woli Duchackiej przy ul. Dobczyckiej. Standard wykończenia jest podobny, w budynku tym jest 10 piwnic. Średnie ceny mieszkań w Krakowie kształtują się obecnie, o czym świadczą również podane tu przykłady, na poziomie od 5 do 8 tys. zł. Atrakcyjność ofert najtańszych wynika m.in. z faktu, że ich zakup upoważnia do starania się o preferencyjny kredyt w ramach programu "Rodzina na swoim". Takie oferty prezentowały na giełdzie m.in. firmy: Wawel Service, ATAL, DOM, Krakoin i SOBOL'A.

JANUSZ MICHALCZAK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski