Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najkrótszy dzień roku

Grzegorz Tabasz
I stało się. Za nami najkrótszy dzień roku. Przespaliśmy najdłuższą noc. 22 grudnia rozpoczęła się jednocześnie zima kalendarzowa i astronomiczna. Drobny wyjątek w długiej serii zdarzeń wyjątkowych.

Zacznę od mijającego grudnia, który lada chwila meteorolodzy ogłoszą najcieplejszym w historii. Podobnie jak dobiegający kresu rok. Tu uwaga: kroniki pogodowe nie są specjalnie długie. Podobnie jak prognozy. Pierwszą opublikowano 1 sierpnia 1861 roku w brytyjskim „The Times”.

U nas meteorologię zaczęto uprawiać pod koniec I Rzeczpospolitej, zaś Państwowy Instytut Meteorologiczny utworzono chwilę po odzyskaniu niepodległości, w 1919 roku. Globalne obserwacje meteorologiczne zaczęły się równe 55 lat temu od wyniesienia na orbitę satelity pogodowego TIROD, co można uznać za początek profesjonalnej prognostyki.

W tej sytuacji podziwianie rekordu ciepła czy zimna jest cokolwiek ryzykowne. Konia z rzędem temu, kto wie, jaki był 966 rok? W każdym razie rozpoczęta dopiero co zima zapowiada się nijako. Pod psem, rzekłbym. Mgliście. Mokro. Bez śniegu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski