Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Najlepiej żyje się w Krakowie i trzech okolicznych gminach. Podkrakowskie samorządy wysoko na podium

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Gmina Dobra do Życia - to ranking, który pokazuje, gdzie ludziom żyje się najlepiej. W województwie małopolskim na najwyższym podium jest Kraków, ale tuż za nim dwie gminy z powiatu krakowskiego i jedna z wielickiego. Bezkonkurencyjne samorządy są doceniane m.in. za: troskę o środowisko naturalne, rozwoju demograficzny oraz społeczno-ekonomicznego, rozwinięty rynek pracy, warunki mieszkaniowe, bezpieczeństwo oraz jakość usług i wiele innych czynników.

Ranking Gmina Dobra do Życia przygotował Serwis Samorządowy PAP i trzeci rok z kolei ogłosił wyniki. To zestawienie pokazuje jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. W województwie małopolskim najwyższe miejsce zajmuje Kraków, ale tuż po nim są dwie podkrakowskie gminy wiejskie. Na drugim miejscu w Małopolsce znalazła się gmina Wielka Wieś, a na trzecim Zielonki. Po nich jest jeszcze gmina miejsko-wiejska z powiatu wielickiego - to Niepołomice.
Kolejne miejsce w małopolskiej pierwszej dziesiątce zajęły:

 1. Kraków,
 2. Wielka Wieś,
 3. Zielonki,
 4. Niepołomice,
 5. Sucha Beskidzka,
 6. Wieliczka,
 7. Tarnów,
 8. Michałowice,
 9. Mucharz,
 10. Myślenice.

Podkrakowskie gminy rywalizują z najlepszymi

Mimo, że w Małopolsce jest wiele miast i miasteczek, gmin miejsko-wiejskich to dwie wiejskie gminy z powiatu krakowskie pokonały taką konkurencję w rankingu.

Wójt gminy Wielka Wieś Krzysztof Wołos podkreśla, że bez wątpienia w jego gminie żyje się bardzo dobrze.

- Mamy największe saldo migracji w Małopolsce, a skoro do nas sprowadza się najwięcej nowych mieszkańców, to znaczy, że tu żyje się dobrze. Ponadto dbamy o środowisko, inwestujemy w programy poprawiające jakość powietrza, budujemy sieci wodociągowe i kanalizacyjne. Dbamy także o infrastrukturę drogową, obiekty komunalne i rekreacyjne, boiska i szkoły. A poziom nauczania mamy wyższy niż w Krakowie, co pokazują wyniki z egzaminów ósmoklasistów - mówi Krzysztof Wołos, wójt gminy Wielka Wieś, która spośród samorządów małopolskich ustąpiła miejsca tylko największemu miastu Krakowowi, pozostała pokonała.

Do rankingu organizatorzy przygotowali się sumiennie. Serwis Samorządowy PAP przygotował we współpracy z prof. Przemysławem Śleszyńskim z Polskiej Akademii Nauk.

– Jakość życia to jest coś, co nas otacza, coś w czym żyjemy i chcemy, żeby ta jakość życia była jak najlepsza. Dlatego w tym wskaźniku syntetycznym znalazło się spektrum tego, w czym żyjemy. Gdzieś musimy mieszkać, gdzieś musimy albo chcemy pracować, uczymy się, wypoczywamy, przemieszczamy się pomiędzy tymi różnymi miejscami naszej aktywności, więc wskaźnik stara się być czymś uniwersalnym, kompleksowym – wskazał prof. Przemysław Śleszyński.

Wskaźniki do liczenia jakości życia

Nagrodzono także najlepsze gminy w każdym województwie. Gminy "prześwietlono" kompleksowo biorąc pod uwagę 63 wskaźniki.
Jak wskazują organizatorzy rankingu wskaźniki zgrupowano według 10 obszarów aktywności człowieka i zagospodarowania przestrzennego:

 1. Środowisko naturalne,
 2. Rozwój demograficzny,
 3. Rozwój społeczno-ekonomiczny,
 4. Rynek pracy,
 5. Warunki mieszkaniowe,
 6. Infrastruktura osadnicza i ład przestrzenny,
 7. Zdrowie i bezpieczeństwo,
 8. Dostępność i jakość usług,
 9. Dziedzictwo, kultura i rekreacja,
 10. Spójność i aktywność społeczna.

Wszystkie te czynniki tworzą łącznie Wskaźnik Jakości Życia, którego wartość była podstawą wyznaczenia miejsca w rankingu.

Pięć kategorii w rankingu

W rankingu było pięć kategorii: A) miasta na prawach powiatu, B) strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, C) gminy z siedzibą powiatu ziemskiego, D) gminy miejskie i miejsko- wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców oraz E) gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców.

Kategoria A: wygrała Warszawa, Kraków był zaraz na drugim miejscu, a na trzecim Zielona Góra
Kategoria B: I Osielsko (woj. kujawsko-pomorskie), II - Podkowa Leśna i III - Izabelin (obie strefy z woj. mazowieckiego). Tej kategorii Małopolska nie miała swoich sukcesów.
Kategoria C: I- Stalowa Wola (woj. podkarpackie), II - Lubliniec (woj. śląskie), III - Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie). Z Małopolski najlepsza gmina w tej kategorii to Sucha Beskidzka, która uplasowała się na 6. miejscu.
Kategoria D: I - Gogolin (woj. opolskie), II - Kostrzyn nad Odrą (woj. lubuskie), III - Władysławowo (woj. pomorskie). Tu spośród małopolskich gmin miejsko-wiejskich najlepsze było Bukowno na 13. miejscu ogólnopolskiego rankingu i Jordanów na 14. miejscu.
Kategoria E: I - Kleszczów (woj. łódzkie), II- Dziwnów (woj. zachodniopomorskie), III- Lubin (woj. dolnośląskie). A z małopolskiego najlepsza była gmina Mucharz na miejscu 30. w tej kategorii.

Gala jubileuszowa 50-lecia gminy Zielonki i 25-lecia pracy wójta Bogusława Króla

Wójt z 25-letnim stażem i 50-lecie gminy. Jubileusz to okazj...

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski