MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasz pies szykuje się do zimy. Zmienia futro na grube i gęste

Dorota Dejmek
W okresie linienia ważne jest regularne szczotkowanie sierści psa. Pomaga to usunąć zbierające się w dużych ilościach martwe włosy
W okresie linienia ważne jest regularne szczotkowanie sierści psa. Pomaga to usunąć zbierające się w dużych ilościach martwe włosy Fot. 123RF
Pielęgnacja. Kiedy pies linieje, zadbajmy o wzbogacenie jego diety w odpowiednie składniki.

Sierść wciskająca się w każdy zakamarek mieszkania, psie kłaczki na ubraniach, obiciach mebli i podłodze. Zrzucanie sierści u psa następuje przynajmniej dwa razy w roku: jesienią i wiosną. Właśnie teraz większość właścicieli czworonogów zmaga się z problemem linienia.

Musimy to przetrwać - nasz pupil wymienia „ubranie” na zimowe. To proces naturalny, niepokojące jest natomiast łysienie, czyli nadmierne wypadanie włosów, linienie przedłużające się lub pojawiające się zbyt często. U zdrowego, nie cierpiącego na żadną chorobę psa (zwiększone wypadanie sierści pojawia się także jako objaw towarzyszący części chorób) zachwianie procesu linienia może być spowodowane nieprawidłowym żywieniem (podawanie karmy słabej jakościowo albo przygotowywanie posiłków źle zbilansowanych; przyczyną może być także alergizujący składnik pokarmowy) lub wysoką temperaturą. Np. nadmierne ciepło w mieszkaniu może spowodować, że problem rozciągnie się nawet na kilka miesięcy.

Jesienna i wiosenna zmiana okrywy włosowej ma na celu dostosowanie do warunków atmosferycznych. Przed zimą futro psa staje się grubsze i gęstsze, a przed okresem letnim zostaje wymienione na lżejsze. Podczas tego procesu sierść staje się mało atrakcyjna - matowa, mniej błyszcząca, przerzedzona i w niektórych miejscach nierówna. Linienie to silne przeżycie dla organizmu - niektóre psy mogą się czuć osłabione, u innych stwierdza się podwyższoną temperaturę.

Istnieją wprawdzie rasy, u których linienie jest mniej intensywne (u psów krótkowłosych trwa przez cały rok i jest mniej widoczne) lub nie występuje wcale (york, maltańczyk, skye terier, briard), jednak zazwyczaj proces ten jest typowym i normalnym zjawiskiem w domu, w którym mieszka pies. Intensywne linienie dotyczy zwłaszcza ras pierwotnych, czyli takich, których materiał genetyczny jak najmniej odbiega od genotypu wilka. Należą tutaj m.in. samojed, husky, malamut, ale też chiński shar-pei i tybetański shih-tzu.

W tym trudnym okresie warto zadbać o wzbogacenie diety psa o składniki, które wpływają korzystnie na kondycję sierści i skóry. Dieta powinna zawierać metioninę, biotynę, cynk, witaminę E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Można dodawać do karmy olej z lnu, wiesiołka lub oliwę z oliwek. Jeśli podejrzewamy, że przyczyną nadmiernego linienia może być alergia pokarmowa, konieczna będzie wizyta u weterynarza. Po uzyskaniu pewności, że proces ma podłoże alergiczne, najczęściej stosowaną procedurą jest zmiana rodzaju białka w posiłkach lub jego zastąpienie białkiem hydrolizowanym.

W okresie linienia bardzo ważna jest pielęgnacja sierści zwierzaka - regularne i częste czesanie i szczotkowanie, aby usunąć zbierające się w dużych ilościach martwe włosy, które mają tendencję do kołtunienia i filcowania. Kołtuny blokują dopływ powietrza do skóry, co może doprowadzić do dolegliwości skórnych (podrażnienia, odparzenia), a nawet do zakażeń bakteryjnych.

Zabiegi szczotkowania i rozczesywania sierści mają jeszcze jedną zaletę: działają na skórę jak masaż - poprawiają więc jej ukrwienie, jak również stymulują wzrost nowych włosów. W przypadku psów długowłosych ważne jest, aby nie rozczesywać sierści „na sucho”. Przed szczotkowaniem trzeba ją lekko zwilżyć - suchą sierść łatwo uszkodzić. Podczas linienia pomocne będą także kąpiele. Pies pozbywa się wówczas znacznej ilości martwego, niepotrzebnego już włosa.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski