Nic nie robią?

GEG
(INF. WŁ.) Prawie połowa współmałżonków posłów nie robi nic i nie ma żadnych dochodów - wynika z poselskiego rejestru korzyści. Nieliczni parlamentarzyści przyznają, że ich żony lub mężowie pracują w administracji publicznej lub biurach poselskich albo zasiadają w radach nadzorczych państwowych spółek. Najczęściej współmałżonek polskiego posła to emeryt, rencista, nauczyciel lub lekarz.

Żony posłów i mężowie posłanek

   Przy nazwiskach prawie połowy posłów nie ma w rejestrze korzyści żadnej adnotacji o tym, co robi ich małżonek, jakie ma dochody i czy posiada jakieś akcje. Są i tacy, który w rejestrze zaznaczyli, że ich żona czy mąż nie pracują, a szef sejmowej komisji śledczej ds. Orlenu poseł Józef Gruszka (PSL) napisał nawet o swojej żonie Halinie: "jest na moim utrzymaniu". Tradycyjny model preferuje też inny bohater komisji Roman Giertych (LPR), którego żona "nie pracuje zawodowo".
   Zupełnie inaczej wygląda życie małżonki marszałka Sejmu Józefa Oleksego (SLD). Maria Oleksy jest zatrudniona w Polisie Życie SA (jako doradca), społecznie działa w PCK (wiceprezes zarządu) oraz w Fundacji Onkologii Doświadczalnej i Klinicznej (członek zarządu), jest też członkiem rad nadzorczych spółki "dataCom SA", Ośrodka Rekreacyjnego "Senator" w Dźwirzynie i TUR Agropolisa SA. Przez kilka miesięcy 2002 r. zasiadała też w radach nadzorczych spółek SKK Kredyt SA Wrocław i "JK Service" (o tej drugiej funkcji jest głośno w ostatnich dniach).
   W ubezpieczeniach pracuje również żona Jerzego Jaskierni (SLD) - Alicja. Jest ona doradcą prezesa TUiR Warta SA oraz prezesem Fundacji Warta. W Warcie pracuje też żona byłego premiera Leszka Millera (SLD) - Aleksandra (w rejestrze nie podano stanowiska).

W administracji publicznej

   Na początku tej kadencji posłanka Danuta Ciborowska (SLD) przez kilka miesięcy zatrudniała męża Mirosława w swoim biurze poselskim. Od początku kadencji w biurze poselskim Unii Pracy w Elblągu pracuje Jolanta Müller, żona posła Jerzego Müllera (UP). Kilka tygodni temu dyrektorem biura poselskiego w Lesznie został Stanisław Ratajczak, mąż posłanki Elżbiety Ratajczak (LPR).
   Żona Krzysztofa Janika (SLD) - Jadwiga - od kilku miesięcy jest referendarzem w Urzędzie Zamówień Publicznych. Także kilka miesięcy temu pracę w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie otrzymała Alicja Mironiuk-Nikolska, żona posła Lecha Nikolskiego (SLD). Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Józef Jerzy Pilarczyk (SLD) zawsze może liczyć na fachowe porady żony Zofii, specjalistki w Regionalnej Agencji Rynku Rolnego w Warszawie.
   W ubiegłym roku Halina Lisak, małżonka posła Janusza Lisaka (PLD, kilka miesięcy temu - UP) została zatrudniona jako asystentka dyrektora Regionu Południowego Telekomunikacji Polskiej SA. Małżonka posła Jana Chaładaja (niezrzeszony, kiedyś SLD-UP) - Genewofa - zasiada w Radzie Nadzorczej PKS Transport SA Błonie.

W samorządzie

   Mąż Anny Bańkowskiej (SDPL) - Zbigniew - jest naczelnikiem Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Inowrocławiu. Żona posła Krzysztofa Baszczyńskiego (SLD) - Ewa - pracuje w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi.
   Bolesław Ciemniak, mąż posłanki Grażyny Ciemniak (SLD), jest miejskim radnym w Bydgoszczy. W sejmiku Dolnego Śląska zasiada żona posła Franciszka Franczaka (niezrzeszony, poprzednio - Samoobrona. W rejestrze korzyści posła Kazimierza Wójcika (Samoobrona) nie ma żadnej adnotacji o funkcjach pełnionych przez żonę Elżbietę, choć i ona jest radną Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Prywatna inicjatywa

   Najbardziej zapracowaną małżonką jest - przynajmniej tak wynika z rejestru korzyści - Barbara Komorowska, żona jednego z najbogatszych Polaków. Małżonka posła Zbigniewa Komorowskiego (PSL) jest członkiem zarządu w 3 spółkach należących do jej męża i zasiada w 5 radach nadzorczych spółek prawa handlowego.
   Poseł Henryk Długosz (niezrzeszony, poprzednio SLD) jest przewodniczącym rady nadzorczej spółki P.U.P. Suprimex. Poseł nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę w radzie, ale w firmie zatrudniona jest jego żona Alicja. Poseł Aleksander Grad (PO) był przewodniczącym rady nadzorczej Małopolskiej Grupy Geodezyjno-Projektowej SA w Tarnowie, której wiceprezesem jest jego żona Małgorzata. Barbara Czerwińska, żona posła Andrzeja Czerwińskiego (PO), jest nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 11 w Nowym Sączu, ale też prezesem spółki PPHU AWA. (GEG)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie