Nie ma już Domu Greckiego

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Kolędnicy w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” w Myślenicach
Kolędnicy w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” w Myślenicach Fot. Agnieszka Turska
Kontrowersje. Muzeum Regionalne „Dom Grecki” istniało od 1929 roku. Było wizytówką Myślenic. Władze gminy wolą jednak mieć u siebie Muzeum Niepodległości, jakich wiele w całym kraju. Bywalcy Muzeum Regionalnego mówią o niszczeniu symbolu miasta.

Zmiana nazwy dokonała się wraz z wejściem w życie uchwały zmieniającej statut Muzeum Regionalnego „Dom Grecki”.

Rada Miejska podjęła ją, kiedy nie udało się przeforsować likwidacji Muzeum Regionalnego. Przypomnijmy, że uchwałę o zamiarze likwidacji zakwestionował wojewoda małopolski i stwierdził jej nieważność. Na władzach miasta i radnych nie zrobiło to jednak większego wrażenia, tak samo jak nie zrobiły na nich wrażenia protesty mieszkańców, którzy byli na sesji i apelowali o nie likwidowanie zasłużonej placówki.

Mimo protestów gmina powołała Muzeum Niepodległości, które w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli za niespełna dwa lata (notabene, mniej więcej w czasie wyborów samorządowych) ma zamiar przenieść do nowo wybudowanej siedziby.

Dopiąć celu postanowiono zmieniając statut Muzeum Regionalnego, a zaraz potem jego nazwę - na Muzeum Niepodległości. W uzasadnieniu uchwały czytamy, że ma ona „wskazywać na symbiozę codziennego życia mieszkańców regionu z wartościami, którym ci mieszkańcy hołdowali”. Słowo „wartości” pojawia się tam aż sześć razy. Wreszcie na końcu czytamy: „Obecny statut Muzeum Regionalnego” wymagał więc aktualizacji i dostosowania celem odpowiedzenia na zapotrzebowanie społeczne w tym zakresie”.

Reakcje mieszkańców wskazują jednak, że nikt na muzeum w jego dotychczasowym kształcie nie narzekał. Wpisy na portalu społecznościowym potwierdzają wręcz, że Muzeum Regionalne wychodziło naprzeciw społecznemu zapotrzebowaniu, krzewiło wartości, także te patriotyczne i było wartością samą w sobie (patrz: ramka). Cele i zadania nakreślone w nowym statucie są dokładnie takie same jak Muzeum Niepodległości, które gmina zamierzała powołać po zlikwidowaniu Muzeum Regionalnego.

Burmistrz Maciej Ostrowski nie krył wcale tego, że nie mogąc zlikwidować Muzeum tak jak zamierzano, bo zakwestionował to wojewoda, skorzystano z innej „ścieżki” do osiągnięcia celu. Zmieniono statut, do czego nie wniesiono uwag w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie projekt trafił do zaopiniowania. - Muzeum Niepodległości istniało będzie w naszym mieście - mówił burmistrz na grudniowej sesji.

Ta „ścieżka” przyspieszyła „śmierć” Muzeum Regionalnego. Pierwotnie miało ono istnieć do końca lipca. Teraz okazuje się, że nie jest to już Muzeum Regionalne „Dom Grecki”. Lada moment będzie też miało nowego dyrektora. W Biuletynie Informacji Publicznej jest informacja, że przewidywany termin zakończenia postępowania konkursowego to 31 marca 2017 r.

O ogłoszonym konkursie dotychczasową dyrektor Muzeum - Bożenę Kobiałkę powiadomiono 27 stycznia. Natomiast 30 stycznia otrzymała ona polecenie zmiany nazwy placówki we wszystkich dokumentach, pieczątkach i umowach.

Gmina ogłosiła konkurs pomimo, że obecna dyrektor Muzeum Regionalnego ma bardzo dobrą opinię wśród mieszkańców miasta korzystających z Muzeum Regionalnego. Jak najlepsze opinie wystawiają jej także muzealnicy, wśród nich była dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.

Internauci piszą...

Marek Stoszek: Muzeum Regionalne „Dom Grecki” to symbol Myślenic i tego wszystkiego, co z historią, kulturą i sztuką naszej małej ojczyzny jest związane. Symboli z naszej życzliwej pamięci żadnym zarządzeniem wykreślić się nie da. Dla mnie i nie tylko to miejsce zawsze pozostanie Domem Greckim !

Ewa Akšamović : Tam się zawsze czuliśmy jak w domu (Greckim). Pozdrawia Noro Lim. Ja się osobiście czuję oszukana.

Marcin Jamróz: Tam uczyliśmy się historii naszej Małej Ojczyzny

Michał Myśliwiec: Nie rozumiem, dlaczego niszczymy jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli naszego miasta. Myślenicki „Dom Grecki” zajmuje szczególne miejsce w sercach i umysłach mieszkańców. Jest czymś, co stanowi element naszej społecznej tożsamości (...)

Jan Moryc : Ten Dom to więcej niż muzeum, pamiętam jak chodziliśmy tam ze szkoły w czasie lekcji. Powiem jedno, to była poezja...szkoda.

(źródło: Facebook)

pytania bez odpowiedzi

- Dlaczego Gmina zmieniła statut Muzeum Regionalnego na przełomie grudnia/stycznia - czego skutkiem jest zmiana MR w Muzeum Niepodległości już teraz, skoro deklarowano, że Muzeum Regionalne będzie funkcjonowało jeszcze do końca lipca br.?

- Czy zdaniem władz gminy Muzeum Regionalne nie odpowiadało na zapotrzebowania społeczne mieszkańców ? Jeśli nie - to na czym są oparte te twierdzenia?

- Dlaczego władze gminy zdecydowały się na wybór drugiej ścieżki tj. zmianę statutu skoro de facto oznacza to likwidację Muzeum Regionalnego Dom Grecki, a co do niej - stwierdził to wojewoda - nie ma „szczególnie uzasadnionego przypadku”?

- Kiedy kierowanie Muzeum Niepodległości obejmie nowy dyrektor? Czy od 1 kwietnia br. zaraz po zakończeniu postępowania konkursowego?

Te pytanie wysłaliśmy wczoraj rano do Urzędu Miasta i Gminy. Niedługo potem otrzymaliśmy odpowiedź, że ..odpowiedzi (dziś) nie będzie bowiem burmistrz ze względu na obowiązki służbowe ( spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie) oraz pogrzeb o godzinie 12 nie będzie w stanie odpowiedzieć.

myslenice@dziennik.krakow.pl

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Do was tez się dobierze. Za nom odejdzie po unicestwia jeszcze trochę.

p
patriota

Szok! Jak tak beztrosko można niszczyć lokalne dziedzictwo? Odzyskanie niepodległości Polski jest sprawą ogólnopaństwową, tematem dla muzeów narodowych i innych instytucji państwowych. Muzea regionalne mają odmienne zadanie - pielęgnowanie lokalnych tradycji i zwyczajów, propagowanie historii regionu. Gdzie teraz będzie można bliżej poznać bogatą kulturę Ziemi Myślenickiej? Likwidacja Domu Greckiego jest aktem zacierania polskiego dziedzictwa zawartego w Małych Ojczyznach, lekceważeniem spuścizny przodków, Polaków!

I co teraz? Powstanie wielki gmach, będą tablety, multimedia i fajerwerki. Wydana będzie góra pieniędzy na sprzęt, który po 5 latach stanie się bezwartościowy. Ciekawe, czy będą jakieś zabytki, a jak tak to skąd? Czy nowy twór będzie rzeczywiście muzeum?

N
Nie ma rozumku

Dobrze że ciebie nikt nie namaści na żadne stanowisko ( chyba że będziesz takim myslenickim Misiewiczem) . Zapamiętaj buhaha głąbie :NIE MA! SKĄD! Absolutnie! Buhaha!

z
zabronisz?

zabronisz to cie zdmuchnie jednym p...ciem

J
Jolanta

aby coś ugrać natym konflikcie

m
mieszkaniec

A co z eksponatami? Może jakieś inne muzeum przygarnie .Lub inna gmina?
Szkoda,

G
Gość

Wszyscy się tylko czepiają i chcą odsuwać od władzy.Skoro można było wjechać na czerwonym świetle w stojące z przodu samochody, potem tłumaczyć,że kolumna jechała z taką prędkością jaka byla potrzebna, a inni szukają tylko sensacji, to można przenosić muzeum w inne miejsce, tym bardziej ,że nikt przez to nie wyląduje w szpitalu . Ministrom wszystko wolno , a mieli być tacy transparentni, tacy uczciwi. Może o tej demolce na gorze coś powiecie.

R
Radek

Burmistrz bez oglądania się na mieszkańców zrobił to co mu pasuje. Zawsze tak robił.. nic nowego. Tym razem rozwalił symbol Myślenic i dziedzictwo Naszych przodków! Tego człowieka trzeba jak najszybciej od władzy odsunąć!

G
Gość

Minister Kultury chce zlikwidować Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i bez konsultacji z kimkolwiek połączyć to Muzeum z Muzeum Westerplatte ,oczywiście z nowymi (swoimi) władzami. Powstanie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Można ? Można. Pis może! Jakim prawem jakiś burmistrz może robić to samo co pis? No chyba ,że byłby z pis. Miał minister kaprys? Miał. Im WSZYSTKO wolno! Patrz : minister obrony (wojny ?).

a
artysta

Złotousty Maciej wystrychnął na dudka własnych ludzi, którzy go w większości popierali, no cóż taka nauczka na przyszłość dla nas wielu. Miał kaprys i go "po trupach" spełnił.

a
artysta

Złotousty Maciej wystrychnął na dudka własnych ludzi, którzy go w większości popierali, no cóż taka nauczka na przyszłość dla nas wielu. Miał kaprys i go "po trupach" spełnił.

G
Gość

Tu żadnego kolesiostwa niema , oj niema, z kąd, absolutnie, buahaha...

G
Gość

Podpisał wyrok i go wykonał Pani dyrektor:"Służ panu wiernie ,a pan ci za to ......"?

M
Magyar

Przykład idzie z samej góry, patrz: Trybunał Konstytucyjny, wymiar sprawiedliwości, szkolnictwo, siły zbrojne, ..., zmiana dla własnej "dobrej" zmiany

Dodaj ogłoszenie