Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma już Domu Greckiego

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Kolędnicy w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” w Myślenicach
Kolędnicy w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” w Myślenicach Fot. Agnieszka Turska
Kontrowersje. Muzeum Regionalne „Dom Grecki” istniało od 1929 roku. Było wizytówką Myślenic. Władze gminy wolą jednak mieć u siebie Muzeum Niepodległości, jakich wiele w całym kraju. Bywalcy Muzeum Regionalnego mówią o niszczeniu symbolu miasta.

Zmiana nazwy dokonała się wraz z wejściem w życie uchwały zmieniającej statut Muzeum Regionalnego „Dom Grecki”.

Rada Miejska podjęła ją, kiedy nie udało się przeforsować likwidacji Muzeum Regionalnego. Przypomnijmy, że uchwałę o zamiarze likwidacji zakwestionował wojewoda małopolski i stwierdził jej nieważność. Na władzach miasta i radnych nie zrobiło to jednak większego wrażenia, tak samo jak nie zrobiły na nich wrażenia protesty mieszkańców, którzy byli na sesji i apelowali o nie likwidowanie zasłużonej placówki.

Mimo protestów gmina powołała Muzeum Niepodległości, które w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli za niespełna dwa lata (notabene, mniej więcej w czasie wyborów samorządowych) ma zamiar przenieść do nowo wybudowanej siedziby.

Dopiąć celu postanowiono zmieniając statut Muzeum Regionalnego, a zaraz potem jego nazwę - na Muzeum Niepodległości. W uzasadnieniu uchwały czytamy, że ma ona „wskazywać na symbiozę codziennego życia mieszkańców regionu z wartościami, którym ci mieszkańcy hołdowali”. Słowo „wartości” pojawia się tam aż sześć razy. Wreszcie na końcu czytamy: „Obecny statut Muzeum Regionalnego” wymagał więc aktualizacji i dostosowania celem odpowiedzenia na zapotrzebowanie społeczne w tym zakresie”.

Reakcje mieszkańców wskazują jednak, że nikt na muzeum w jego dotychczasowym kształcie nie narzekał. Wpisy na portalu społecznościowym potwierdzają wręcz, że Muzeum Regionalne wychodziło naprzeciw społecznemu zapotrzebowaniu, krzewiło wartości, także te patriotyczne i było wartością samą w sobie (patrz: ramka). Cele i zadania nakreślone w nowym statucie są dokładnie takie same jak Muzeum Niepodległości, które gmina zamierzała powołać po zlikwidowaniu Muzeum Regionalnego.

Burmistrz Maciej Ostrowski nie krył wcale tego, że nie mogąc zlikwidować Muzeum tak jak zamierzano, bo zakwestionował to wojewoda, skorzystano z innej „ścieżki” do osiągnięcia celu. Zmieniono statut, do czego nie wniesiono uwag w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie projekt trafił do zaopiniowania. - Muzeum Niepodległości istniało będzie w naszym mieście - mówił burmistrz na grudniowej sesji.

Ta „ścieżka” przyspieszyła „śmierć” Muzeum Regionalnego. Pierwotnie miało ono istnieć do końca lipca. Teraz okazuje się, że nie jest to już Muzeum Regionalne „Dom Grecki”. Lada moment będzie też miało nowego dyrektora. W Biuletynie Informacji Publicznej jest informacja, że przewidywany termin zakończenia postępowania konkursowego to 31 marca 2017 r.

O ogłoszonym konkursie dotychczasową dyrektor Muzeum - Bożenę Kobiałkę powiadomiono 27 stycznia. Natomiast 30 stycznia otrzymała ona polecenie zmiany nazwy placówki we wszystkich dokumentach, pieczątkach i umowach.

Gmina ogłosiła konkurs pomimo, że obecna dyrektor Muzeum Regionalnego ma bardzo dobrą opinię wśród mieszkańców miasta korzystających z Muzeum Regionalnego. Jak najlepsze opinie wystawiają jej także muzealnicy, wśród nich była dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.

Internauci piszą...

Marek Stoszek: Muzeum Regionalne „Dom Grecki” to symbol Myślenic i tego wszystkiego, co z historią, kulturą i sztuką naszej małej ojczyzny jest związane. Symboli z naszej życzliwej pamięci żadnym zarządzeniem wykreślić się nie da. Dla mnie i nie tylko to miejsce zawsze pozostanie Domem Greckim !

Ewa Akšamović : Tam się zawsze czuliśmy jak w domu (Greckim). Pozdrawia Noro Lim. Ja się osobiście czuję oszukana.

Marcin Jamróz: Tam uczyliśmy się historii naszej Małej Ojczyzny

Michał Myśliwiec: Nie rozumiem, dlaczego niszczymy jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli naszego miasta. Myślenicki „Dom Grecki” zajmuje szczególne miejsce w sercach i umysłach mieszkańców. Jest czymś, co stanowi element naszej społecznej tożsamości (...)

Jan Moryc : Ten Dom to więcej niż muzeum, pamiętam jak chodziliśmy tam ze szkoły w czasie lekcji. Powiem jedno, to była poezja...szkoda.

(źródło: Facebook)

pytania bez odpowiedzi

- Dlaczego Gmina zmieniła statut Muzeum Regionalnego na przełomie grudnia/stycznia - czego skutkiem jest zmiana MR w Muzeum Niepodległości już teraz, skoro deklarowano, że Muzeum Regionalne będzie funkcjonowało jeszcze do końca lipca br.?

- Czy zdaniem władz gminy Muzeum Regionalne nie odpowiadało na zapotrzebowania społeczne mieszkańców ? Jeśli nie - to na czym są oparte te twierdzenia?

- Dlaczego władze gminy zdecydowały się na wybór drugiej ścieżki tj. zmianę statutu skoro de facto oznacza to likwidację Muzeum Regionalnego Dom Grecki, a co do niej - stwierdził to wojewoda - nie ma „szczególnie uzasadnionego przypadku”?

- Kiedy kierowanie Muzeum Niepodległości obejmie nowy dyrektor? Czy od 1 kwietnia br. zaraz po zakończeniu postępowania konkursowego?

Te pytanie wysłaliśmy wczoraj rano do Urzędu Miasta i Gminy. Niedługo potem otrzymaliśmy odpowiedź, że ..odpowiedzi (dziś) nie będzie bowiem burmistrz ze względu na obowiązki służbowe ( spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie) oraz pogrzeb o godzinie 12 nie będzie w stanie odpowiedzieć.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski