Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni na wybory?

SYP
Nie wszystkie lokale wyborcze są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Fot. Jacek Sypień
Nie wszystkie lokale wyborcze są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Fot. Jacek Sypień
Podobnie, jak przy poprzednich wyborach osoby niepełnosprawne będą miały możliwość dopisania się do spisu wyborców w obwodzie głosowania, którego lokal jest dostosowany do ich potrzeb. W mieście i gminie Olkusz, gdzie jest 41 tys. 322 wyborców nie skorzystała z tego, ani jedna osoba. Jak dowiedzieliśmy się w olkuskim magistracie, 26 osób zgłosiło, że będą głosować przez wskazanego pełnomocnika. Zgodnie z przepisami, takie prawo mają wyborcy powyżej 75 roku życia, a także osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Nie wszystkie lokale wyborcze są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Fot. Jacek Sypień

WYBORY. Podczas tegorocznych wyborów wprowadzono sporo udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Pytanie, czy z nich skorzystają.

Tylko cztery osoby zadeklarowały, że będą głosowały korespondencyjnie. To nowość podczas wyborów. W taki sposób mogą głosować osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Pięć niewidomych lub niedowidzących osób zwróciło się do magistratu o przygotowanie tzw. nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a. Do gminy trafiło 12 takich nakładek i w miarę potrzeb będą w dniu wyborów dowożone do lokali wyborczych. Podczas niedzielnych wyborów, na 34 obwody wyborcze w mieście i gminie Olkusz osiem z nich ma lokale dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Poza pięcioma "zwykłymi" lokalami wyborczymi, jakie mieszczą się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Piłsudskiego, olkuskich szkołach, czyli SP 1 i SP 2, "Ekonomikiem", czy w Wiejskim Domu Kultury w Niesułowicach, są to także obwody w Domu Pomocy Społecznej, Szpitalu oraz Niepublicznym Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym "Pomorzany".

- Choć nie mamy już takiego obowiązku, to podobnie jak podczas poprzednich wyborów organizujemy przewóz osób starszych i niepełnosprawnych do lokali wyborczych. Wystarczy, że w dniu wyborów zadzwonią na numer straży miejskiej - mówi Anna Barczyk, naczelnik wydziału organizacyjnego olkuskiego magistratu.

Do straży miejskiej można dzwonić pod numer telefonu: (32) 6260140. Podobną pomoc w dotarciu osobom niepełnosprawnym do lokali wyborczych organizują też inne gminy powiatu olkuskiego.

A jak inne gminy powiatu olkuskiego przygotowały możliwość głosowania niepełnosprawnym wyborcom?

Najlepiej pod tym względem wygląda sytuacja w gminie Klucze. Tam 12 tys. 478 wyborców może głosować w 12 obwodach, z czego połowa lokali jest przystosowana do potrzeb niepełnosprawnych. Są to komisje w kluczewskim Domu Kultury "Papiernik" oraz szkołach w Kluczach, Ryczówku, Kwaśniowie, Jaroszowcu i Bydlinie. Z kolei w Wolbromiu, gdzie jest 19 tys. 128 wyborców, na 20 komisji obwodowych, tylko trzy są przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Takie lokale wyborcze mieszczą się w budynku wolbromskiego magistratu, świetlicy Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na os. Chrobrego oraz w Zespole Szkół w Gołaczewach. To i tak znaczna poprawa. Podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych był tylko jeden taki lokal w wolbromskim magistracie.

W gminie Bolesław, gdzie jest 6534 wyborców, na pięć komisji obwodowych, dwie, czyli komisja w Centrum Kultury w Bolesławiu oraz w Zespole Przedszkolno - Szkolno - Gimnazjalnym w Podlipiu są przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych. W Bukownie, na sześć komisji, siedziby dwóch, czyli komisji w Miejskim Przedszkolu przy ul. Niepodległości oraz Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Sławkowskiej są przystosowane dla niepełnosprawnych. W Bukownie prawo do głosowania ma łącznie 8736 osób. Z kolei w gminie Trzyciąż na 4 obwody wyborcze, do potrzeb niepełnosprawnych przystosowany jest tylko jeden lokal wyborczy, który mieści się w Zespole Szkół w Zadrożu. Mogą tam głosować mieszkańcy samego Zadroża, a także pobliskich Milonek, Tarnawy i Zagórowej. W tej gminie prawo do głosowania mają 5704 osoby.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej w skali kraju, na 25 tys. 993 obwodów wyborczych, tylko 7785 jest przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych (30 proc.)

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski