MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nieruchomości wciąż tanieją

Redakcja
Elżbieta Prażmowska, prezes MSPON, oraz Aleksander Scheller, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości podczas jubileuszu XV-lecia Małopolskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami
Elżbieta Prażmowska, prezes MSPON, oraz Aleksander Scheller, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości podczas jubileuszu XV-lecia Małopolskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami
- Rynek nieruchomości jako pierwszy odczuł kryzys. Liczba transakcji w ostatnim kwartale spadła o 30 procent, w tym aż o 50 procent na rynku nowych mieszkań - mówił Aleksander Scheller, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości podczas jubileuszu XV-lecia Małopolskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

Elżbieta Prażmowska, prezes MSPON, oraz Aleksander Scheller, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości podczas jubileuszu XV-lecia Małopolskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami

Jubileusz Małopolskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Ceny nieruchomości będą spadać. Według ekspertów taka sytuacja potrwa jeszcze przez najbliższe dwa lata.

MSPON jednoczy pośredników, ułatwia im kontakty z urzędami, udziela porad prawnych oraz prowadzi bezpłatne szkolenia. Do stowarzyszenia należy blisko 60 procent spośród wszystkich licencjonowanych pośredników w regionie. - Dążymy do ujednolicenia praktyk stosowanych w pośrednictwie. W ten sposób każdy klient będzie obsługiwany według jednakowych standardów, także tych etycznych - mówi Elżbieta Prażmowska, prezes MSPON.
Jubileusz stowarzyszenia stał się także okazją do wymiany poglądów na temat obecnej sytuacji na rynku nieruchomości w Małopolsce. Według Aleksandra Schellera ceny spadną o około 15 - 20 procent, czyli od 7 do 8 tysięcy złotych za dom czy mieszkanie. Najbardziej stanieją domy jednorodzinne. - Rok temu płaciło się za nie od 1,2 mln zł do 1,5 mln zł. Teraz ceny rozpoczynają się od 700 - 800 tysięcy złotych - twierdzi Scheller.
Jednak według specjalistów zebranych na jubileuszu kryzys obchodzi się z naszym regionem łagodnie.
- W Krakowie rynek nieruchomości to nie jedynie podmiot spekulacji. Nadal zaspokaja on podstawowe potrzeby mieszkaniowe i bytowe ludności - mówi Jacek Kolibski z Europejskiego Instytutu Nieruchomości.
Wysoki popyt mieszkaniowy potwierdza także Władysław Brzeski z EIN. Jednak przyznaje, że obecnie się on zmniejsza.
- Ludzie oczekują spadku cen i odkładają zakup danej nieruchomości. Takie zachowanie powoduje zatrzymania na rynku - dodaje Brzeski.
Zdaniem zebranych na uroczystości kryzys pokazał prawdę o rzeczywistej wartości wielu nieruchomości. Zbigniew Kubiński, prezydent Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości, przyznaje, że wiele cen mieszkań i domów było dotychczas sztucznie wyśrubowanych.
A Władysław Brzeski dodaje: - W Krakowie przez długi czas obserwowano zjawisko stosunkowo słabej siły nabywczej, gdyż ludzie znajdują tu głównie zatrudnienie w instytucjach państwowych, które choć oferują stabilne warunki zatrudnienia, to jednak nie najwyższe pensje. A ceny są wysokie. To może rodzić udział kapitału spekulacyjnego.
Zrzeszeni w MSPON przyznają, że obecne przemiany w nieruchomościach to znak, że Kraków wraca do normalności. I pocieszają, że pomimo spowolnienia, rynek nadal się rozwija. A sposobem na przetrwanie kryzysu jest rozwój wynajmu mieszkań. - Jednak obecna ustawa o ochronie lokatorów znacznie utrudnia wynajem. Głównie dlatego, że bardzo trudno usuwa się lokatorów, którzy nie płacą lub nie wywiązują się z umowy. Obecnie często bardziej opłaca się utrzymywać puste mieszkanie, niż je wynająć - dodaje Zbigniew Kubiński.
Łucja walczak
Wyróżnieni
MSPON przyznał nagrody dla najbardziej zasłużonych działaczy stowarzyszenia. Najważniejsze - Złote Odznaki - otrzymali: Piotr Drążkiewicz, Ryszard Florek-Paszkowski, Jerzy Głowacki, Elżbieta Prażmowska, Dorota Winiarska, Zofia Zieleniewska i Monika Wojciechowska.
Wyróżnienia otrzymali: Andrzej Piórecki, Ewa Maliszczak i Bogumił Tryjański.
Natomiast specjalne podziękowania dostali: Jan Zieleniewski, Bożena Zaczek, Małgorzata Podgórska, Marek Urban, Piotr Konopka, Jacek Nowak, Krystyna Krzystyniak-Wałkowińska, Teresa Kielar, Janusz Hejnar, Marek Leszczuk, Hanna Prażmo-Bentkowska, Marek Krosta, Kazimierz Stachurski i Katarzyna Czerwiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski