Nietypowe prognozy: tam susze, tutaj deszcze

Nietypowe prognozy: tam susze, tutaj deszcze

Grzegorz Tabasz

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Nietypowe prognozy: tam susze, tutaj deszcze
Groźne komunikaty powodziowe jakich pełno w mediach, przy panującej w dużej części Polski suszy wyglądają co najmniej dziwacznie.
Nietypowe prognozy: tam susze, tutaj deszcze
Mniejsza z tym, media rządzą się swoimi prawami i wiążą uwagę odbiorcy, jak mogą. Powiem wam, skąd się biorą mniejsze i większe powodzie. Na początku jest nadmiar wody. Jeśli deszcze spadną na pozbawione drzew i krzewów tereny, woda zaczyna błyskawicznie spływać w dół. Tak działa siła powszechnego ciążenia, którą przed wiekami odkrył pan Newton. Proces odpływu wód można bardzo łatwo spotęgować przez system rowów odprowadzających wodę.
Prostych jak strzała i często wyłożonych betonowymi korytami. Na szczycie gór, w środku lasu odkryłem początek takiegoż kanału, gdzie szczeliny pomiędzy korytami starannie uszczelniono. Tak jakby ktoś chciał się pozbyć jak najszybciej i jak najdokładniej każdej ilości deszczówki. Tony wody w mgnieniu oka płyną w dół. Dopływy strumieni zapełniają się po brzegi. Rzeki toczą falę powodziową, a kanalizacja burzowa na nizinach odmawia posłuszeństwa. Nie ma żadnej retencji i w tym momencie pozwolę sobie na cytat ze słynnego Greka Zorby: jaka piękna katastrofa!

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo