Nowe biurowce w Krakowie rosną jak grzyby po deszczu. Raport: co się buduje i gdzie

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Unity Centre Andrzej Banas / Polska Press
Kraków jest deweloperskim eldorado. Z roku na rok rośnie liczba budowanych w mieście budynków mieszkalnych oraz biurowców. Nowe inwestycje zaczęły się ostatnio m.in. na Zabłociu. Przedstawiamy, jak aktualnie wygląda sytuacja na krakowskim rynku deweloperskim, głównie związanym z biurowcami.

U zbiegu ulic Klimeckiego i Nowohuckiej ruszyła niedawno budowa nowego biurowca. To kolejna inwestycja spółki Cavatina, która w Krakowie wybudowała m.in. wielki biurowiec Tischnera Office w Łagiewnikach. Ten przy Klimeckiego będzie nieco mniejszy (18,5 m wysokości, pięć kondygnacji naziemnych). Biurowiec zaoferuje 145 miejsc parkingowych, w tym na parkingu podziemnym.

Dwa biurowce przy Klimeckiego. Utrudnienia w ruchu?

Docelowo w tym miejscu ma powstać kompleks Klimeckiego Office. Zaplanowane zostały w nim dwa biurowce, które zaoferują łącznie prawie 36 tys. mkw. powierzchni

Budynki powstaną przy ruchliwym węźle – skrzyżowaniu ulic Nowohuckiej, Klimeckiego, Powstańców Wielkopolskich i Kuklińskiego. W ten rejon można dojechać zarówno tramwajem, jak i autobusem. Jednak kwartał, na którym powstaje inwestycja, znajduje się tuż za granicą niedawno poszerzonej strefy płatnego parkowania. Istnieje więc ryzyko wzmożonego ruchu samochodowego w tym rejonie. Zwłaszcza że planowane miejsca postojowe nie wystarczą zapewne dla wszystkich przyszłych pracowników.

- Dojazd do inwestycji zapewnią drogi publiczne – Klimeckiego oraz Nowohucka, poprzez drogę wewnętrzną ul. Pana Tadeusza. Ta ostatnia zostanie przebudowana przez inwestora na podstawie umów zawartych z nami – mówi Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Jak dodają urzędnicy, inwestor zobowiązany jest do wydania ZDMK przebudowanej drogi przed oddaniem do użytkowania całego biurowca.

Zabudowa Zabłocia

To nie jedyna inwestycja w tym rejonie. Kawałek dalej, także przy Klimeckiego (w kierunku mostu Kotlarskiego), powstaje budynek usługowo-mieszkalny. Budowa ruszyła niedawno.

W ten sposób pogłębia się przemiana Zabłocia, które w ostatnich latach przeszło wielką metamorfozę – z dzielnicy poprzemysłowej w jedną z sypialni Krakowa z biurowcami na obrzeżach. Mieszkaniówka powstała głównie w ścisłym centrum Zabłocia – na terenach pofabrycznych, wzdłuż ulicy Zabłocie.

Z kolei biurowce powstają przy głównych ulicach, m.in. Klimeckiego i Powstańców Wielkopolskich, ale także w rejonie ulicy Dekerta. Przy ulicy Romanowicza ukończono niedawno wielki, prywatny akademik LivinnX. Studenckie pokoje powstały na bazie dawnych zakładów Telpodu. Rozbudowywana jest też Akademia Krakowska im. Frycza Modrzewskiego.

Coraz więcej mieszkań i biurowców

Kraków wciąż jest jednym z najważniejszych miast dla zabudowy zarówno biurowej, jak i mieszkaniowej. Niedawno na naszych łamach pisaliśmy o rosnących cenach mieszkań.

Mieszkania mocno drożeją. Coraz więcej osób lokuje pieniądze w nieruchomościach

Średnia pensja w Krakowie wynosi dziś ponad 5,7 tys. zł brutto, a bardziej miarodajna mediana zarobków - ok. 4,7 tys. zł brutto (połowa pracujących zarabia poniżej tej kwoty, a połowa powyżej niej), czyli 3,4 tys. zł na rękę. Co można za to kupić? Wedle ostatniego raportu Expandera i Rentier.io, średnia cen mieszkań za cały październik wyniosła 8362 zł za metr kw. i niepokojąco szybko zmierzała ku 9 tys. zł (wzrost tylko od sierpnia wyniósł 7 proc.!). Ofert powyżej 10 tys. zł jest coraz więcej, w atrakcyjniejszych lokalizacjach, jak śródmieście, i wysokim standardzie wykończenia „normą” stało się ponad 20 tys. zł. Równie wyśrubowane ceny można w Małopolsce spotkać jeszcze tylko w Zakopanem.

- W Krakowie jest coraz mniej terenów pod zabudowę. Do tego w ostatnim czasie wzrosły ceny materiałów budowlanych. Nadal jednak nie brakuje osób zainteresowanych kupnem mieszkań i deweloperzy to wykorzystują - komentuje Piotr Krochmal, ekspert z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości.

Lider rynku biurowego

Kraków jest też liderem jeśli chodzi o inwestycje biurowe. Jak wynika z raportu firmy Walter Herz, działającej w sektorze nieruchomości komercyjnych i hotelowych w całej Polsce, niemal połowa biur wynajmowanych w największych miastach regionalnych w Polsce trafia do najemców w Krakowie

Z ponad 300 tys. mkw. powierzchni biurowej wynajętej w pierwszej połowie br. w największych ośrodkach biznesowych w kraju, poza Warszawą, aż 140 tys. mkw. biur zakontraktowane zostało w Krakowie.

Za popytem podąża niespotykana dotąd w aglomeracji nowa podaż. - W pierwszym półroczu tego roku w Krakowie oddanych zostało kilkanaście obiektów, dzięki czemu na rynek trafiło łącznie prawie 100 tys. mkw. powierzchni biurowej. To więcej niż przybyło w tym czasie nawet na największym w kraju rynku warszawskim - podaje Mateusz Strzelecki z Walter Herz.

Kraków buduje potencjał

Do inwestycji ukończonych w tym czasie należały m.in. V.Offices (21,6 tys. mkw.), Mogilska Office (12,5 tys. mkw.), DOT Office F1 (9,8 tys. mkw.), czy budynek B1 w inwestycji Fabryczna Office Park (13,5 tys. mkw.).

Ogromny apetyt inwestorów na krakowskie biura motywuje do intensywnego działania deweloperów. Mateusz Strzelecki informuje, że w inwestycjach prowadzonych aktualnie w Krakowie powstaje około 270 tys. mkw. powierzchni biurowych.

Tischnera Office
Tischnera Office Andrzej Banas / Polska Press

Według danych Walter Herz, zaplecze biurowe Krakowa liczy dziś około 1,36 mln mkw. nowoczesnej powierzchni. Analitycy tej firmy szacują, że do końca 2019 roku krakowskie zasoby wzrosną o kolejne 75 tys. mkw. powierzchni biurowych. Na ukończeniu jest bowiem m.in. dziesięciopiętrowy biurowiec Tischnera Office firmy Cavatina, który zaoferuje 33,6 tys. mkw. biur.

W trakcie realizacji

Na krakowskim rynku budują największe firmy inwestujące w segmencie biurowym w Polsce. W pobliżu Dworca Głównego i Galerii Krakowskiej Skanska realizuje kompleks High5ive, w skład którego wejdzie pięć budynków. Inwestycja dostarczy 70 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Dwa budynki w ramach pierwszego etapu zostały już oddane do użytku. Dwa następne ukończone zostaną w przyszłym roku, a budowa ostatniego jest planowana.

High5ive
High5ive Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

W pobliżu ronda Mogilskiego, w miejscu tzw. szkieletora powstaje projekt Unity Center. W kompleksie znajdą się budynki biurowe, hotel i apartamenty. Pierwszy z biurowców, realizowany w tym projekcie ma zostać oddany w przyszłym roku.

Unity Centre
Unity Centre Andrzej Banas / Polska Press

Na terenie dawnych zakładów Państwowej Wytwórni Wódek przy ulicy Fabrycznej Inter-Bud realizuje z kolei inwestycję Fabryczna City. Plany obejmują budowę obiektów biurowych, a w obrębie części zabytkowej czterogwiazdkowego hotelu Mercure Kraków Fabryczna City, fitness, basenu, SPA, muzeum wódki oraz pasażu z restauracjami, a ponadto mieszkań i lokali usługowych. Zaplanowane zostały cztery biurowce, z których jeden został już oddany, dwa są w fazie realizacji, a budowa ostatniego jeszcze nie została rozpoczęta.

Fabryczna City
Fabryczna City Aneta Zurek / Polska Press

Szczególnie prężnie rozwijają się południowe i południowo-wschodnie rejony Krakowa, gdzie realizowane są kolejne etapy inwestycji Bonarka for Business, Wadowicka 3, czy Zabłocie Business Park.

Wadowicka 3
Wadowicka 3 Andrzej Banas / Polska Press

Zapowiadane projekty

Wspomniana Cavatina rozpoczyna właśnie realizację kolejnego etapu Equal Business Park przy ulicy Wielickiej i przygotowuje następne inwestycje w Krakowie, w których w ciągu najbliższych trzech lat planuje oddać blisko 78 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Budowę nowych, dużych projektów zapowiadają też w stolicy Małopolski inne wiodące firmy deweloperskie. Największą z inwestycji planuje White Star przy ulicy Saskiej 25. W ośmiu budynkach w kompleksie The Park powstać ma w sumie 100 tys. mkw. powierzchni biurowej. Rozbudowywać będzie się również Bonarka for Business, która dysponuje dziś już 75 tys. mkw. biur.

Firma TriGranit oddała niedawno w kompleksie biurowiec H o powierzchni 9,8 tys. mkw. i przygotowuje realizację kolejnych dwóch budynków I oraz J. Nowe biurowce mają dostarczyć na rynek po około 10 tys. mkw. Ich budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku. O budowie nowego projektu w Krakowie mówi też Echo Investment.

Kraków outsourcingiem stoi

Rekordowo wysoki popyt na powierzchnię biurową w Krakowie związany jest przede wszystkim z tworzeniem nowych i rozwojem istniejących centów świadczących nowoczesne usługi dla biznesu. Kraków jest bowiem nie tylko wiodącą, polską, ale i światową lokalizacją dla firm z sektora BPO/SSC (skrót od angielskiego zwrotu realizacji procesów biznesowych dla klientów korporacyjnych z całego świata) oraz branży nowych technologii.

W ubiegłym roku firmy z tego sektora zakontraktowały w Polsce jedną czwartą wynajętej powierzchni biurowej - ponad 400 tys. mkw. biur. Z danych Walter Herz wynika, że w miastach regionalnych, poza Warszawą centra obsługi biznesu wygenerowały w 2018 roku przeszło połowę całkowitego popytu na powierzchnię biurową.

Prawie 60 proc. powierzchni z 3 mln mkw. biur zajmowanych obecnie przez sektor BPO/SSC w Polsce przypada na Kraków. Miasto oferuje inwestorom z tej branży dobrze wykwalifikowaną kadrę pracowniczą oraz relatywnie niskie koszty pracy i najmu powierzchni biurowej w porównaniu, zarówno z Warszawą, jak i rynkami Europy Zachodniej.

Coraz popularniejszy pre-let

Doradcy Walter Herz, zaznaczają, że obecne w Krakowie firmy chętnie przenoszą dziś swoje siedziby do budynków położonych blisko centrum, gdzie pracownicy mają łatwiejszy dostęp do komunikacji miejskiej i bogatą ofertę usługową. Poza biurowcami w ścisłym centrum miasta powodzeniem wśród najemców cieszą się też budynki zlokalizowane w okolicy ronda Mogilskiego.

Współczynnik powierzchni niewynajętej sięga aktualnie w Krakowie 10 proc. Ograniczona dostępność gotowych powierzchni powoduje, że znacznie więcej niż wcześniej nowych umów zawieranych jest teraz w formie pre-let, nawet na wczesnych etapach realizacji inwestycji.

Wywoławcze stawki czynszowe w centrum Krakowa kształtują się na poziomie 13,0 - 15,5 euro/mkw./m-c, a poza nim w przedziale 9,5 - 14 euro/mkw.

WIDEO: Trzy Szybkie

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Nowe biurowce w Krakowie rosną jak grzyby po deszczu. Raport: co się buduje i gdzie - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

z
zgr-edo

Hutnicze warchoły awanturują się, że likwidowany jest największy zakład pracy w Krakowie wybudowany przez komunistów. Zapomnieli , że sami chcieli zmian i kapitalizmu. Zawsze mogą iść na miskę zupy w Caritasie. Solidarność, Solidarność !!!

Po kiego grzyba Polsce potrzebne huty ? trzeba iść z postępem. Teraz hutnicy przebiorą sie w gajerki i będą wytwarzać produkty dla społeczeństwa w biurowcach. Więcej Biurowców !!! Jak zlikwidujemy wszystkie zakłady pracy z komunistycznym rodowodem, to weźmiemy się za burzenie szpitali, przychodni, szkół, przedszkoli ,żłobków, osiedli mieszkaniowych, a nawet ulic. Nie będzie niczego co przypomina lata niewoli PRL. Będzie jak w raju II RP. Nie ważne jaka będzie Polska, ważne aby była katolicka. Dopomóż Bóg , aby szlag trafił PIS i PO ! Amen.

G
Gość
28 listopada, 18:25, Gość:

Korporacyjna bańka pęknie szybciej niż okres na jaki biorą kredyt wiejskie dzesiki i brajanki z korpo.

28 listopada, 21:29, Gość:

Albo i nie wąsaty januszu z brzuchem, z huty lenina

Zobaczysz brajanku :) Będziesz płakać jak wartość twojego kwadratu spadnie kilkukrotnie, bo jak grzyby po deszczu wyrosną biurowce w innym Bangladeszu, a twoje korpo przeniesie się tam w kilka dni :) Ty zaś zostaniesz bez pracy, ponieważ nie posiadasz żadnych kwalifikacji ani umiejętności. Dyplom od majchrowskiego jest g...o wart, a w korpo nie nabywasz żadnych umiejętności, tylko odbębniasz 8 godzin wypełniając „procesy i procedury”, których nie rozumiesz ani ty, ani twój team lider, ani jego project manager, ani nikt inny. To są zadania dla małp i może je wykonywać każda małpa z angielskim na poziomie góra A2, niezależnie od tego, czy pochodzi z pól ryżowych Azji, czy z Lubelszczyzny lub Podkarpacia. No taka prawda niestety.

G
Gość
28 listopada, 16:41, Gość:

Tragedia! przez te biurowce miasto stoi w coraz większych korkach i rośnie dyskomfort życia. Fabryki nie generują zatorów, gdyż robotnik zwykle dojeżdża do pracy komunikacją zbiorową a pracownik biurowy - niestety - na ogół własnym samochodem, gdyż za dużo zarabia i stać go na auto. Ten cały outsourcing to zakała Krakowa i najwyższy czas z tym skończyć. Nie wspomnę już o tym, że przez to wszystko Kraków 'wysysa krew' innym samorządom. Czas, by wreszcie "czerwony kur' strawił krakowskie biurowce, gdyż są one zakałą miasta. Precz z biurowcami i pracą biurową! Precz z korporacjami! Kraków ma być półmilionowy a nie milionowy! Order dla robotnika i dla inteligenta, a pracującemu w biurze - błotem w twarz! Kraków trzeba uwolnić od korporacji i biurowców.

Wstrzasające.a co na to, twój lekarz?

G
Gość
28 listopada, 16:41, Gość:

Tragedia! przez te biurowce miasto stoi w coraz większych korkach i rośnie dyskomfort życia. Fabryki nie generują zatorów, gdyż robotnik zwykle dojeżdża do pracy komunikacją zbiorową a pracownik biurowy - niestety - na ogół własnym samochodem, gdyż za dużo zarabia i stać go na auto. Ten cały outsourcing to zakała Krakowa i najwyższy czas z tym skończyć. Nie wspomnę już o tym, że przez to wszystko Kraków 'wysysa krew' innym samorządom. Czas, by wreszcie "czerwony kur' strawił krakowskie biurowce, gdyż są one zakałą miasta. Precz z biurowcami i pracą biurową! Precz z korporacjami! Kraków ma być półmilionowy a nie milionowy! Order dla robotnika i dla inteligenta, a pracującemu w biurze - błotem w twarz! Kraków trzeba uwolnić od korporacji i biurowców.

Ino huta lenina

G
Gość
28 listopada, 18:25, Gość:

Korporacyjna bańka pęknie szybciej niż okres na jaki biorą kredyt wiejskie dzesiki i brajanki z korpo.

Albo i nie wąsaty januszu z brzuchem, z huty lenina

P
Pietrek

Po 30 latach tzw. wolnego rynku szczytem marzeń krakowskiego absolwenta jest praca w korporacji? Naprawdę!?

G
Gość

Nie rozumiem dlaczego wszystko przenosi się do centrum. Skoro ktoś mieszka w Krakowie i musi dojechać komunikacją miejską to przecież może dojechać w inne miejsce Krakowa. Jak ktoś jest spoza Krakowa to dojeżdża samochodem. I co ma z tym autem zrobić ? Wjechać do centrum ?

G
Gość

Na Tischnera nie będzie nikogo nowego. Prawie cały metraż zajmą firmy, które już są w Krakowie, tylko przeniosą się z innego miejsca, np. z bumy.

G
Gość

Korporacyjna bańka pęknie szybciej niż okres na jaki biorą kredyt wiejskie dzesiki i brajanki z korpo.

G
Gość

Tragedia! przez te biurowce miasto stoi w coraz większych korkach i rośnie dyskomfort życia. Fabryki nie generują zatorów, gdyż robotnik zwykle dojeżdża do pracy komunikacją zbiorową a pracownik biurowy - niestety - na ogół własnym samochodem, gdyż za dużo zarabia i stać go na auto. Ten cały outsourcing to zakała Krakowa i najwyższy czas z tym skończyć. Nie wspomnę już o tym, że przez to wszystko Kraków 'wysysa krew' innym samorządom. Czas, by wreszcie "czerwony kur' strawił krakowskie biurowce, gdyż są one zakałą miasta. Precz z biurowcami i pracą biurową! Precz z korporacjami! Kraków ma być półmilionowy a nie milionowy! Order dla robotnika i dla inteligenta, a pracującemu w biurze - błotem w twarz! Kraków trzeba uwolnić od korporacji i biurowców.

G
Gość
28 listopada, 15:35, Gość:

Buduja i buduja a 80% nowych biurowcow jest wypelniona w 55%.

Slabe to niestety...

Podali, że wolnych jest 10%. Uprasza się o czytanie ze zrozumieniem. Chyba, że podasz źródło informacji. I nie będzie to trolownia spod Kurskiego.

R
Rasta
28 listopada, 15:28, gosc:

Zajmują miejsca żulom, ten zachód jest totalnie zepsuty, gdzie teraz żule będą pić ?

Żule zostaną zastąpione korposzczurami nastawionymi na szybki awans, życie pod dyktando korpo z niebieskimi tabletkami na potencje i melatoniną w kieszeni z sytym kredytem mieszkaniowym.

k
krakus

Zabetonują Kraków na dobre

to jest niszczenie Krakowa

G
Gość

Buduja i buduja a 80% nowych biurowcow jest wypelniona w 55%.

Slabe to niestety...

g
gosc

Zajmują miejsca żulom, ten zachód jest totalnie zepsuty, gdzie teraz żule będą pić ?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3