Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe patrole policyjne i wojskowe do walki z epidemią w powiecie krakowskim. Mundurowi zapowiadają: zero tolerancji

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Trwa walka z epidemia koronawirusa, od soboty cały kraj jest objęty strefą żółtą. W powiecie krakowskim pojawiło się więcej patroli kontrolujących, czy mieszkańcy przestrzegają zasad, nakazów i zakazów. W weekend policjanci z powiatu krakowskiego nałożyli 61 mandatów karnych i skierowali 4 wnioski o ukaranie do sądu wobec osób niestosujących się do obowiązku zasłaniania ust i nosa.

FLESZ - Cała Polska w strefie żółtej

Od soboty, 10 października tego roku, na terenie całej Polski obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej, dlatego zaostrzone zostały policyjne kontrole pod kątem stosowania się do obostrzeń. Zwolnione z tego obowiązku będą jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza ich dolegliwości i dysfunkcje.

- Policjantów z powiatu krakowskiego we wspólnych patrolach wspierają żołnierze, dlatego w teren ruszyło też więcej patroli. Mundurowi baczniej obserwują obywateli pod kątem stosowania się przez nich do obowiązujących przepisów, nakazów i zakazów, ustanowionych w celu przeciwdziałania pandemii i reagują na przypadki ich naruszania. W związku z wejściem w żółtą strefę i tym samym rozprzestrzenianiem się wirusa, policjanci wobec osób niestosujących się do obowiązujących zasad stosują zasadę „zero tolerancji” - podkom. Justyna Fil, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krakowie

Nie tylko na ulicach mundurowi sprawdzali stosowanie się do tego nakazu, lecz również we wszystkich innych miejscach, w których jest ten obowiązek. W weekend na terenie powiatu krakowskiego mundurowi skontrolowali 156 autobusów i ponad 100 miejsc, w tym: placówek handlowych, domów weselnych, lokali gastronomicznych, salonów kosmetycznych i fryzjerskich, stacji benzynowych, gdzie sprawdzali, czy osoby stosują się do obowiązujących obostrzeń.

Każdego dnia policjanci z powiatu krakowskiego będą prowadzić kontrole. Ujawnienie złamania nakazu głównie kończy się nałożeniem mandatu karnego lub w przypadku odmowy skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Za lekceważące podejście do kwestii zasłaniania ust i nosa grozi mandat do 500 zł. W przypadkach rażących naruszeń policjanci będą informować sanepid, który z kolei w drodze postępowania administracyjnego może nałożyć karę do 30 tys. zł.

Z kolei osoby objęte kwarantanną bezwzględnie powinny pozostać w domach. Za nieprzestrzeganie zasad grozi grzywna do 5000 zł albo kara nakładana przez sanepid do 30 tys. zł. Obecnie na terenie powiatu krakowskiego policjanci sprawdzają ponad 750 osób pod kątem stosowania się do zasad kwarantanny. W działaniach tych wspierają ich żołnierze WOT.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie całego kraju w przestrzeni publicznej występuje:

 1. w środkach transportu publicznego;

 2. w miejscach ogólnodostępnych, w tym:

  • na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
  • na terenie nieruchomości wspólnych,
  • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru
   sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.
  • w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach);
 3. w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

- Apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby w dalszym ciągu stosowali się do zaleceń wydawanych w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się epidemii i tym samym kierowali się odpowiedzialnością i rozsądkiem. Najskuteczniejszą formą walki z epidemią nadal pozostaje zachowanie dystansu społecznego, zasłanianie ust i nosa oraz częsta dezynfekcja dłoni. Pamiętajmy, że przestrzeganie wprowadzonych zaleceń służy ochronie życia i zdrowia nas wszystkich! - podkreśla podkom. Justyna Fil.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski