MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe władze w powiecie wielickim. Roman Ptak zamienił fotele burmistrza Niepołomic na starosty. We władzach powiatu jest większość pań

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Nowy Zarząd Powiatu Wielickiego. Od lewej Łukasz Sadkiewicz, wicestarosta Ewa Ptasznik, starosta Roman Ptak, Edyta Trojańska-Urbanik i Klaudia Wojakowska-Grochot
Nowy Zarząd Powiatu Wielickiego. Od lewej Łukasz Sadkiewicz, wicestarosta Ewa Ptasznik, starosta Roman Ptak, Edyta Trojańska-Urbanik i Klaudia Wojakowska-Grochot Starostwo Powiatowe w Wieliczce
Zmiana władzy w powiecie wielickim. Starostę wybrano dopiero na drugiej sesji obecnej kadencji powiatu. W fotelu starosty zasiadł dotychczasowy burmistrz Niepołomic Roman Ptak, który kandydował do powiatu z lokalnego ugrupowania Porozumienie Samorządowe. Swoją kandydatkę na starostę Katarzyną Ciężarek zaproponowało też PiS. Głosowanie wygrał Ptak, uzyskując 14 z 25 głosów. Kontrkandydatka uzyskała 11 głosów.

W powiecie wielickim rozpoczęła rządy koalicja Porozumienie Samorządowe i Koalicja Obywatelska, które zdobyło w wyborach łącznie 14 mandatów na 25 w całej radzie. PiS, które rządziło w minionej kadencji, uzyskało 10 mandatów, a jeden mandat przypadł reprezentantowi komitetu Niezależni – Po prostu.

Wybory władz powiatu na kadencję 2024-2029 odbyły się podczas sesji 16 maja. Wybrano wówczas Romana Ptaka na starostę i cały zarząd. Wicestarostą została Ewa Ptasznik (z Koalicji Obywatelskiej), która trzy kadencje była radną powiatową. To pierwsza kobieta na tym stanowisku w powiecie wielickim. Była jedyną kandydatką na wicestarostę i zdobyła 15 głosów poparcia.

- Zarząd powiatu „będzie kobietą” - powiedział nowy starosta wielicki, proponując Ewę Ptasznik na swoją zastępczynię. A potem wybrano jeszcze dwie kobiety do pięcioosobowego składu Zarządu Powiatu Wielickiego.

Kandydaci zgłaszani na kolejne stanowiska w zarządzie nie mieli rywali. Wybrano Edytę Trojańską-Urbanik (Porozumienie Samorządowe), to jedyna kandydatka, która uzyskała maksymalną liczbę głosów "za" 25 głosów. Kolejna kobieta w zarządzie to Klaudia Wojakowska-Grochot (Koalicja Obywatelska) z 15 głosami poparcia. Miejsce w zarządzie zdobył też Łukasz Sadkiewicz (Porozumienie Samorządowe) z poparciem 19 radnych.

Kobiety w tej kadencji stanowią nie tylko większość w Zarządzie Powiatu Wielickiego, ale także w prezydium Rady Powiatu Wielickiego, gdzie na trzy osoby dwie to kobiety wybrane na pierwszej sesji 7 maja 2024 r. Przewodnicząca jest Anna Polańska (KO), a wiceprzewodniczącymi Agnieszka Szczepaniak (Porozumienia Samorządowe) i Piotr Nowak (Porozumienia Samorządowe).

Roman Ptak po wyborze na starostę dziękował za wsparcie podczas sesji, ale także za głosy mieszkańców podczas wyborów do Rady Powiatu Wielickiego. Otrzymał rekordowo duże poparcie wyborców zdobywając 3841 głosów. O nowo wybranych członkom zarządu mówił, że to doświadczeni, gotowi do pracy samorządowcy.

Nowym starostą krakowskim została Elżbieta Burtan, dotychczasowa wójt Zabierzowa. A na wicestarostę wybrano Wojciecha Pogana, prawnika z Krzeszowic, były radny gminny

Elżbieta Burtan nowym starostą krakowskim. To powrót po kilk...

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski