Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Hala targowa z... biblioteką

Arkadiusz Arendowski
Rynek Maślany i budynki po byłej siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu mogą się zmienić nie do poznania. Władze miasta ogłaszają konkurs na koncepcję zagospodarowania terenu
Rynek Maślany i budynki po byłej siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu mogą się zmienić nie do poznania. Władze miasta ogłaszają konkurs na koncepcję zagospodarowania terenu fot. Arkadiusz Arendowski
Prezydent miasta przygotuje konkurs dla architektów na zagospodarowanie budynków po dawnej remizie Państwowej Straży Pożarnej. Oczekuje, że zaprojektują wieżę widokową, podziemny parking i multimedialną czytelnię.

Jest szansa, że w przyszłym roku dowiemy się, co powstanie na miejscu byłej strażnicy Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Grybowskiej.

Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich przygotowuje konkurs na zagospodarowanie tego terenu.

Konkurs ma mieć formę otwartą, czyli będą mogli wziąć w nim udział architekci oraz biura projektowe z całej Polski i krajów Unii Europejskiej.

Zachować obecne funkcje

Regulamin jest przygotowywany. Odbyło się już pierwsze spotkanie w tej sprawie. Dyskutowali urzędnicy, przedstawiciele Służby Ochrony Zabytków, lokalni architekci oraz biznesmeni. Główne założenia dążą do tego, by zachować obecne funkcje Maślanego Rynku.

- Sądecki targ jest chroniony zapisami w planie zagospodarowania przestrzennego. Poza tym to ewenement na skalę kraju i dobrze, by takim pozostał - uważa Mirosław Trzupek, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Nowego Sącza. Dyrektor dodaje, że to miejsce tętni życiem, dlatego należałoby je jeszcze rozbudować i poszerzyć ofertę sprzedawanych tutaj produktów.

Parking podziemny oraz wieża z widokiem

Architekci biorący udział w konkursie będą musieli też uporać się z wykorzystaniem byłej remizy strażackiej.

- Dla potencjalnych inwestorów te budynki mają niewielką wartość, tym bardziej że nie odpowiadają współczesnym normom i przepisom budowlanym - podkreśla Mirosław Trzupek.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie całkowita ich przebudowa lub rozbiórka i budowa nowej hali targowej i wystawienniczej.

Prezydent chciałby dość nietypowo umieścić przy targu siedzibę Sądeckiej Biblioteki Publicznej z multimedialną czytelnią. W projekcie uwzględniona być musi wieża strażacka. Oczywiście po odpowiednim przystosowaniu do użytku.

Ta wieża to dość charakterystyczny punkt miasta, więc mogłaby pełnić funkcję widokową.

Odżywa pomysł budowy parkingu

Podczas wspomnianych konsultacji odżył również pomysł budowy na działkach po straży pożarnej trzykondygnacyjnego podziemnego parkingu z 700 miejscami dla samochodów. Wjazdy na parking zlokalizowane byłyby od strony ulic Sobieskiego, Matejki i bulwaru Narwiku.

Budowie parkingu w takiej formie sprzyja lokalne ukształtowanie terenu.

Ulicę Sobieskiego niech połączą z ulicą Długosza

Z przestrzeni miejskiej zniknie ukryty w gęstych krzewach publiczny szalet zajmujący sporą powierzchnię na placu Juliusza Słowackiego.

Zniknie też sam plac, bo prezydent chce, by po wyburzeniu toalet przywrócony został dawny przebieg ulicy Sobieskiego. Projektanci będą musieli ją wyprostować i połączyć z ulicą Długosza.

Na razie jednak trudno wyrokować, kiedy te śmiałe plany doczekają się realizacji. Konkurs na zagospodarowanie terenu w okolicach ulicy Grybowskiej zostanie oficjalnie ogłoszony pod koniec września. Zwycięską koncepcję poznamy nie wcześniej niż w maju przyszłego roku.

Wszystko zależy od pozyskania pieniędzy

Laureaci, oprócz nagrody finansowej, będą mieli możliwość przygotowania odpłatnie projektu technicznego przebudowy. Realizacja zależeć będzie od tego, czy władzom miasta uda się pozyskać dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych.

Sonda

Przemysław Gawłowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Stare Miasto
Trudno nie zgodzić się z propozycjami. Rynek Maślany powinien zachować swoje funkcje, natomiast pomysłom na halę targową i parking podziemny można tylko przyklasnąć.

Krystyna Pres
Rynek Maślany ma ogromne tradycje handlowe, które powinny być zachowane. Warto byłoby go jednak nieco unowocześnić i przystosować. W miejscu strażnicy powinien jednak stanąć duży parking.

Stanisław Kowalczyk
Rynek Maślany zdecydowanie wymaga nakładów finansowych i przebudowy. Tak jak zrobiono to chociażby w wielu innych miejscowościach regionu i nie tylko. Budynki po straży mogłyby zamienić się natomiast w nowoczesną halę targową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski