Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O gminie Gdów prawie wszystko, od czasów średniowiecza do współczesności. Wydano okazałą monografię

Barbara Rotter-Stankiewicz
Monografia Gdowa trafi do czytelników w niedzielę 14 listopada
Monografia Gdowa trafi do czytelników w niedzielę 14 listopada fot. Barbara Rotter-Stankiewicz
„W roku 1529 dziesięcinę z niektórych pól w Pierzchowie w wysokości 3 grzywien pobierał niegowicki pleban. Resztę dziesięcin z ról kmiecych o wartości 17 groszy zbierano dla Stanisława Oleśnickiego, kanonika katedry krakowskiej i prebendarza prebendy Podlaskiej. (…) Rejestr poborowy z roku 1581 podaje, że wieś należy do dóbr królewskich i stanowi uposażenie kasztelanów krakowskich. Było w niej 9 łanów kmiecych, 2 zagrody z rolą, 4 komorników z bydłem, 5 komorników bez bydła, 1 duda oraz 1 rzemieślnik.” Takie m.in. informacje zawiera wydana ostatnio monografia pt. „Gmina Gdów – od średniowiecza do współczesności”.

FLESZ - Jest lek na Covid-19!

od 16 lat

Prezentacja wydawnictwa odbędzie się 14 listopada o godz. 18 w Gminnej Hali Sportowej w Gdowie.

- Publikacja, którą zaprezentujemy i oddamy do rąk czytelników to kompendium informacji o dziejach gminy Gdów, usystematyzowana baza wiedzy o najistotniejszych tutejszych wydarzeniach w ciągu wieków. Być może w przyszłości stanie się ona punktem wyjścia do zgłębienia poszczególnych treści i spisania kolejnych tomów naszej historii – mówi wójt Gdowa Zbigniew Wojas.

Autorem pokaźnej, pięknie wydanej książki jest Włodzimierz Chorązki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a nieoceniony wkład pracy wnieśli m.in. Teresa Kaczmarczyk - emerytowana nauczycielka i jednocześnie prezes Stowarzyszenia „Historia i Tradycja” oraz Jan Zawała - wieloletni dyrektor dawnego Gimnazjum im. św. Brata Alberta, obecny wiceprzewodniczący Rady Gminy Gdów.

Spisanie dziejów Gdowa i okolic wymagało wiele żmudnej pracy, poszukiwań i analiz. Autor opierał się m.in. na zachowanych w kościelnych archiwach księgach chrztów, ślubów czy zgonów, ale i kronikach parafialnych z XIX i początków XX wieku. Wykorzystał również publikacje regionalisty Tadeusza Kuliga i innych pasjonatów lokalnej historii, wśród nich Teresy Kaczmarczyk.

Źródłem wiedzy była też lokalna prasa - m.in. Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, Nasza Gazeta czy Panorama Powiatu Wielickiego. Przy opracowaniu ostatniego okresu gdowskich dziejów niezastąpione okazały się gminne dokumenty, m.in. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Gdów.

Mimo ogromnych starań monografia – zdaniem jej twórców – nie jest w 100 procentach kompletna. Do niektórych źródeł nie udało się dotrzeć, bowiem archiwalne materiały znajdują się często w rękach prywatnych, a właściciele nie zdają sobie nawet sprawy z ich historycznej wartości. Pomoc czytelników w uzupełnieniu monografii, wzbogaceniu jej w ikonografię i komentarze dotyczące XX wieku może być nieoceniona przy redagowaniu kolejnych wydań publikacji.

Ale najpierw trzeba się z nią zapoznać, co zapewne z przyjemnością zrobią nie tylko mieszkańcy gminy Gdów. Okazja do kupienia książki będzie podczas jej prezentacji, a później będzie ona dostępna w gdowskim Centrum Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski