Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obraz św. Karola Boromeusza – symbol Niepołomic - pojechał do renowacji. To pierwsza jego odnowa od dziesiątków lat

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach. Na pierwszym planie kaplica św. Karola Boromeusza
Kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach. Na pierwszym planie kaplica św. Karola Boromeusza zdjęcia: Adam Wojnar/Polska Presse
Trwa pierwsza od dawna renowacja obrazu św. Karola Boromeusza oraz drewnianego ołtarza z kaplicy w kościele pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach, w której znajduje się na co dzień XVII-wieczny wizerunek biskupa Mediolanu. W sfinansowaniu prac konserwatorskich pomaga gmina Niepołomice. Obraz nazywany często symbolem Niepołomic wróci do świątyni za kilka miesięcy.

FLESZ - Do normalności wrócimy po wakacjach?

od 16 lat

106 tys. zł – taką kwotę przekazała gmina Niepołomice na prace konserwatorskie przy obrazie oraz ołtarzu, wpisanych do rejestru zabytków. Uchwałę w tej sprawie zatwierdzono podczas majowej sesji Rady Miejskiej, większością 17 głosów.

- O taką kwotę wnioskowała parafia Niepołomice. Zakres planowanych prac jest szeroki. Chodzi o odnowienie można powiedzieć symbolu Niepołomic – obrazu św. Karola Boromeusza, który ma już 420 lat, a także bardzo dużą renowację ołtarza w kaplicy św. Karola. Ołtarz jest drewniany, jego ostatnia renowacja miała miejsce w 1960 roku, czyli 80 lat temu. Odnowa tych zabytków jest koniecznością, to prawdziwe symbole Niepołomic – mówił wiceburmistrz miasta Michał Hebda, przed głosowaniem nad uchwałą o przyznaniu niepołomickiej parafii gminnej dotacji.

Ksiądz Stanisław Mika, proboszcz niepołomickiej parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników powiedział nam, że oba zabytki pojechały już do renowacji: do konserwator dzieł sztuki Elżbiety Graboś w Zakrzowie, która najpierw przeprowadziła badania obrazu i ołtarza oraz przygotowała dla nich program ochrony konserwatorskiej, zaakceptowany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Obraz św. Karola Boromeusza ma nie tylko wartość historyczną i religijną, ale dla Niepołomic także sentymentalną. Trudno powiedzieć przez jaki czas ten zabytek nie był odnawiany, ale na pewno trzeba tu mówić o dziesiątkach lat. Prace konserwatorskie przy obu zabytkach mają zakończyć się w okresie wrzesień – październik 2021. Tak by na 4 listopada gdy odbywa się parafialny odpust św. Karola, obraz i ołtarz były już w świątyni - mówi ks. Stanisław Mika.

Kościół w Niepołomicach to najstarsze sanktuarium św. Karola Boromeusza w Polsce

Uznawany za łaskami słynący wizerunku kardynała i arcybiskupa Mediolanu św. Karola Boromeusza, dotarł do Niepołomic prawie 420 lat temu, w roku 1604. Tym samym Niepołomice stały się pierwszym miejscem na ziemiach polskich gdzie rozpoczął się kult świętego Karola.

Obraz został sprowadzony do Niepołomic z Włoch, na zamówienie żony starosty niepołomickiego Anny Branickiej. Cierpiała ona na nieuleczalną chorobę i po nieudanych próbach uleczenie jej przez medyków przez medyków, postanowiła zwrócić się o pomoc do Boga, za pośrednictwem św. Karola Boromeusza. Anna Branicka doznała cudownego uzdrowienia, co sprawiło, że obraz przeniesiono do kościoła. Cud ten został wykorzystany także w procesie kanonizacyjnym Karola Boromeusza, który został kanonizowany w 1610 roku.

Obraz św. Karola Boromeusza znajdował się najpierw w bocznym ołtarzu niepołomickiego kościoła. Potem przeniesiono go do specjalnie wybudowanej kaplicy Lubomirskich, nazywanej także kaplicą św. Karola Boromeusza.

„W roku 1640 Stanisław Lubomirski dobudował od północy kaplicę św. Karola Boromeusza. Mury wykonano z cegły, wnętrze jest ozdobione stiukami, a całość zamyka smukła kopuła rozpięta na pendentywach z latarnią. Rozety, wole oczy, sznury pereł, akanty, zdobią całość wnętrza. Malowidła w niszach wraz z ołtarzem i rokokowym baldachimem nad cudownym obrazem św. Karola Boromeusza powstały w XVIII wieku. Wejścia do kaplicy od strony nawy broni brązowa krata kowalskich warsztatów Krakowa z pierwszej połowy XVII wieku” - taki opis kaplicy św. Karola Boromeusza, znajduje się na stronie internetowej parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski