Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ochrona przed pożarem. Nie lekceważmy zagrożenia

(JM)
Ubezpieczający się powinien zadbać o stan instalacji
Ubezpieczający się powinien zadbać o stan instalacji Fot. archiwum
W jaki sposób można skutecznie się ubezpieczyć na taką ewentualność?

Według danych Państwowej Straży Pożarnej, w grudniu ubiegłego roku miało miejsce aż 8637 pożarów. Eksperci przestrzegają, że większość z nich spowodowaliśmy sami - poprzez nieostrożność, roztargnienie, pośpiech.

Ostrożność najważniejsza

Tylko 48 sekund wystarczy, by pożar choinki rozprzestrzenił się na całe pomieszczenie - tak wynika z symulacji przeprowadzonej przez Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii (National Institute of Standars and Technology), który działa w Stanach Zjednoczonych.

Ogień to jeden z najbardziej niebezpiecznych żywiołów. Mimo że liczba pożarów wzrasta, szczególnie w grudniu, wielu z nas nie stosuje podstawowych środków ostrożności oraz nie ubezpiecza swojego mieszkania lub domu. - Warto pamiętać, że taka polisa ubezpieczeniowa gwarantuje ochronę przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń losowych, które obejmują 21 zjawisk, w tym pożar, szkody elektryczne czy kradzież z włamaniem - wyjaśnia Anna Materny z firmy ubezpieczeniowej Gothaer TU SA.

Choinka powinna stać w odpowiedniej odległości od kominka, pieca, grzejnika oraz materiałów łatwopalnych (np. zasłon i firanek). Jeśli korzystamy z najtańszych lampek choinkowych, które nie posiadają odpowiedniej izolacji, musimy liczyć się z możliwością pożaru. Nie ma znaczenia, czy drzewko jest naturalne, czy sztuczne, w obu przypadkach może dojść do zapalenia. Warto także zwrócić uwagę na dzieci, które często bawią się same i mogą przewrócić zapalone lampiony lub świece. Częstą przyczyną pożarów są ozdoby, którymi przystrajamy nasze domy na zewnątrz. Oświetlone ogrody, altany, dachy czy balkony są piękne, ale iluminacje powinny być przystosowane do warunków zewnętrznych. Wybierając tańszy produkt zaoszczędzimy kilka lub kilkanaście złotych, tymczasem remont salonu po pożarze może kosztować nas kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Pamiętajmy nie tylko o tym, by lampki i iluminacje były wykonane z dobrych jakościowo materiałów i miały odpowiednią izolację. Ważna jest również odpowiednia instalacja zasilająca, zwłaszcza w przypadku ozdób montowanych przed domem. Jeśli musimy korzystać z przedłużaczy, zadbajmy o to, by były wyposażone w izolację przeciwwilgociową. Niezmiernie ważne jest wyłączanie iluminacji na noc i wtedy, gdy pozostawiamy dom bez opieki.

Bezpieczne grzanie

Przygotowując dania w kuchni uważajmy na przepięcia - zwłaszcza, gdy używamy kilku sprzętów elektrycznych jednocześnie. Włączony mikser, kuchenka, zmywarka, piekarnik… to scenariusz znany każdej gospodyni domowej. Niestety, rozgrzane urządzenia powodują przeciążenia instalacji elektrycznej spowodowane włączeniem nadmiernej ilości odbiorników elektrycznych. Do nieszczęśliwych zdarzeń może dojść również wskutek niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych.

Kiedy nie otrzymamy odszkodowania?

Szkody spowodowane działaniem prądu (np. pożar wskutek zwarcia w instalacji elektrycznej) objęte są pełną ochroną ubezpieczeniową, o ile nie były wynikiem rażącego niedbalstwa.

Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania, jeśli zaniedbaliśmy obowiązek konserwacji przewodów i urządzeń w budynku. Z odmową spotkamy się też, gdy sprzęty zasilane prądem elektrycznym były podłączone do instalacji, która nie posiadała uziemienia.

- Pamiętajmy, że jeśli nie posiadamy podstawowych zabezpieczeń przeciwpożarowych, ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania - dodaje Anna Materny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski