Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywanie Beskidu Wyspowego. Castrum i język jeleni

Dorota Dejmek
fot. Odkryj Beskid Wyspowy
Odkrywanie Beskidu Wyspowego. Malownicza Kostrza wciąż kryje wiele tajemnic

Ich odkrywanie może być pasjonującą przygodą - mówi Paweł Stawarz, wójt gminy Jodłownik, a jednocześnie gospodarz kolejnego niedzielnego spotkania z cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy”. Może podczas tej wędrówki uda się komuś odnaleźć ślady dawnego grodziska - mitycznego castrum.

Wyprawa na malowniczy, nieco wydłużony i mocno zalesiony szczyt odbędzie się bez względu na pogodę. Udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.

Wystarczy w niedzielę przyjść na miejsce zbiórki. To zaś znajduje się przed stacją PKP w Tymbarku. Piechurzy wyruszą tradycyjnie o godz. 9. Szlak czarny doprowadzi ich najpierw na Zęzów, ścieżki oznaczone kolorami czarnym i zielonym na Stronię, zwaną też swojsko Kaczą Górą, a następnie na Kostrzę.

Skąd dość niezwykła nazwa? Wielu wywodzi ją od potężnej warowni, która w zamierzchłych czasach miała zajmować szczyt wyniosłej „wyspy”. Co się z nią stało? - Zapadła się - tak mówią legendy. Jedynym śladem po owym castrum - od tego łacińskiego słowa wywodzona jest nazwa Kostrzy - ma być tzw. Piwniczysko, czyli wielkie zagłębienie w stoku. - Jest naturalnego pochodzenia - twierdzą jednak naukowcy.

W czasach dziejowych zawieruch Kostrza dawała jednak okolicznym mieszkańcom schronienie. Na jej stokach odnaleziono ślady ludzkiej bytności sprzed przynajmniej tysiąca lat. Może więc i opowieści o zaginionej warowni nie są tylko legendą?

Na Kostrzy, a właściwie na jej północnych stokach, doskonale czuje się też języcznik zwyczajny, niezwykle rzadko widywany w Polsce gatunek paproci. Z powodu bardzo długich, nawet kilkudziesięciocentymetrowych, niepodzielnych liści, zwany bywa też językiem jelenim.

Gdy już wszyscy odkrywcy dotrą na szczyt, odprawiona zostanie polowa msza św. Po niej odbędą się tradycyjne konkursy m.in. wiedzy o Beskidzie Wyspowym, oczywiście z nagrodami, będą też tańce, śpiewy, zagra kapela. Odkrywcy wyłonią ze swego grona najmilszego, najmłodszego i najstarszego piechura. Nagrodzeni zostaną też turyści, którzy pokonali najdłuższą drogę - z Polski i zagranicy. Powrót z Kostrzy również szlakiem zielonym - do Jodłownika.

Wybierając się na Kostrzę, warto pamiętać nie tylko o dobrych butach, ale także o wodzie do picia oraz o chroniących przed słońcem okularach, czapkach i kapeluszach. Mogą też przydać się płaszcze przeciwdeszczowe.

Łagodny mikroklimat sprzyja rolnictwu, hodowli i sadownictwu. Teraz jego walory - a także czyste powietrze - doceniają turyści. - Staramy się chronić nie tylko otaczającą nas przyrodę, ale także pamiątki przeszłości. I w dolinach jest więc co zwiedzać - zaznacza Paweł Stawarz, wójt gminy Jodłownik.

Trwa festiwal „beskidzkie rytmy i smaki”
DO 31 sierpnia

V Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”, godz. 17-22.

29 lipca - Kamienica(plac Saturn),

30 lipca - Rabka-Zdrój(amfiteatr),

5 sierpnia - Tokarnia(plac przy kościele),

20 sierpnia - Raciechowice (plac przy Urzędzie Gminy),

27 sierpnia - Limanowa(Park Miejski).

6 sierpnia - Szczebel

Tenczyn (zbiórka przy szkole, godz. 9) - bez szlaku - Szczebel- szlak czarny - Lubień.

12 sierpnia - Miejska Góra(sobota wędrówka nocna).Limanowa (zbiórka na Rynku,godz. 21) - szlak niebieski i żółty- Miejska Góra - szlak niebieski- Limanowa.

13 sierpnia - Łopień

Tymbark (zbiórka w Rynku, godz. 8) - szlak czarny - Łopień - szlak zielony - Chyszówki - przełęcz Rydza Śmigłego

13 sierpnia - Limanowa

Ogólnopolski Festiwal PiosenkiTurystycznej - Park Miejski

15 sierpnia - Potaczkowa

Mszana Dolna (zbiórka w Parku Miejskim, godz. 9) - szlak czarny- Adamczykowa - szlak czarny- Potaczkowa - szlak czarny i zielony - Niedźwiedź

20 sierpnia - Łyżka

Łukowica (zbiórka koło kościoła, godz. 9) - szlak zielony - Pępówka - szlak zielony - Łyżka - szlak zielony - Siekierczyna

27 sierpnia - Mogielica

Zalesie (zbiórka na parkingu - początek trasy narciarskiej na Mogielicę, godz. 8) - szlak zielony- szlak I Pułku Strzelców Podhalańskich AK - Mogielica - szlak żółty - Słopnice - Zaświercze

3 września - Ćwilin

Gruszowiec (zbiórka k. baru, godz. 9) - szlak niebieski - Ćwilin - szlak żółty - Czarny Dział - bez szlaku- Kasina Wielka - Przymiarki

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 14

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski