Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrzej dom tanio i zdrowo

Zbigniew Bartuś
- Dofinansujemy przyłączanie domów do sieci, a gdzie się nie da - wymianę kotłów na nowe - deklaruje Stanisław Sorys (w środku)
- Dofinansujemy przyłączanie domów do sieci, a gdzie się nie da - wymianę kotłów na nowe - deklaruje Stanisław Sorys (w środku) Fot. Michał Gąciarz
Region tarnowski. Można dostać do 8 tys. zł na przyłączenie domu do sieci ciepłowniczej lub wymianę starego kotła. Dodatkowo władze Małopolski proponują do 6 tys. zł na wymianę instalacji ciepłowniczej

„Wymień piec: ogrzejesz dom taniej i komfortowo, odetchniesz czystszym powietrzem” - pod takim hasłem odbywają się debaty poświęcone dotacjom na wymianę kotłów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Już teraz mieszkańcy mogą pytać w swoich gminach o atrakcyjne dofinansowanie.

- Dla ziemi tarnowskiej mamy na ten cel około 10 mln euro i musimy zrobić wszystko, by je wykorzystać - mówił Stanisław Sorys, wicemarszałek Małopolski, podczas debaty w Tarnowie. Podkreślił, że stan powietrza w Małopolsce w sezonie grzewczym jest dramatycznie zły, wręcz najgorszy w Europie.

- Głównym powodem jest tzw. niska emisja, czyli to, co wydobywa się z kominów domów ogrzewanych starymi piecami. Emitują one aż 90 proc. rakotwórczych benzo(a)pirenów, ponad połowę pyłów wywołujących m.in. raka płuc - wyjaśnił Andrzej Guła, lider Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Krystyna Gołębiowska, szefowa tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przyznała, że dzięki wysiłkom części samorządów udało się zlikwidować wiele źródeł zanieczyszczeń. Zastrzegła jednak, że w sezonie grzewczym dopuszczalne wartości pyłów i gazów przekroczone są wciąż wielokrotnie.

Wicestarosta tarnowski Zbigniew Karciński, zastępca prezydenta Tarnowa Jadwiga Stankiewicz i burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka podkreślili, że jedynym wyjściem jest likwidacja starych kopciuchów. Starają się od lat dawać dobry przykład: zlikwidowali stara piece w obiektach publicznych, promują ekologiczne źródła energii, prywatnie też je stosują. Potwierdzili to Wiesław Adamczyk z firmy Diana i Robert Janas z firmy Viessmann. - Szkodliwym mitem jest twierdzenie, że najtańszy jest węgiel. Jeśli uczciwie policzymy, okazuje się najdroższy! - mówił Janas.

Dorota Siemek ze Skrzyszowa zwróciła uwagę, że większość mieszkańców nie zdaje sobie sprawy, czym jest niska emisja i jak bardzo im szkodzi.

Stanisław Sorys rozprawił się z mitem, że władze w Małopolsce chcą zakazać palenia węglem. - Zakaz obejmie Kraków. W pozostałej części Małopolski można palić węglem - zapewnił. Władze regionu chcą, by odbywało się to głównie w dużych ciepłowniach, które mają odpowiednią sprawność i filtry na kominach.

- W miejscowościach o zagęszczonej zabudowie powinny powstawać lokalne sieci ciepłownicze. W pierwszym rzędzie właśnie na to zamierzamy przeznaczyć środki zarezerwowane na zmianę sposobu ogrzewania. W innych miejscach wesprzemy wymianę kopciuchów na nowoczesne kotły zasilane gazem, odnawialnymi źródłami energii, biomasą, peletem, a także węglem - ale tylko te najnowszej generacji, - wyjaśnił.

Jacek Janis, kierownik sekcji efektywności energetycznej MPEC w Tarnowie, przypomniał, że dzięki rozwojowi miejskiej sieci udało się zlikwidować liczne źródła zanieczyszczeń. Dodał, że istnieje możliwość przyłączenia do sieci kolejnych obiektów i serdecznie zachęca do tego mieszkańców.

- Dzięki pozyskanym z zewnątrz środkom na rozbudowę infrastruktury MPEC ciepło z sieci nie zdrożało i jego cena jest konkurencyjna w stosunku do innych źródeł energii. A efekt zdrowotny i komfort nieporównywalny z niczym - dodał Jacek Janis.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski