18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Osiemdziesięciolatka

Redakcja
Niezwykle uroczyście obchodzono wczoraj jubileusz 80-lecia Biblioteki Publicznej w Miechowie. W ośmiowiekowej historii miasta te 80 lat to może niewiele, ale w działalności biblioteki - to wzloty i gorycz porażek, wieloletni trud kilku pokoleń bibliotekarzy, zmiana siedziby, lata lepsze i gorsze, które wpłynęły na obecny kształt i oblicze miechowskiej książnicy.

Jubileusz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie

   Mówiła o tym związana od 38 lat z bibliotekarstwem dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie Barbara Biernacka. Jubileusz był także jedną z niewielu okazji spotkania się ludzi pracujących pośród książek, których nie podzieliła reorganizacja administracyjna kraju i utworzone wówczas nowe granice.
   Wśród zaproszonych gości byli obecni m.in. dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie, a zarazem przewodniczący Krajowej Rady Bibliotekarzy Michał Jagiełło, profesorowie UJ Tadeusz Ulewicz i Zdzisław Gajda oraz dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie dr Artur Paszko.
   Przypomniany wczoraj zarys historii biblioteki - osiemdziesięciolatki uzupełniła publikacja książkowa pt. "Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie 1923-2003", której autorką jest wicedyrektorka miechowskiej książnicy Maria Słuszniak. Wiele prac magisterskich napisano na ten temat, ale jest to pierwsze opracowanie - jak stwierdziły naukowe autorytety - oparte na ścisłym, faktograficznym materiale źródłowym. Maria Słuszniak za całokształt swojej pracy została uhonorowana odznaką "Zasłużonego Działacza Kultury" przyznaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dowód wielkiego uznania przypiął jej osobiście - w obecności dyrektora Paszki i burmistrza Włodzimierza Mielusa - dyrektor Jagiełło.

   Trudno przedstawić 80-letnią działalność w prasowej publikacji. Dla zainteresowanych tematem niezastąpione będzie szczegółowe opracowanie pani Marii. Należy jednak wymienić dyrektorów, którzy na przestrzeni ośmiu dekad kreatywnie biblioteką kierowali. Byli to: w latach 1924-1972 - Maria Fihel (kierowniczka), w latach 1973-1975 - Barbara Biernacka (kierowniczka), w latach 1975-1995 - Józef Śmiałek (dyrektor) i Barbara Biernacka (kierowniczka Działu Miejskiego oraz zastępca dyrektora), od 1995 roku do tej pory dyrektorką jest Barbara Biernacka.
   Tylko w 2003 roku odnotowano ok. 90 tysięcy wypożyczeń woluminów, książek i czasopism, na miejscu udostępniono 14 725 woluminów, bibliotekę odwiedziło ponad 50 tys. osób. W tym samym roku nastąpił dalszy jej rozwój w zakresie komputeryzacji. Kontynuowano prace nad utrzymaniem i rozwojem własnej bazy danych, wykorzystując oprogramowanie MAK, promowano czytelnictwo. Spotkania autorskie z pisarzami, dziennikarzami, poetami, malarzami, naukowcami i nietuzinkowymi ludźmi - to kolejna sfera działalności PiMBP w Miechowie, szczególnie w ostatnich latach.

   _- Dziękuję za to, co robicie, bo jest to inwestowanie w przyszłość. Stosunek do bibliotek zawsze jest papierkiem lakmusowym pluralizmu oraz dynamicznego rozwoju całych społeczeństw. Mówię to wam ja, Jędrek z Janikowic, wywodzący się z kresów ziemi miechowskiej, ochrzczony w Sanktuarium Matki Boskiej Zielenickiej w Zielenicach - _powiedział jak zawsze z nostalgicznym humorem dyrektor, pisarz i wielki miłośnik Tatr (poza rodziną ziemią!) Michał Jagiełło.
   Dyrektor WBP w Krakowie dr Artur Paszko podkreślił natomiast, że miechowska PiMBP jest wyróżniającą się placówką na bibliotecznej mapie województwa małopolskiego. - _I nie jest to stwierdzenie okazjonalne, jubileuszowe - _dodał z przekonaniem.
   Życzeniom i upominkom książkowym od braci bibliotekarskiej, zaproszonych gości i przyjaciół nie było końca. W części artystycznej wystąpiła rodowita miechowianka Marta Szmigielska - przez 19 lat aktorka Teatru Witkacego w Zakopanem, obecnie grająca na scenie Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. W jej wykonaniu zgromadzeni w sali konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta wysłuchali brawurowo wykonanych fragmentów poezji Mariny Cwietajewej. Gromko oklaskiwano również występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie. Tekst i fot. (WOJ.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski