MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ósmoklasiści wybierają szkoły na 2024/2025. Do większości liceów w Krakowie rok temu trzeba było mieć sporo ponad 100 punktów

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W rekrutacji można uzyskać w sumie 200 punktów, w tym połowę, bo maksymalnie 100 punktów - za egzamin ósmoklasisty
W rekrutacji można uzyskać w sumie 200 punktów, w tym połowę, bo maksymalnie 100 punktów - za egzamin ósmoklasisty Wojciech Matusik
Trwa rekrutacja do szkół średnich. O tym, czy uczniowie kończący podstawówki dostaną się do wybranych przez siebie liceów i techników, zadecydują w znacznym stopniu ich wyniki egzaminu ósmoklasisty. Te poznają 3 lipca. My tymczasem przypominamy progi punktowe do klas w ogólniakach w Krakowie w poprzedniej rekrutacji (na rok szkolny 2023/2024) - tych, gdzie można się było dostać mając od 100 punktów w górę. Zaczynamy od klas, których uczniem zostawało się już dzięki 101,05 punktu.

Nasze zestawienie dotyczące minimalnej punktacji osób zakwalifikowanych do przyjęcia do liceum rok temu oparliśmy na danych uzyskanych z Urzędu Miasta Krakowa.

Można uzyskać maksymalnie 200 punktów

W rekrutacji każdy kandydat mógł - i tak jest też teraz - uzyskać łącznie 200 punktów (w tym połowę, bo maksymalnie 100 punktów za egzamin ósmoklasisty, a resztę za przeliczone na punkty oceny ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz za szczególne osiągnięcia m.in. w turniejach czy konkursach przedmiotowych).

W naszej galerii prezentujemy krakowskie licea, które rok temu przyjęły kandydatów mających co najmniej 100 punktów. Stanowiły one przytłaczającą większość. UWAGA: pośród tych szkół są też takie, w których do części klas "próg" przekroczył 100 punktów, ale do innych klas można się było dostać z mniejszą liczbą punktów. To np. licea: XVI czy XLV.

Sprawdź, jakie szkoły trafiły do naszego zestawienia. Opisując je, podajemy dwie wartości:

  • minimalną liczbę punktów, która pozwalała dostać się do "najmocniejszej" klasy,
  • liczbę punktów, która pozwoliła się znaleźć w "najsłabszej" klasie danego liceum, do jakiej trafili również wyłącznie kandydaci mający powyżej 100 punktów.

.

Czeka prawie 9,5 tys. miejsc w klasach pierwszych

Tegoroczna rekrutacja do szkół średnich już trwa, młodzi ludzie właśnie decydują, gdzie chcieliby kontynuować naukę i w jakiej klasie. W Krakowie postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2024/2025 prowadzone jest:

  • w 39 liceach ogólnokształcących - gdzie na pierwszaków czeka 4 712 miejsc,
  • w 22 technikach - w których są łącznie 3 582 miejsca,
  • w 19 branżowych szkołach I stopnia - które w klasach pierwszych przygotowały 1 153 miejsca.

W sumie daje to 9 447 miejsc dla absolwentów podstawówek.

Rok temu w rekrutacji do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych na młodych ludzi czekało blisko 11,5 tys. miejsc. Ale też w poprzednim roku szkolnym (2022/2023) krakowskie szkoły podstawowe ukończyło o 3,5 tysiąca uczniów więcej - bo 8982 osoby. Teraz uczniów klas ósmych w krakowskich szkołach podstawowych jest tylko nieco ponad 5,4 tysiąca.

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski