MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park Jordana czeka na bohaterów

Marcin Warszawski
W tym miejscu w parku Jordana zostanie odsłonięty pomnik „Zelmy”
W tym miejscu w parku Jordana zostanie odsłonięty pomnik „Zelmy” FOT. ADAM WOJNAR
Tradycja. Niebawem w Galerii Wielkich Polaków XX wieku staną dwa nowe popiersia. Monumenty upamiętnią gen. Elżbietę Zawacką „Zo” i ks. Władysława Gurgacza „Sema”. Trwa również zbiórka pieniędzy na cztery popiersia Żołnierzy Wyklętych. Potrzeba jeszcze ok. 30 tys. zł.

W jednej z najpiękniejszych zielonych enklaw w Krakowie trwają gorączkowe przygotowania. Ostatniego dnia sierpnia w Galerii Wielkich Polaków XX wieku zostanie odsłonięty pomnik generał Elżbiety Zawackiej, legendarnej kurierki Komendy Głównej Armii Krajowej, jedynej kobiety wśród Cichociemnych. W konspiracji miała pseudonimy „Zelma” i „Zo”. Brała udział w Powstaniu Warszawskim.

– To będzie 46. pomnik w naszej wyjątkowej galerii – mówi Kazimierz Cholewa, prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana. – Przez ostatnie 30 lat udało się nam stworzyć jedyne takie miejsce w kraju, gdzie każdy spacer jest okazją do niezapomnianej lekcji historii i patriotyzmu na świeżym powietrzu – dodaje.

Dzięki działalności towarzystwa udało się przywrócić dawny blask zdewastowanym w czasach komunizmu popiersiom m.in. Lelewela i Kochanowskiego, a także postawić zupełnie nowe pomniki choćby św. Maksymilianowi Kolbemu, kardynałowi Wyszyńskiemu i księdzu Popiełuszce.

To jednak nie koniec. Żywa lekcja historii w zielonej enklawie będzie kontynuowana. W połowie września na przygotowanym już postumencie stanie popiersie ks. Władysława Gurgacza „Sema”.

– Był on kapelanem antykomunistycznej Polskiej Pod­ziemnej Armii Niepodległościowej, działającej w rejonie Łabowej w Beskidzie Sądeckim. Aresztowany przez UB, w procesie pokazowym został skazany na karę śmierci, a później zamordowany strzałem w tył głowy 14 września 1949 roku w więzieniu przy ulicy Montelupich w Krakowie – przypomina Kazimierz Cholewa. I dodaje, że pomnik kapelana zostanie odsłonięty w 65. rocznicę jego śmierci.

W ciągu najbliższych miesięcy będzie prowadzona również zbiórka funduszy na budowę kolejnych pomników. Wiosną przyszłego roku w planach jest bowiem odsłonięcie czterech popiersi Żołnierzy Wyklętych: Łukasza Cie­pliń­skiego, Zygmunta Szyndzie­larza „Łupaszki”, Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i Józefa Franczaka „Lalusia”.

– Pomniki dwóch pierwszych bohaterów mają już swoich fundatorów. Teraz staramy się pozyskać pieniądze na kolejne – wyjaśnia Kazimierz Cholewa.

Koszt takiego przedsięwzięcia nie jest mały. Projekt i wykonanie postumentu oraz rzeźby to wydatek rzędu 15 tysięcy złotych. Mimo to członkowie Towarzystwa Parku im. Jordana wierzą, że uda im się znaleźć darczyńców przed 1 marca. Odsłonięcie ma bowiem nastąpić w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– Chcemy zdążyć ze wszystkim pracami przed Światowymi Dniami Młodzieży, kiedy park będzie w centrum zainteresowania pielgrzymów z całego świata, którzy będą modlić się na pobliskich Błoniach – tłumaczy Kazimierz Cholewa.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski