MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Czy na Grzegórzkach będzie park Orląt Lwowskich? "Nazwa parku stanie się pomnikiem"

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Park Grzegórzecki powstanie na zielonych terenach nad Wisłą. Czy rzeczywiście otrzyma nazwę, która upamiętni młodych obrońców Lwowa
Park Grzegórzecki powstanie na zielonych terenach nad Wisłą. Czy rzeczywiście otrzyma nazwę, która upamiętni młodych obrońców Lwowa Joanna Urbaniec
Radni dzielnicy II chcą nadania Parkowi Grzegórzeckiemu, powstającemu na Grzegórzkach, imienia Orląt Lwowskich. Taki wniosek do prezydenta miasta oraz Rady Miasta Krakowa wystosowali w jednej z najnowszych swoich uchwał. W uzasadnieniu wskazują m.in., że to na terenie dzielnicy Grzegórzki znajduje się wiadukt, a dawniejszy most kolejowy na linii Kraków-Lwów. "To historyczny ślad łączności pomiędzy Krakowem a Lwowem" - napisali.

O wiadukcie (a wcześniej moście kolejowym przerzuconym nad Wisłą, zbudowanym w latach 1861-63) na terenie Dzielnicy II Grzegórzki, nad ulicami Grzegórzecką i Dietla, radni napisali, że to "historyczny ślad łączności pomiędzy Krakowem a Lwowem - dawną stolicą Galicji i Lodomerii, w okresie zaborów jednym z najważniejszych ośrodków nauki, oświaty i kultury polskiej". Nadanie imienia Orląt Lwowskich parkowi, który ma powstać w dzielnicy Grzegórzki, pozwoli - zdaniem radnych "dwójki" - ten związek pomiędzy Krakowem a Lwowem dodatkowo upamiętnić.

Radni Grzegórzek uchwałę przyjęli większością głosów. W uzasadnieniu swojego wniosku do prezydenta i Rady Miasta zawarli jeszcze kolejne argumenty.

"Od pierwszego rozbioru Polski w 1772 do 1918 roku Lwów był pod panowaniem Austrii. Planowany Park Grzegórzecki ma powstać na obszarze zajmowanym kiedyś przez wojsko. Na tych terenach znajdują się zabytkowe ruiny fortu Luneta Grzegórzecka, jednego z najstarszych obiektów Twierdzy Kraków - XIX-wiecznej austriackiej fortyfikacji wokół Krakowa, powstałej po zlikwidowaniu autonomii Wolnego Miasta Kraków i wcieleniu go do Cesarstwa Austrii. Narracja, dotycząca idei obrony Ojczyzny, wydaje się więc z tym miejscem idealnie współgrać" - czytamy w tym uzasadnieniu.

Radni Grzegórzek zwracają uwagę, że w lipcu 2022 roku krakowscy radni zgodzili się, aby w Krakowie powstał pomnik Orląt Lwowskich. Jednak trwa zamieszkanie wokół niego. Przypomnijmy: dla upamiętnienia młodych obrońców Lwowa była już ustalona lokalizacja (po wcześniejszych kilku nieudanych podejściach do innych miejsc w Krakowie), odbył się też konkurs, w którym wybrano koncepcję jego formy. Jednak planowane stawianie pomnika w parku im. Szymborskiej, w miejscu dawnego parkingu przy ul. Karmelickiej, spotkało się z protestami. W efekcie Rada Miasta 17 stycznia br. uchyliła uchwałę o tej lokalizacji, a także zdecydowała, że należy przeprowadzić konsultacje społeczne, które pomogą wskazać inne miejsce dla pomnika.

"Trwają dyskusje na temat miejsca, w którym pomnik mógłby zostać zlokalizowany. Nadanie parkowi powstającemu na Grzegórzkach imienia Orląt Lwowskich sprawi, że nazwa parku również stanie się swoistym pomnikiem, a dbając o park będziemy zarazem dbać o pamięć o obrońcach polskich granic, którzy walczyli na dawnych wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej" - zapisali teraz w swojej uchwale radni Dzielnicy II Grzegórzki.

Park Grzegórzecki ma zostać urządzony na obszarze pomiędzy mostem Kotlarskim a Stopniem Dąbie, w rejonie ul. Skrzatów.

Fale upałów nad Polską. Jak się chronić?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski