MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierzchów. Jedna parafia - dwóch wielkich Polaków. Rocznice świętowane inaczej

Barbara Rotter-Stankiewicz
Rocznicowe patriotyczne spotkania w Pierzchowie odbywają się od lat
Rocznicowe patriotyczne spotkania w Pierzchowie odbywają się od lat fot. Barbara Rotter-Stankiewicz
Gdyby był to normalny czas, przełom lipca i sierpnia oznaczałby dla mieszkańców gminy Gdów uroczyste i tłumne spotkania z okazji dwóch rocznic – 28 lipca minęły bowiem 72 lata od chwili przybycia do Niegowici ks. Karola Wojtyły, a 2 sierpnia przypada 265 rocznica urodzin gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.

FLESZ - Jesienią zniknie nawet 9 ministerstw

Obie postacie łączy nie tylko parafia Niegowić, w której - w Pierzchowie (wówczas Pierzchowcu) - przyszedł na świat przyszły generał, a swoją pierwszą posługę kapłańską pełnił przyszły papież.

Na ślad ich swoistej więzi zwrócił uwagę Adam Gorycki z Kielc, pasjonujący się historią. Idąc tropem słów z wiersza ludowej poetki, p. Stanisławy Michałek trafił do mieszkańców Pierzchowa, pamiętających jeszcze czasy ks. Karola i organizowane przez niego przy pomniku Dąbrowskiego spotkania z młodzieżą.

Fragment wiersza o św. Janie Pawle II zatytułowanego „Płynie Raba” brzmi:

(…) Bo był wikariuszem
Tutaj w Niegowici
A w szkole w Pierzchowie
Uczył także dzieci
Przy pomniku stawał
Wielce zadumany
Śpiewał razem z nami
Hymn nasz ukochany
Sławił Ojciec Święty
Dąbrowskiego imię
Uczył kochać Boga
Honor i Ojczyznę

Pamięta o tym również p. Anna Stachowicz.

- Według jej wspomnień, spotkanie to odbyło się pod koniec roku szkolnego – w czerwcu 1949 r., wzięły w nim udział dzieci z pierzchowskiej szkoły. Miało charakter patriotyczny i wszyscy uczestnicy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Anna Stachowicz od dziecka mieszka nieopodal pomnika, miała więc okazję widzieć kilkakrotnie, jak ks. Wojtyła, przejeżdżając na rowerze drogą obok jej domu, gdy mijał pomnik, przystawał na chwilę – jak można się domyślać – aby odmówić modlitwę w intencji gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.

Natomiast, wg Julii Pilch z Pierzchowa, spotkań z ks. Wojtyłą pod pomnikiem gen. Dąbrowskiego było więcej – przynajmniej dwa lub trzy (…) Wszystkie miały miejsce w 1949 r. i jedno obserwowała z oddali, a w innym sama wzięła udział i pamięta, że najpierw ks. Wojtyła wygłosił pogadankę patriotyczną na temat gen. Dąbrowskiego, a następnie wszyscy zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Podobnego zdania, że spotkań było więcej niż jedno, jest również Edward Stachowicz z Niewiarowa – pisze Adam Gorycki.

O papieskiej i generalskiej rocznicy mimo pandemii nikt nie zapomniał, jednak ich obchody będą miały charakter zupełnie inny niż zwykle.

UG Gdów i parafia w Niegowici zachęcają, by trasę, jaką 28 lipca 1948 roku pokonał Karol Wojtyła podążając na swoją pierwszą parafię do Niegowici i którą wspominał w autobiografii „Dar i Tajemnica" przejść indywidualnie – z dziećmi, rodziną, przyjaciółmi.

Od 27 – 31 lipca w Urzędzie Gminy można odebrać pamiątkowe widokówki przygotowane na tę pielgrzymkę, którą można odbyć w najbliższym dniach w dowolnym czasie.

Na symbolicznym starcie zostanie przybita pierwsza z pięciu okolicznościowych pieczątek, a kolejne w hotelu Oriza, przy kapliczce na Lasowych Domach, w pizzerii Pod Kasztanami i na plebani w Niegowici. Na uczestników czekać będzie drobny poczęstunek. Organizatorzy proszą także o nadsyłanie przez Facebooka pamiątkowych zdjęć z trasy na stronę Gminy Gdów.

Już na konkretny termin, 2 sierpnia o godz. 15, zaplanowano natomiast lokalne uroczystości pod kopcem gen. Dąbrowskiego w Pierzchowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski