Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotrkowice Małe. Zespół Szkół odpowiada na zapotrzebowanie rynku. Dzięki projektowi uczniowie opuszczą szkołę z kwalifikacjami

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Piotrkowicki Zespół Szkół, dawniej typowa szkoła rolnicza, pogłębia ten charakter, ale z wykorzystaniem nowych technologii. - Rośnie nabór uczniów do Zespołu, który będzie mógł się intensywniej rozwijać, a co za tym idzie umożliwiać uczniom zdobywanie nowych kwalifikacji – mówi Grzegorz Pióro, starosta powiat proszowickiego, który jest organem prowadzącym ZS.

WIDEO: Krótki wywiad

Ma też na myśli, rozpoczęcie wdrażanie od stycznia przyszłego roku przez trzy lata, projektu, którego wdrażanie będzie kosztować 1,8 mln zł. Powiat pozyskał na niego 90-procentowa dofinansowanie w ramach „Małopolskiej Chmury Edukacyjnej” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Projekt przewiduje utworzenia Centrum Kompetencji Zawodowych dla uczniów szkół ponadpodstawowych z całego powiatu proszowickiego. Dotyczy branży mechanicznej i górniczo-hutniczej jako wiodącej oraz turystyczno-gastronomicznej jako uzupełniającej – informuje Aneta Dziedzic, dyrektorka Zespołu Szkół.

Podkreśla, że głównym celem projektu jest przygotowanie uczniów do efektywnego funkcjonowania na rynku pracy poprzez zapewnienie im warunków do wszechstronnego rozwoju i zdobywania rzetelnej wiedzy zgodnej z potrzebami rynku pracy, a tym samym zwiększenie ich szans na zatrudnienie lub podjęcie decyzji o samozatrudnieniu.

Jest też zapotrzebowanie na mechaników pojazdów samochodowych, operatorzy wózków jezdniowych, spawaczy, kucharzy. - W projekcie bierzemy pod uwagę powstający nowy rynek: wspomniane zapotrzebowanie na usługi naprawy pojazdów i maszyn rolniczych, a także w branży diagnostyki komputerowej.

Dla uczniów będą organizowane staże zawodowe u pracodawców, kursy też językowe i szkolenia, doradztwo zawodowe, pomoc stypendialna, dodatkowe zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze. Natomiast nauczyciele będą się szkolić na studiach podyplomowych i kursach udoskonalających.

Jednak do tego są potrzebne odpowiednie narzędzia, a więc uzupełnienie bazy techniczno-dydaktycznej, odpowiedniego wyposażenia warsztatów szkolnych i pracowni gastronomicznych. I właśnie projekt zagwarantuje takie działania.

Dużą radość całej szkolnej społeczności sprawiła wiadomość, że do szkoły zostanie zakupiony nowoczesny ciągnik. Będzie dobrze wykorzystany, bowiem ZS dysponuje 83 hektarami uprawianej ziemi rolnej.

Z ciągnika bardzo cieszy się też kierownik warsztatów Grzegorz Fundament, pasjonat rolnictwa. Dyrekcja mówi, że to on postawił na nogi upadające kilka lat temu gospodarstwo szkolne rolne. Grzegorz Fundament zaznacza, że ciągnik, który trafi do ZS będzie nowej generacji z ponadstandardowym wyposażeniem. To pojazd m.in. z symulatorem pojazdów rolniczych, automatycznymi zaczepami, nawigacją, systemem ISOBUS, pozwalającym na równoczesne prowadzenie ciągnika i maszyny towarzyszącej, komputerami pokładowymi, wyświetlaczami, oświetleniem i klimatyzacją.

Teraz panu kierownikowi sen z powiek spędza nowa maszyna - nowoczesny kombajn. A starosta Grzegorz Pióro nie pozbawia kierownika nadziei: - Warto marzyć, bo marzenia się spełniają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski