MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nazbyt wolna jazda po Krakowie

Redakcja
Centra dużych miast nie są przyjazne dla zmotoryzowanych FOT. ANDRZEJ BANAŚ
Centra dużych miast nie są przyjazne dla zmotoryzowanych FOT. ANDRZEJ BANAŚ
W którym mieście poruszamy się samochodem z największymi trudnościami? W przeprowadzonym ostatnio badaniu udział wzięło dziewięć miast. Trzy pierwsze pozycje zajęło w sumie aż sześć dużych aglomeracji, co oznacza, że ta mało prestiżowa rywalizacja była zacięta.

Centra dużych miast nie są przyjazne dla zmotoryzowanych FOT. ANDRZEJ BANAŚ

KORKI. W ścisłym centrum stolicy Małopolski średnia prędkość samochodów nie przekracza 29 kilometrów na godzinę

Na pierwszym miejscu uplasował się ex aequo Kraków z Wrocławiem. Na drugim - Poznań z Warszawą. Trzecie miejsce zajęły: Łódź oraz Szczecin. Zwyciężył Gdańsk i Rzeszów, miasta w których kierowcy osiągali średnio najwyższe prędkości (poniżej 38 km/h).

Z czwartego miejsca na pierwsze

W porównaniu z ostatnim, majowym raportem, średnie prędkości poruszania się nie uległy znaczącym zmianom. Należy jednak zauważyć, że poprzednio najwyższa obserwowana prędkość wyniosła 39 km/h (Białystok). Obecnie, najlepszy wynik (należący do wspomnianego Gdańska i Rzeszowa) jest nieco gorszy i wynosi (37,50 km/h).

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Znów korki przy rondzie

Choć średnie prędkości nie doznały większych wahnięć, to w rankingu doszło do kilku znaczących przetasowań. Kraków z czwartej pozycji zawędrował na pierwszą i teraz razem z Wrocławiem dzierży tytuł najwolniejszego miasta.

Poznań z miejsca trzeciego wspiął się na drugie, a towarzyszy mu Warszawa. W poprzednim raporcie oba miasta uzyskały odpowiednio siódme i ósme miejsce. W porównaniu z grudniem 2011 r., prędkości w stolicy znacząco wzrosły. Średnio o ok. 12 km/h. Największą zmianę zaobserwować można w odległości 2-5 km od centrum miasta. Przyrost prędkości od grudnia 2011 r. do grudnia 2012 r. wyniósł tam ok. 15 km/h.

Sytuacja wygląda trochę mniej optymistycznie, jeżeli porównać dane z maja 2012 r. i grudnia 2012 r.. W centrum miasta (0-5 km) średnie prędkości pojazdów w zasadzie nie zmieniły się. Jednak w dalszych częściach Warszawy (oddalonych 5-10 km od centrum) prędkościomierze w grudniu wskazały trochę niższe wartości niż w maju. W porównaniu z ubiegłym rokiem, w Krakowie zmieniło się niewiele.

Możemy porównywać się z Wrocławiem

W ścisłym centrum miasta średnia prędkość pojazdów nadal wynosi około 29 km/h. W odległości 2-5 kilometrów od centrum średnia prędkość nieznacznie wzrosła i wynosi obecnie około 38 km/h. Znacznie szybciej, bo z prędkością około 49 km/h poruszają się kierowcy znajdujący się w odległości 5-10 km od centrum. Podobnie sytuacja wygląda w odległości 10-15 kilometrów od centrum, pojazdy osiągają tam prędkości oscylujące wokół 48 km/h.

We Wrocławiu w porównaniu z grudniem 2011 r. sytuacja przedstawia się bardziej korzystnie. W centrum średnia prędkość pojazdów wynosi 29 km/h. W zeszłym roku było to zaledwie 18 km/h. Podobne zmiany zaszły też w dalszych obszarach Wrocławia. Między grudniem 2011 r. a grudniem 2012 r. prędkości wzrosły średnio o 12 km/h. Nieco mniej korzystnie wygląda porównanie maja do grudnia 2012 r.. W ścisłym centrum kierowcy raczej nie przekraczają 30 km/h.

MACIEJ DĘBSKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski