Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plan na przeszkodzie

PIM
W Urzędzie Wojewódzkim 23 maja odbyło się spotkanie w sprawie podziału w roku 2001 pieniędzy na realizację zadań Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Tam wstępnie omówiono możliwości podziału pieniędzy na poszczególne zadania wnioskowane przez cztery samorządy: gminę, miasto, powiat i województwo. - Pełnomocnik przyjął do rozważenia dwa warianty, w których dominowały zadania drogowe i porządkowania strefy wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau - informuje starosta oświęcimski Adam Bilski. - Zasadnicza różnica dotyczyła pieniędzy na adaptację byłego Monopolu Tytoniowego na cele edukacyjne, w pierwszej kolejności na Oświęcimską Wyższą Szkołę Humanistyczną.

W Oświęcimiu

 Pod znakiem zapytania stanęła adaptacja byłych Zakładów Przemysłu Tytoniowego na potrzeby Oświęcimskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej. Główną przeszkodą jest plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego.

 W zeszły piątek w Warszawie odbyło się spotkanie Rady Programowej przy pełnomocniku ds. realizacji Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. - Nie zmieniła się wielkość środków, natomiast dyskusja toczyła się wokół dwóch spraw: możliwości przeznaczenia pieniędzy na OWSH lub wykorzystania ich na inne cele, w tym zadania drogowe związane z modernizacją kanalizacji i nawierzchni ulic Więźniów Oświęcimia oraz Ofiar Faszyzmu - mówi Adam Bilski. - Ostatecznie przyjęto rozwiązanie, które nie uwzględnia adaptacji budynku byłego Monopolu.
 Jak zapewnia starosta, wszystkie strony były za rozpoczęciem adaptacji obiektów na potrzeby OWSH, jednak na przeszkodzie stanęła kwestia planu zagospodarowania przestrzennego, który obecnie zakłada przeznaczenie terenu, gdzie znajduje się były ZPT, na cele przemysłowe. Projekt nowego planu zagospodarowania, w którym teren ten przeznaczony byłby na cele edukacyjne, miasto Oświęcim opracowuje od 5 lat. Jednak podjęta ostatnio przez Radę Miejską uchwała o złożeniu skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego na decyzję wojewody uchylającą referendum, odsuwa w czasie uchwalenie nowego planu. - To uniemożliwia nam nie tyle prowadzenie prac adaptacyjnych, ile oddanie obiektów do użytku - dodaje starosta.
 Obecnie w starostwie rozważane są dwie możliwości. Pierwsza, jak tłumaczy starosta Bilski, polegałaby na interpretacji zapisu w planie zagospodarowania dotyczącego terenu Monopolu Tytoniowego, który mówi także o możliwości adaptacji. Pozwoliłoby to na prowadzenie adaptacji byłego Monopolu na cele edukacyjne zgodnie z istniejącymi zapisami. - Rozważamy również wspólnie z marszałkiem województwa wystąpienie do pana prezydenta o zmianę istniejącego planu w tym jednym punkcie, gdyż istnieje taka możliwość prawna. Zapis w protokole Rady Programowej OSPR ma charakter warunkowy. Za zgodą wszystkich członków zostało przyjęte, że jeżeli pojawi się prawna możliwość, to środki, którymi dysponuje dzisiaj starostwo powiatowe na realizację zadań drogowych, w całości będą przeznaczone na adaptację budynków byłego Monopolu Tytoniowego. W tym roku jest to kwota 1,2 mln zł.
 (PIM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski