Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plastik powszechny

Grzegorz Tabasz
Jeśli za miliony lat archeolodzy odkryją warstwy ziemi z XX i XXI wieku, to nie bedą mieć żadnych problemów z identyfikacją. Zwykle ważne są charakterystyczne skamieniałości przewodnie czy specyficzna ceramika. Tym razem będzie to plastik

Nazwą nasz czas erą plastiku. Na razie warstewka będzie cieniutka. Era tworzyw sztucznych trwa ledwo siedemdziesiąt lat, ale w tym czasie ludzkość wyprodukowała osiem miliardów ton plastiku różnych rodzajów i sortymentów. Od pojemników i butelek, po popularne reklamówki. Tudzież nieprzeliczone ilości drobiazgów, bez których nie wyobrażamy sobie życia. Większość z owych miliardów ton trafiła na śmietniska.

Światowym śmietniskiem stały się morza i oceany. Na przestworzach Pacyfiku powstał nawet śmy kontynent zbudowany ze zwałów odpadów przyniesionych prądami wody. Najbardziej wymownym symbolem czasów plastiku jest największa głębia oceaniczna w Rowie Mariańskim. Na własne oczy widziało je ze trzydzieści kilka osób, zaś ostania ekspedycja wyparzyła w najbardziej niedostępnym miejscu planety unoszoną w toni wody sklepową reklamówkę.

Nic dodać nic ująć. Spaskudziliśmy planetę na wieczne czasy i co gorsza nie ma już sposobu by pozbyć się tak wielkiej masy plastiku. Jedyna nadzieja w bakteriach. Być może w w wyniku przypadkowej mutacji jakiś szczep drobnoustrojów nabędzie zdolności do konsumpcji plastikowych odpadów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski