Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt na ostatniej prostej. Listy już gotowe

Grażyna Starzak
Laureaci ubiegłorocznej edycji podczas uroczystości, której gospodarzem był ks. kard. Stanisław Dziwisz
Laureaci ubiegłorocznej edycji podczas uroczystości, której gospodarzem był ks. kard. Stanisław Dziwisz fot. Adam Wojnar
Konkurs. Wybieramy najlepszego Proboszcza, Wikarego, Siostrę Zakonną i Parafię Małopolski.

W tym roku po raz pierwszy w plebiscycie „Dziennika Polskiego” na najlepszych duchownych i parafie Małopolski wybieramy też najbardziej wyróżniające się siostry zakonne. To, co piszą o swoich kandydatkach nasi Czytelnicy, dowodzi, że bez sióstr trudno wyobrazić sobie wiele dziedzin życia. Spośród prawie 20 tys. zakonnic w Polsce, około 3,2 tys. jest katechetkami a 1,6 tys.pracuje z osobami chorymi, czasem bardzo ciężko. Siostry zakonne prowadzą też ponad tysiąc przedszkoli, żłobków, domów samotnych matek i innych placówek edukacyjnych i społecznych.

Najlepszy Proboszcz Małopolski 2015 [GŁOSOWANIE]

W samej Małopolsce jest prawie 5 tysięcy sióstr. Wśród nich s. Bożena Leszczyńska, z kapelanii NMP Nieustającej Pomocy w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu i s. Emanuela Sarga, z zakonu sióstr dominikanek klauzurowych na Gródku w Krakowie.

Pierwszą nasi czytelnicy nazwali „dobrym duchem szpitala”, drugą – „aniołem dobroci”. Obie – jak dotąd – prowadzą w naszym plebiscycie. Na s. Bożenę Leszczyńską (na liście z numerem 15) i s. Emanuelę Sargę (numer 12) oddano prawie jedną czwartą dotychczasowych głosów.

S. Bożena całe dnie spędza w Szpitalu Uniwersyteckim. Wspiera duchowo dzieci i rodziców, rozmową, uśmiechem. Pamięta o dzieciach, których nikt nie odwiedza. „Jest Bożym promieniem słońca i nadziei” – pisze jedna z Czytelniczek. „To dobry duch szpitala, bo jak inaczej nazwać człowieka, który ociera łzy, umacnia dzieci i rodziców zmagających się z ciężkimi, nieuleczalnymi chorobami, nie opuszcza pogrążonych w rozdzierającym bólu rodziców po utracie dziecka” – przedstawia kandydatkę kolejna osoba. Siostra Bożena Leszczyńska jest przy tym osobą bardzo skromną. Jej oddanie małym pacjentom oraz ich rodzinom doceniono już wielokrotnie. W ubiegłym roku otrzymała tytuł „Miłosiernego Samarytanina”.

Trudno przecenić zasługi drugiej z sióstr, na którą aktualnie nasi Czytelnicy oddają najwięcej głosów. S. Emanuela Sarga z zakonu sióstr dominikanek klauzurowych na Gródku w Krakowie to osoba wiecznie uśmiechnięta, przyjaźnie nastawiona do ludzi. Chociaż siostry odgrodzone są od świata – to cecha zakonów klauzurowych – to jednak poprzez codzienną modlitwę wspierają znanych i nieznanych sobie ludzi, którzy o nią proszą. Mniszki dominikańskie z klasztoru Na Gródku, pod wodzą s. Emanueli, nie poprzestają na modlitwie. Wydały wspaniały album pt. „Wierna Miłości”. Jest on poświęcony jednej z najwybitniejszych krakowianek ub. wieku – s. Magdalenie Marii Epstein, kandydatce na ołtarze. To prekursorka szkolnictwa pielęgniarskiego w Polsce.

Głosujemy oczywiście również na najlepszych proboszczów, wikarych i parafię. Wierzymy, że nagrodzicie najlepszych pasterzy, z pasją. Takich jak ks. Mirosław Kozina, zdobywca tytułu Wikariusza 2013 Roku Małopolski. – Myślę, że robić coś z pasją, to robić to, co się lubi, i lubić to, co się robi – _odpowiada ks. Kozina. – _Ja cieszę się z tego, że robię coś dla innych, z miłości do Pana Boga. W parafii stworzyliśmy grupy formacyjne, w których różne ciekawe dla dzieci zajęcia są przeplatane modlitwą w intencjach, które dzieci same wypowiadają. Często śpiewamy. To najlepszy sposób na pogłębienie u dzieci wiary i zbliżenie do __Pana Boga.

Przypomnijmy zasady naszego konkursu. Drugi etap plebiscytu trwa do 10 września br. W tym czasie można głosować na zakwalifikowanych do tego etapu kandydatów na kuponach drukowanych w „Dzienniku Polskim”. Na jednym kuponie można głosować tylko na jednego kandydata. Kupony do głosowania należy dostarczyć osobiście lub nadesłać do siedziby „Dziennika Polskiego” al. Pokoju 3, 31-548 Kraków do 10 września 2015 r. Kupony przekazane po tym terminie lub wadliwie wypełnione nie będą uczestniczyły w głosowaniu. Decyduje data doręczenia kuponu na wyżej wymieniony adres.

Kupon do głosowania w II etapie plebiscytu zawiera miejsce na wpisanie imienia i nazwiska kandydata do tytułu Najlepszy Proboszcz, Wikariusz, Siostra Zakonna lub nazwy parafii wraz z adresem. Jest tam też miejsce na podanie imienia, nazwiska i adresu osoby głosującej oraz odpowiednie oświadczenie dotyczące zgody na przetwarzanie przez Administratora danych osobowych Czytelnika. Przy czym, podanie danych osoby głosującej jest dobrowolne i nie wpływa na ważność głosu.

Głosowanie będzie odbywać się również poprzez SMS (zakup e-wydania „Dziennika Polskiego”) od 5 sierpnia 2015 r. do 11 września 2015 r. do godziny 15.59.59.

Zakupu e-wydania można dokonać poprzez przesłanie wiadomości SMS na numer 72355 (koszt 2,46 złotych z VAT). Głosując na najlepszego proboszcza Małopolski 2015 w treści SMS-a należy wpisać NPR. oraz numer kandydata na liście. W głosowaniu na wikariusza trzeba wpisać NW. oraz numer kandydata. Oddając głos na siostrę zakonną wpisujemy NPS. oraz numer kandydatki. W głosowaniu na parafię wpisujemy NPA. i numer parafii z listy wspólnot parafialnych kandydujących do tego tytułu. Szczegółowa instrukcja głosowania zamieszczona będzie w okresie trwania plebiscytu na stronach dziennikpolski24.pl oraz krakow.naszemiasto.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski