Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Płonął las

LIZ
POWIAT OLKUSKI. Dzisiaj, kilkanaście zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem lasu w okolicach Bukowna. Pożar objął przeszło 1,5 ha sosnowego boru.

Z wieży obserwacyjnej na wzgórzu Czubatka w Kluczach leśnicy mogą obserwować narażone na pożar sosnowe bory na obrzeżach Pustyni Błędowskiej.

Od początku kwietnia w lasach powiatu olkuskiego doszło do kilku pożarów. Trzy z nich miały miejsce na terenie leśnictwa Golczowice, gdzie spaliło się łącznie ponad hektar lasu. Dwa pożary wybuchły w okolicach Bukowna, gdzie lasy podlegają chrzanowskiemu Nadleśnictwu. Od kilku dni w lasach olkuskiego Nadleśnictwa obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Wilgotność ściółki wynosi niespełna 18 proc. Jeśli nie spadnie deszcz i wilgotność ściółki nadal będzie spadać, to może zostać wprowadzony zakaz wstępu do lasu. Na razie strażacy i leśnicy apelują do mieszkańców, którzy wybierają się podczas najbliższego weekendu na leśne spacery o szczególną ostrożność w obchodzeniu się z ogniem.

Pamiętajmy, aby w lesie, jak również w odległości stu metrów od lasu, nie używać otwartego ognia, nie palić tytoniu, nie wyrzucać niedopałków papierosów, nie palić śmieci. Niedozwolone jest również grillowanie, rozpalanie ogniska, czy wypalanie traw. Lasy w Polsce charakteryzują się wysokim zagrożeniem pożarowym, jednym z najwyższych w Europie. W skali kraju przyczyną połowy z pożarów lasów są podpalenia, a co piąty pożar lasu jest efektem nieostrożności osób dorosłych. Przez cały ubiegły rok na terenie powiatu olkuskiego miało miejsce 384 pożarów, w większości przypadków strażacy gasili trawy i nieużytki podpalane przez mieszkańców. Rok wcześniej strażacy interweniowali przy 481 pożarach. Niekiedy od płonących nieużytków zajmuje się pobliski las, jak to miało miejsce przed kilkoma tygodniami w okolicach Bukowna.

Od początku kwietnia w powiecie olkuskim doszło do kilku pożarów lasów.

Z racji na suszę w lasach, od kilku dni prowadzone są dyżury w trzech wieżach obserwacyjnych na terenie olkuskiego Nadleśnictwa. Pracownicy dyżurują od godz. 10 do zmroku. Przed kilkoma laty oddano do użytku 35 metrowej wysokości, stalową wieżę obserwacyjno - widokową w lasach pod Bogucinem. Jest to trzecia taka wieża olkuskiego Nadleśnictwa. Jedna taka wieża jest wzgórzu Czubatka w Kluczach, skąd można obserwować narażone na pożar sosnowe bory na obrzeżach Pustyni Błędowskiej, a druga w pobliżu drogi wojewódzkiej na skraju kompleksu leśnego rozciągającego się od Żurady do Niesułowic. Dzięki obserwacjom z wież wielokrotnie udało się wcześnie zlokalizować pożary lasów. Przypomnijmy, że olkuskie Nadleśnictwo ma pod swoją pieczą ponad 17 tys. ha lasów.
Największy pożar lasu w historii olkuskiego Nadleśnictwa miał miejsce 10 sierpnia 1992 roku, kiedy wybuchł pożar, w wyniku, którego spłonęło ponad 1200 hektarów lasów pomiędzy drogą Olkusz-Bukowno, a Pustynią Błędowską.

(SYP)

Zdjęcia: Jacek Sypień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski