MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po raz dziewiąty rozdali statuetki Macieja Miechowity. Sprawdź, kto został laureatem

Aleksander Gąciarz
Gala wręczenia statuetek Macieja Miechowity
Gala wręczenia statuetek Macieja Miechowity archiwum UGiM w Miechowie
Tegoroczne Dni Miechowa tradycyjnie zainaugurowała uroczystość wręczenia nagród burmistrza w formie statuetek Macieja Miechowity dla Osobowości Roku, Lidera Przedsiębiorczości i Aktywnej Organizacji. Przyznano również nagrodę specjalną.

Laureatem w kategorii Osobowość Roku został ks. dr Jerzy Bielecki.

- Choć na stałe nie mieszka już w naszym mieście, to poprzez swoją wieloletnią działalność naukową i edukacyjną przyczynia się do szerokiej promocji rodzinnego Miechowa. W minionym, 2023 roku szczególnie angażował się we wspólną pracę osób i instytucji skupionych w komitecie organizacyjnym obchodów roku Macieja Miechowity – głosi fragment uzasadnienia.

Ks. Bielecki jest autorem publikacji „Maciej z Miechowa (1457-1523)” i jednym z pomysłodawców przetłumaczenia Kroniki Polaków Macieja Miechowity. Był także inicjatorem powstania i fundatorem okolicznościowego medalu, wybitego dla upamiętnienia 500. rocznicy śmierci Macieja Miechowity. Od wielu lat uczestniczy i włącza się we współorganizację Miechowskich Dni Jerozolimy.

W kategorii Lider Przedsiębiorczości statuetkę otrzymali Halina i Krzysztof Muszyńscy, właściciele działającej od 1996 roku firmy Vita.

- Właściciele firmy wykazywali się niezwykłą umiejętnością adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych. Podejmowane przez nich inicjatywy przyczyniały się do powstawania kolejnych miejsc pracy. Dziś zatrudniają 60 osób - czytamy w uzasadnieniu.

To państwo Muszyńscy byli pomysłodawcami założenia pierwszego Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w regionie. Jako pierwsi w Miechowie oferowali usługi gastronomiczne na miejscu, z dostawą do domu, jak również organizację uroczystości i spotkań rodzinnych. W ostatnim czasie Vita rozwija energetykę z odnawialnych źródeł, sięgając po fundusze zewnętrzne. W ramach tego powstały w Kalinie Rędziny elektrownie wiatrowe, a w Bukowskiej Woli powstaje farma fotowoltaiczna.

- Szczególną uwagę zwraca również zaangażowanie Nagrodzonego w inicjatywy społeczne i charytatywne. Jest to dowód, że prawdziwi liderzy przedsiębiorczości to nie tylko osoby osiągające sukcesy biznesowe, ale również dbające o rozwój regionu.

Laureatem nagrody burmistrza w kategorii Aktywna Organizacja został Uniwersytet Trzeciego Wieku "Aktywne Życie”. Działając w Miechowie od 2012 roku zrzesza 65 słuchaczy. Prowadzi działalność o charakterze edukacyjnym, polegającą na organizacji wykładów, kursów i zajęć praktycznych, oferuje szereg aktywności poprawiających kondycję fizyczną, zapobiega wykluczeniu osób starszych poprzez dostęp do edukacji, kultury i sportu. Członkowie Uniwersytetu od kilku lat biorą udział w ogólnopolskich, sportowych senioriadach, niejednokrotnie stając na podium. Na przestrzeni ostatnich lat organizacją kierowali Danuta Stachyra, Zofia Słota, Jadwiga Wszół, a obecnie Włodzimierz Janus.

W tym roku przyznano również Nagrodę Specjalną, którą otrzymał Kazimierz Olchawa, przez kilkadziesiąt lat redaktor Gazety Miechowskiej.

- Dokładnie rok temu, chciał z nami uczestniczyć w gali inaugurującej Dni Miechowa - niestety nie dotarł. Ostatnie Jego wydawnictwo ukazało się na przełomie maja i czerwca 2023 roku, niemal w przeddzień poprzedniej edycji Statuetek Miechowity. Był to 331 numer lokalnej comiesięcznej prasy miechowskiej ukazującej się w nakładzie 2500 egzemplarzy. Nagła choroba spowodowała, że Nagrodzony został zmuszony do ograniczenia swojej aktywności w życiu publicznym i zawieszenia działalności dziennikarskiej – mówił burmistrz Dariusz Marczewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski