MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody dla mieszkańców gminy Wielka Wieś. Docenili zasłużonych, przyjaciół gminy i całej społeczności

Barbara Ciryt
Gala nagród samorządowych organizowana przy okazji Dni Gminy Wielka Wieś odbyła się w Dworze w Tomaszowicach
Gala nagród samorządowych organizowana przy okazji Dni Gminy Wielka Wieś odbyła się w Dworze w Tomaszowicach Barbara Ciryt
Prawie 30 nagród przyznali samorządowcy gminy Wielka Wieś. Od lat doceniają w ten sposób swoich mieszkańców oraz przyjaciół gminy, którzy z zaangażowaniem pracują dla dobra tutejszego samorządu, wspierają swoją praca lokalne społeczności, promują gminę, rozsławiają ją. Nagrody, statuetki i kwiaty oraz podziękowania przyznano w sześciu kategoriach. Były dla przedstawicieli miejscowych stowarzyszeń, społeczników, przedsiębiorców, sportowców, muzyków ludzi różnych branż i zainteresowań.

- Chcemy docenić osoby, które swoją pracą, zachowaniem, postawą w ostatnich miesiącach i latach zasłużyły się dla naszej gminy, naszej małej ojczyzny - taki jest główny cel dzisiejszej gali. Będziemy honorować osoby wyróżniające się w tym roku - mówi Krzysztof Wołos, wójt gminy Wielka Wieś.

Goście gali, na która stawiło się około 200 osób, osób które były nagradzane, osób im towarzyszących, laureatów poprzednich gali samorządowych. Mieli oni okazje zobaczyć w filmowym skrócie, jak rozwija się gmina Wielka Wieś, ile inwestycji, wydarzeń i pracy wykonano na rzecz tutejszej społeczności. Mieli też okazję posłuchać historii ludzi, którzy są nagradzani i doceniani i podziwiać ich pracą i zaangażowanie.

Galę gminnych nagród swoim koncertem uświetnili muzycy na czele z Anna Gąsienicą Byrcyn, uczestniczką The Voice of Poland 2020, która dała się poznać jako laureatka nagrody "Kalinka" w "Debiutach" podczas 58. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Wójt wraz z przewodniczącym Rady Gminy Wielka Wieś Grzegorzem Twardym raz gośćmi spotkania z samorządu wojewódzkiego, powiatu i instytucji gminnych wręczali statuetki. Nagrody przyznano w sześciu kategoriach: "Wielka Wieś Mała Ojczyzna", "Młodość = Przyszłość", "Wielkie Serce", "Pro Cultura", "Przyjaciel Gminy Wielka Wieś", "Super Czytacz"

Kategoria "Wielka Wieś Mała Ojczyzna" - nagrody otrzymali:

Beata Litewka – mieszkanka Modlnicy, która od lat dba o boisko piłkarskie LKS Błękitni Modlnica. Mimo wielu zajęć znajduje czas na prace porządkowe wokół stawu w Modlnicy. Dzięki niej spacerowicze mogą w cieszyć się wszystkimi urokami tego miejsca.

Stanisława Szumiec – mieszkanka Giebułtowa. Wieloletnia dyrektorka w szkole w Giebułtowie, która po przejściu na emeryturę swój czas dzielić między wnuki a seniorów w gminie Wielka Wieś. Została pierwszą przewodniczącą Rady Seniorów i jest kołem napędowym dla wielu inicjatyw realizowanych przez seniorów. Dzięki jej zaangażowaniu powstało m.in. 9 klubów seniora, Wielkowiejska Akademia Seniorów, współorganizowała Wycieczki Super Senior

Jan Kapuściński - mieszkaniec Bębła. Udziela się w działalności Klubu Sportowego Orzeł Bębło, wspomaga działalność rady sołeckiej Bębła. Służy radą zwłaszcza w kwestiach związanych z pracami elektrycznymi i jest też aktywnym członkiem Rady Parafialnej.

Tomaszowicky Band - zespół muzyków z Tomaszowic w składzie Jan Gruchała - gitarysta, Jerzy Sałaja - akordeonista, Jacek Szumiec - perkusista. Od kilkunastu lat zaangażowani bezinteresownie w oprawę muzyczną tradycyjnego Przejazdu po Tomaszowicach z zaproszeniami na Dzień Dziecka, organizowanego przez strażaków. Historia tej muzycznej wędrówki po Tomaszowicach sięga ok. 30 lat. W co angażował się także Mieczysława Sałaja - saksofonista, który to od początku angażował się w to przedsięwzięcie razem z kolegami z Zespołu TOOB. Jesienią ubiegłego roku Zespół zagrał Tomaszowskim Weselu – inscenizacji tradycyjnego wesela sprzed lat przygotowanego przez Zespół Tomaszowianie. Muzykom od lat towarzyszy sołtys Tomaszowic Rafał Grudnik.

Sylwester Gaweł – mieszkaniec Modlniczki. Dzieci znają go jako pana od Judo! Jest byłym zawodnikiem TS Wisła Kraków (1989-2000), dwukrotnym medalistą zawodów pucharu świata seniorów: (złoty 1999 i brązowy 1998), pięciokrotnym medalistą mistrzostw Polski seniorów (złoty w 1996 w kat. open, srebrny w 1993 w kat. poniżej 78 kg oraz trzykrotny brązowy (1996 w kat. poniżej 86 kg, 1998 i 1999 w kat. poniżej 90 kg), trzykrotnym medalistą mistrzostw USA seniorów. To on sprawił, że ta judo na dobre zagościło na matach w gminie Wielka Wieś. Bezpłatnie wraz z przyjacielem prowadził kurs samoobrony dla seniorów.

Paweł Lewkowicz – mieszkaniec Białego Kościoła. Zawsze pomocny przy organizacji sołeckich wydarzeń. Swój talent artystyczny wykorzystuje w szczególności wykonując fotorelacje i profesjonalne zdjęcia.

Aneta i Grzegorz Kaczorowie – mieszkańcy Modlniczki. Zaangażowani w działania społeczne. Pani Aneta dzieli się swoim talentem florystycznym, pomaga tworzyć kwiatowe dekoracje na różne uroczystości, a jej mąż zawsze czuwa by nie zabrakło do nich kwiatów, w tym również do wiana dożynkowego. Nigdy nie odmawiają pomocy w zakresie wypożyczenia sprzętu lub materiałów potrzebnych przy organizacji wydarzeń. Państwo Kaczorowie są przedsiębiorcami zaangażowanymi w społeczność Targu Wielkowiejskiego.

Jan Wnuk – mieszkaniec Prądnika Korzkiewskiego. Historyk. Jest autorem kilku artykułów naukowych i popularnonaukowych. Propagator tradycji walk narodowowyzwoleńczych na ziemiach polskich w XX w., opiekun miejsc pamięci. W Prądniku Korzkiewskim rokrocznie organizuje i prowadzi spotkania patriotyczne upamiętniające mszę świętą odprawioną niegdyś dla partyzantów i żołnierzy ukrywających się w ojcowskich lasach. 

Piotr Litewka – mieszkaniec Białego Kościoła. Wspiera działania społeczne w Białym Kościele. Z jego pomocą jako właściciela firmy cateringowej zespół Białokościelanki angażował się w kulinarne konkursy i przedsięwzięcia odnosząc sukcesy.

Kategoria "Młodość = Przyszłość" - nagrody otrzymali:

Maria Gąska – mieszkanka Będkowic. Powszechnie znana lokalnej społeczności, otwarta na problemy i potrzeby drugiego człowieka, nigdy nie odmawia pomocy. Działa w straży, angażuje się we wszystkie akcje charytatywne Będkowic. Jest wolontariuszką, współdziała z Fundacją AGAPE włączając się w pomoc osobom niepełnosprawnym. Włącza się w akcje prospołeczne, kulturalne i proekologiczne na terenie sołectwa, działa na rzecz parafii Będkowice, jest lektorem i zajmuje się oprawą wokalną mszy.

Mariola Ulman – mieszkanka Wielkiej Wsi. Od najmłodszych lat z determinacją pokonuje swoje ograniczenia ruchowe. Największą jej pasją jest pływanie. Systematycznie uczęszcza na treningi, przełamując kolejne bariery. Mariola posiada klasę startową S10, aktywnie bierze udział w zawodach pływackich skierowanych do osób z niepełnosprawnościami w tym Grnad Prix Polski oraz Letnich i Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów organizowanych przez Związek Sportu Niepełnosprawnych START. Jej marzeniem jest powołanie do kadry narodowej i reprezentowanie naszego kraju w zawodach międzynarodowych.

Michał Cięciwa - OSP Modlnica. Uczestniczy w zbiórkach, ćwiczeniach, zawodach i akcjach ratowniczych.. Pomaga starszym kolegom w prowadzeniu zbiórek MDP. Poza strażą jest również zaangażowany w działalność modlnickiej Caritas.

Mateusz Jarzyło – mieszkaniec Bębła. Kiedyś przewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy. Jako młody i uzdolniony muzycznie człowiek angażuje się w działalność na rzecz sołectwa Bębło w szkole i w kościele. Tutaj zastępuje często organistę Gra i śpiewa ze scholą, jest członkiem gminnej orkiestry dętej GOKiS. Tworzy swoja muzykę i teksty.

Dawid Litewka - OSP Biały Kościół. Uczynny człowiek, który angażuje się w życie społeczne swojej wioski. Jest jednym z najstarszych członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Od lat bardzo zaangażowany w życie parafii - prowadzi spotkania dla grupy ministrantów.

Kategoria "Wielkie Serce" - nagrody otrzymali:

Bogusław Kolarski – mieszkaniec Giebułtowa. Prowadzi firmę Handlowo-Usługowo-Instalacyjną. Wspiera finansowo wszystkie inicjatywy społeczne takie jak św. Mikołaj dla dzieci, dożynki parafialne, dzień seniora, Orszak Trzech Króli. Służy pomocą w każdej sytuacji, nie jest obojętny na sprawy i problemy drugiego człowieka.
Przemysław Pyrek -bezpłatnie wyremontował mieszkanie ubogiej rodzinie z gminy Wielka Wieś. Deklaruje gotowość kontynuowania w miarę swoich możliwości pomocy osobom potrzebującym.

SMA Magnetics z prezesem Jackiem Maciejewskim. Spółka, która przeprowadziła akcję świąteczną wśród swoich pracowników i ufundowała 56 bożonarodzeniowych paczek z licznymi artykułami żywnościowymi dla najuboższych rodzin z gminy Wielka Wieś.

Niepubliczne Przedszkole „Zakątek Maluszka” z Modlnicy z właścicielkami spółki prowadzącej przedszkole Anetą Dudek i Urszulą Sikorą. Od trzech lat przed Bożym Narodzeniem właściciele, kadra nauczycielska i rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola organizują akcje dobroczynne. W roku 2023 przedszkole zebrało setki artykułów spożywczych i higienicznych i przekazało je dla osobom najbardziej potrzebujących z gminy Wielka Wieś.

Waldemar Wierzbicki – mieszkaniec Wielkiej Wsi. Wyruszył hulajnogą (bez wspomagania) do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Łącznie od progu domu do bazyliki pokonał 3631 km w 60 dni. Wszystko w intencji osób ciężko chorych, cierpiących, modląc się dla nich o dar zdrowia. Samodzielnie organizował cala podroż. Czasem z trudem znajdował miejsce noclegowe.  Zdarzały się też usterki w sprzęcie, zmęczenie fizyczne, liczne kontuzje, kaprysy pogody, były kryzysy, chwilowe zwątpienia, ale wszystko przezwyciężył. Szczegóły zmagań opisał na profilu facebookowym: "Santiago de Compostela - moja droga do"

Marcin Kruk - mieszkaniec Modlniczki. Wspierający gminę swoim głosem i słowem, konferansjer, który prowadzi gminne uroczystości, imprezy, koncerty, wydarzenia.

Kategoria "Pro Cultura" - nagrodę otrzymali:

Klub Seniora z Wielkiej Wsi. Jako klub funkcjonują ponad 25 lat. Klu utworzony został w 1998 roku jako grupa mająca na celu przywrócenie imienia ks. Stanisława Konarskiego szkole w Wielkiej Wsi. Podczas uroczystości przywrócenia imienia patrona zorganizowano w szkole wydarzenie, z którego dochód przeznaczono na ufundowanie sztandaru dla tej placówki. Kolejne pozyskane fundusze przeznaczono na budowę sali gimnastycznej i następne inwestycję. Zespół ten wspierali mieszkańcy, OSP Wielka Wieś, rada rodziców i radą sołecką. Klub Seniora przyczyniał się do rozwoju i krzewienia kultury, promuje kulturę ludową, swój repertuar opiera na folklorze wsi podkrakowskiej.

Kategoria "Super Czytacz"- nagrodę otrzymali:

To nagroda przyznawana czytelnikom, którzy przeczytali, wypożyczyli najwięcej książek w ciągu roku. Laureatami są:
Justyna Leń, 
Monika Sawka
Anna Hałuszczak

Kategoria "Przyjaciel Gminy "- nagrodę otrzymali:

Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji z dyrektorem Wojciechem Odzimką oraz kierownik Zespołu ds. Doradztwa i Rozwoju Dawidem Hoinkisem. Organizacja, z którą gmina Wielka Wieś współpracuje od lat głównie w zakresie przygotowywania strategicznych dokumentów, doradztwa i pomocy. Dzięki pracownikom tej instytucji gmina zyskała partnera zagranicznego - ukraińską gromadę Bajkowce.

Barbara Kaszkur-Niechwieja z Fundacji Addenda. Nagrodzona za przygotowanie i realizację międzynarodowego Projektu " Sztuka dobrego życia", do którego zaproszone zostały seniorki gminy Wielka Wieś. Współpraca z seniorami z Rzymu, zwiedzanie muzeów krakowskich, liczne wykłady i dyskusje poszerzyły wiedzę zarówno seniorów polskich jak i włoskich i znacząco wzbogaciły osobowość tych osób.

Teresa Sieradzka – dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Giebułtowie. Doceniona za współpracę z gminą.

Na koniec podziękowania z bukietem kwiatów odebrała Magdalena Szymańska, dyrektor Gminny Ośrodek Kultury i Sportu Wielka Wieś i cały jej zespół za pracę i poświęcenie dla gminy.

XX Powiatowy Dzień Seniora w DPS Więckowice i warsztaty wicia wianków

Święto seniorów z powiatu krakowskiego. Jubileuszowe spotkan...

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski