Po raz pierwszy w tym roku walczyli na wodzie

ART
KAJAKARSTWO GÓRSKIE. Pierwszy oficjalnymi zawodami w danym roku tradycyjnie jest Noworoczny Slalom Równoległy. Zmagania na torze ośrodka Kolna w Krakowie po raz kolejny połączone były ze zbiórką pieniędzy i licytacją na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Oprócz nietypowej dla "górali" pory na starty na wodzie, także formuła krakowskich zawodów jest wyjątkowa. Na tymczasowo przykrytym "balonem" fragmencie toru na Wiśle uczestnicy o końcowe zwycięstwo rywalizowali w parach na dwóch równoległych trasach, pokonując je w tym samym czasie (decydował łączny wynik obu prób).

W szóstej edycji regat na starcie zabrakło części kadrowiczów, którzy przebywają na zgrupowaniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale i tak obsada była mocna. W C-2 wygrali Andrzej i Filip Brzezińscy (AZS AWF Kraków), srebrni medaliści w drużynie i szósty indywidualnie ekipa mistrzostw Europy seniorów. Łącznie o prawie 6 sekund wyprzedzili medalistów młodzieżowych mistrzostw Europy i mistrzostw świata, Grzegorza Majerczaka i Michała Wierciocha, którzy przeszli z Pienin Szczawnica do AZS AWF. W C-1 mężczyzn zwyciężył reprezentant akademickiego klubu, Wojciech Pasiut. 22-letni zawodnik, siódmy na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy, o 0,41 s okazał się szybszy od Arkadiusza Niecia (Start Nowy Sącz).

Kajakarz spod Wawelu najlepszy okazał się również w K-1. Wygrał reprezentant współorganizującego regaty Krakowskiego Klubu Kajakowego Eryk Lejmel. Miał dwa bezbłędne przejazdy i o 0,69 s wyprzedził Łukasza Polaczyka (AZS AWF). W gronie kobiet Klaudia Zwolińska (Start) triumfowała w K-1, a Justyna Janczy (Spływ Sromowce Wyżne) zwyciężyła w C-1.

W trakcie licytacji, z której dochód przeznaczony został na WOŚP, wygrać można było m.in. spływ pontonem (rafting), a także koszulki z slalomowych ME w Krakowie. "Letni" sezon kajakarze górscy zainaugurują 12-13 kwietnia, także na Kolnej, podczas Krakowskich Slalomów.