Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Połączą dwa gimnazja

SYP
Burzliwa kilkugodzinna dyskusja poprzedziła głosowanie nad uchwałą w sprawie likwidacji wolbromskiego Gimnazjum nr 1. Ostatecznie wolbromscy radni 11 głosami "za" przy 10 "przeciw" przyjęli uchwałę o likwidacji tej szkoły.

Fot. Jacek Sypień

WOLBROM. Podjęcie decyzji poprzedziła burzliwa dyskusja

Władze Wolbromia chciały pierwotnie zlikwidować dwa gimnazja, czyli "Jedynkę" i "Dwójkę", ale po protestach mieszkańców oraz deklaracji dyrektora, który zobowiązał się wprowadzić oszczędności - wycofały się z planów likwidacji Gimnazjum nr 2. Podobnie, jak odłożono w czasie przekształcenia dwóch wiejskich podstawówek w Porębie Górnej i Porębie Dzierżnej. Szkoły pierwotnie miały zostać zamknięte, ale w lutym, kiedy przyjmowano uchwały intencyjne władze miasta, pod naciskiem protestów mieszkańców i nauczycieli zaproponowały, aby ograniczyć działalność szkół do klas I - III. Ostatecznie projekty uchwał nie trafiły pod obrady rady, gdyż mieszkańcy zawarli pisemne porozumienie z władzami gminy, w którym zobowiązali się do poprowadzenia tych szkół, jako niepublicznych. Do likwidacji została tylko "Jedynka".

Przeciwnicy likwidacji tej szkoły, czyli nauczyciele, rodzice i część radnych podkreślali dobro uczniów, którzy będą mieli dalej do szkoły, a także brak pracy dla nauczycieli, którzy zostaną zwolnieni po przyłączeniu zlikwidowanego Gimnazjum nr 1 do Gimnazjum nr 3. Nauka w połączonych w ten sposób gimnazjach będzie się odbywała w obecnym budynku Gimnazjum nr 1. Nie wiadomo, czy podjęta w środę uchwała będzie prawomocna, gdyż część rodziców uczniów twierdzi, że nie została w przewidzianym przepisami terminie "skutecznie zawiadomiona" o zamiarze likwidacji tej szkoły. Kiedy zbierano podpisy mieszkańców, to przeciwko likwidacji Gimnazjum nr 1 opowiedziało się 887 osób, a listy protestacyjne przeciwko likwidacji Gimnazjum nr 2 podpisały 1364 osoby.
Z kolei wiceburmistrz Katarzyna Gamrat przedstawiała argumenty przemawiające za takim rozwiązaniem. W tym roku wydatki oświatowe gminy, to 26,7 mln zł, podczas gdy subwencja oświatowa 13,2 mln zł. Tymczasem w 2002 roku łączny koszt utrzymania podstawówek i gimnazjów wyniósł 10,5 mln zł przy subwencji 9,6 mln zł. W 2002 roku we wszystkich szkołach było 2989 uczniów, a obecnie 2145. Na przestrzeni tych lat liczba uczniów spadła o 844 osoby, a wydatki na oświatę wzrosły o 16,2 mln zł. Do Gimnazjum nr 1 chodzi 170 uczniów, do "Dwójki" - 88, a do Gimnazjum nr 3 - 224. Na 224 uczniów "Trójki", aż 103 jest spoza obwodu tej szkoły. Zgodnie z miejscem zamieszkania powinni chodzić do "jedynki" albo do "Dwójki". Ale wolą "Trójkę".

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski