Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politycy z Krakowa będą walczyć o „Naftę”

Marcin Banasik
Biurowiec „Nafty” od lat jest symbolem potęgi krakowskiej spółki
Biurowiec „Nafty” od lat jest symbolem potęgi krakowskiej spółki FOT. MARCIN MAKÓWKA
Kontrowersje. Zarząd spółki wiertniczej Exalo planuje sprzedaż kluczowych nieruchomości dawnej spółki Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków. Zapobiec temu chcą m.in. europosłowie.

Kraków to miejsce, które kształci i zatrudnia najlepszych fachowców w dziedzinie wiertnictwa naftowego. A spółka Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków przez prawie 70 lat była najlepszą firmą wiertniczą w kraju.

– Dlaczego teraz mamy stracić nasz majątek i stać się podrzędną spółką? – to pytanie, jakie najczęściej padało podczas wczorajszego spotkania poświęconego napiętej sytuacji między centralą firmy Exalo Drilling SA w Pile a Exalo Centrum Kraków.

Czytaj także: Chcą sprzedać majątek krakowskiej „Nafty”? >>

Zarząd spółki, w której skład wchodzi pięć byłych firm wiertniczych, zdecydował o sprzedaży krakowskich nieruchomości. Pod młotek poszła Baza Zaplecza Materiałowo-Sprzętowego w Płaszowie i okazały biurowiec przy ul. Lubicz 25.

– Efektem sprzedaży budynków będą zwolnienia najlepszych pracowników, co sprawi, że nasza firma przestanie liczyć się na rynku – obawia się Eu­geniusz Postawa ze związków zawodowych Exalo.

W sprawę zaangażował się Ryszard Legutko, europoseł PiS z Krakowa. – Nie możemy dopuścić, żeby tak reprezentacyjna spółka przestała istnieć – mówi europoseł.

Ryszard Legutko wysłał w tej sprawie list do premiera Donalda Tuska. Zwraca się w nim do szefa rządu z prośbą o natychmiastowe i skuteczne działania w celu uratowania krakowskiej firmy.

Na plany likwidacji „Nafty” zareagował również Bogusław Sonik, europoseł PO, który stanowczo sprzeciwia się takim działaniom. Zaapelował do małopolskich posłów o wspólne podjęcie działań. Eurodeputo­wany Sonik poprosił o przedstawienie stanowiska w tej sprawie również ministra skarbu.

Tymczasem zarząd Exalo tłumaczy, że nieruchomości wystawione na sprzedaż wchodzą w skład majątku zbędnego, nie wykorzystywanego w działalności spółki. Zarząd firmy podkreśla, że intencją Exalo Drilling nie jest likwidacja centrum biznesowego w Krakowie.

„Dlatego też nie należy łączyć trwającego w całej spółce procesu sprzedaży majątku zbędnego ze zwolnieniami pracowniczymi” – napisał w oświadczeniu zarząd Exalo Drilling.

Krakowscy pracownicy spółki są jednak nastawieni do zmian sceptycznie. – Od kiedy PNiG Kraków została włączona do Exalo, znaczenie naszej spółki spada. Jeśli zostaniemy bez budynków, żaden szanujący się fachowiec nie będzie chciał u nas pracować – podsumowuje Eugeniusz Postawa.

Pozbycie się budynków oznacza również brak miejsca na praktyki dla studentów wiertnictwa z krakowskiej AGH.

PNiG stała się częścią Exalo Drilling w 2012 r. Wtedy w stolicy Małopolski pracowało ponad 1 tys. osób. Dziś Exalo Centrum Kraków ma 700 pracowników.

Napisz do autora:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski