Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polscy pracodawcy największymi optymistami w Europie: ma być więcej etatów w większości branż

Oprac. Zbigniew Bartuś
Źródło: Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia
Źródło: Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia
Zatrudnienie. Polscy pracodawcy z zauważalnym optymizmem podchodzą do planów zwiększania zatrudnienia w drugim kwartale 2015 r. – wynika z najświeższego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia.

Optymizm panuje wśród naszych przedsiębiorców nieprzerwanie od dwóch lat, a w ostatnim czasie nawet wzrósł.

W siedmiu z dziesięciu badanych sektorów oraz we wszystkich regionach oczekuje się wzrostu poziomu zatrudnienia. Najlepsze perspektywy zatrudnienia w nadchodzących trzech miesiącach odnotowano w budownictwie, transporcie, logistyce, komunikacji i produkcji przemysłowej

Spośród 750 przebadanych w Polsce pracodawców, 16 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 7 proc. zamierza redukować etaty, a 73 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale. – Oznaki stopniowej poprawy na rynku pracy w Polsce obserwujemy w kwartalnym badaniu ManpowerGroup już od ponad roku – komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce. – Od kilku kwartałów sytuacja stabilizuje się, co ma swoje przyczyny w dobrej kondycji naszej gospodarki oraz zwiększonych inwestycjach.

Jej zdaniem, do optymistycznych prognoz zatrudnienia przyczynia się też ciepła zima. – W efekcie prognozy polskich pracodawców na nadchodzące miesiące są jednymi z najbardziej optymistycznych spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. To tym lepsze wieści, że nie spodziewamy się pogorszenia dobrych perspektyw również w dalszym czasie – dodaje Iwona Janas.

W IV kwartale 2014 r. w siedmiu z dziesięciu badanych sektorów prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia, czyli prognozy dotyczące wzrostu zatrudnienia przeważają nad prognozami dotyczącymi redukcji etatów. Najbardziej widoczne jest to w budownictwie (+21 proc.), transporcie/logistyce/komunika- cji (+18 proc.) oraz produkcji przemysłowej (+14 proc.). Wyraźny optymizm widać także w handlu (+ proc.). Umiarkowanie pozytywny trend odnotowano w finansach/ubezpieczeniach/nieruchomościach i usługach oraz instytucjach sektora publicznego (+5 proc.). Na lekkim plusie są restauracje i hotele (+3 proc.).

Ujemną prognozę netto zatrudnienia odnotowano dla sektorów: energetyki/gazownictwo/wodociągi ( -6 proc.), kopalnie/przemysł wydobywczy oraz rolnictwo/leśnictwo/rybołówstwo (-4 proc.).

– Polska pozostaje jednym z atrakcyjniejszych krajów dla biznesu w Europie _– zauważa Iwona Janas. – Procentuje to kolejnymi inwestycjami i nowymi miejscami pracy, zwłaszcza w niektórych sektorach gospodarki. Zapotrzebowanie na pracowników rośnie i dotyczy zarówno wykwalifikowanych pracowników fizycznych, jak i osób na stanowiskach specjalistycznych._

Jej zdaniem, przed przedsiębiorcami stoi duże wyzwanie w postaci rosnącego niedoboru talentów. Problem narasta od dłuższego czasu.

Skłania on pracodawców do zwiększenia inwestycji w pracowników, m.in. systemy motywacji, a także sięgania po niezbędne w __tej sytuacji wsparcie firm doradztwa personalnego – komentuje dyrektor ManpowerGroup w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski