Ponad 5,5 tys. ofiar wypadków. Będą ostrzejsze kary dla piratów drogowych?

Redakcja
Udostępnij:
Nawet 700 zł będzie kosztowało przekroczenie prędkości. Aby srogo karać piratów, Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, ale prezydent skierował ją właśnie do Trybunału Konstytucyjnego. W porównaniu do innych krajów europejskich, na polskich drogach ginie najwięcej osób. W 2007 roku odnotowano prawie 500 tys. wypadków, w których śmierć poniosło ponad 5,5 tys. osób. W porównywalnym czasie, w Czechach zginęło ok. 1 200 osób, a w Szwecji tylko 500.

Nie zła infrastruktura, lecz nadmierna prędkość - to główna przyczyna wypadków. Drugą w kolejności jest nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, a trzecią nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu.
Uchwalona przez Sejm nowelizacja prawa o ruchu drogowym zakłada utworzenie Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym. Portal e-prawnik.pl przyjrzał się idei centrum. Jego głównym zadaniem byłaby ewidencja naruszeń przepisów ruchu drogowego i niezwłoczne nakładanie opłat na łamiących zasady ruchu drogowego. Nowelizacja wprowadza znaczne uproszczenie procedury karania kierowców łamiących prawo. Z chwilą zarejestrowania przekroczenia prędkości, wszczynane będzie postępowanie administracyjne, a nie jak dotąd postępowanie w sprawach o wykroczenia. Kara będzie więc nakładana w drodze decyzji administracyjnej, której zostanie nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Organem właściwym do nałożenia kary będzie Główny Inspektor Ruchu Drogowego.
Po zawiadomieniu o naruszeniu prawa, właściciel pojazdu będzie zobowiązany do wskazania kierującego pojazdem, bądź też przyznania się do prowadzenia pojazdu. Ukarany będzie miał 14 dni na dobrowolne uiszczenie kary – wówczas kara będzie zmniejszona o 20%. Jeśli ukarany nie uiści opłaty, inspektor wyda decyzję o nałożeniu kary w podwójnej wysokości, a jeśli i to nie poskutkuje, zostanie wszczęte administracyjne postępowanie egzekucyjne, a także zatrzymanie prawa jazdy kierowcy.
Nowelizacja przewiduje także zwiększenie kar za naruszenia zasad ruchu drogowego polegające na przekroczeniu prędkości. W obszarze zabudowanym kary miałyby wynosić odpowiednio:
1.       przy przekroczeniu prędkości powyżej dozwolonej o 10 km/h do 20 km/h włącznie – 200 zł,
2.       o więcej niż 20 km/h do 30 km/h włącznie – 300 zł,
3.       o więcej niż 30 km/h do 40 km/h włącznie – 500 zł,
4.       o więcej niż 40 km/h do 50 km/h włącznie – 600 zł,
5.       o więcej niż 50 km/h – 700 zł.
Mniejsze kary przewidywane są za przekroczenie prędkości na obszarze niezabudowanym oraz na autostradach i drogach ekspresowych.
Kontrowersyjne zmiany dotyczą natomiast postępowania wobec osób czasowo przebywających na terenie Polski, nie mających tu miejsca zamieszkania. W przypadku naruszenia zasad ruchu drogowego polegających na przekroczeniu prędkości, kierowca będzie zobowiązany do uiszczenia kaucji w wysokości kary, bądź dobrowolnego uiszczenia kary. Jeśli tego nie uczyni, pojazd zostanie zatrzymany, a następnie sprzedany na drodze egzekucji administracyjnej.
 Projekt, mimo uchwalenia przez Sejm, nie został podpisany przez Prezydenta - 27 kwietnia zawnioskował on do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności projektu zmiany z Konstytucją.  Podstawy wniosku są częściowo zasadne. Prezydent wskazał, iż brak jest regulacji dotyczących postępowania odwoławczego od decyzji inspektora. Podniósł także zasadność rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji i zarzucił nowelizacji sprzeczność z zasadami sprawiedliwości i proporcjonalności w zakresie postanowień umożliwiających egzekucję kar poprzez sprzedaż zatrzymanego a nieodebranego samochodu obcokrajowca . Zaskarżył również niewłaściwy tryb uchwalenia ustawy.
- Nie ma wątpliwości, iż problem wysokiej śmiertelności na polskich drogach winien zostać jak najszybciej rozwiązany – rażące jest to, że zmiany zachodzą tak wolno, i że projekty ustaw nowelizacyjnych pozostawiają wiele do życzenia z punktu widzenia legislacji - mówi Piotr Lampa z portalu e-prawnik.pl.

Autor: Grzegorz Pawelec – ekspert serwisu

e-prawnik.pl

  lider wśród serwisów internetowych dostarczających informacje prawne na żądanie - z gwarancją ”Dziś pytanie –dziś odpowiedź”.

Przesłała: Katarzyna Bienussa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie