Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Popiersie Kossak-Szczuckiej dopełni galerię wielkich Polaków

Małgorzata Mrowiec
Zofia Kossak-Szczucka
Zofia Kossak-Szczucka fot. Wikipedia/Cinik
Pamięć. Przed Światowymi Dniami Młodzieży pomniki mają zyskać opisy w dwóch językach.

Zofia Kossak-Szczucka (1889-1968) ma być piątą kobietą wśród osób upamiętnionych popiersiami w Galerii Wielkich Polaków w parku im. Jordana. Jest już projekt uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie wzniesienia pomnika, radni zajmą się nim na sesji 3 lutego.

- To będzie już ostatni ze wszystkich pomników zaplanowanych w Galerii Wielkich Polaków XX wieku, która od 17 lat powstaje z mojej inicjatywy - mówi Kazimierz Cholewa, prezesa Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana.

Radni zdecydują o upamiętnieniu postaci Kossak-Szczuckiej, zaś Towarzystwo będzie szukać fundatora. Koszt pomnika (postument z piaskowca i popiersie z brązu) to 15 tys. zł.

Dlaczego Kossak-Szczucka? - Chciałem uhonorować jeszcze jedną kobietę - obok tych, które już mają popiersia w galerii: Karoliny Lanckorońskiej, Danuty Siedzikówny „Inki”, generał Zawackiej i Marii Skłodowskiej-Curie - odpowiada Kazimierz Cholewa.

Wybór padł na autorkę wielu powieści historycznych, określaną często mianem Sienkiewicza w spódnicy. Ale to nie wszystko. W czasie II wojny światowej była ona działaczką konspiracyjną, współzałożycielką Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom (kryptonim „Żegota”). W latach 1943-44 więziona w Oświęcimiu, na Pawiaku skazana na śmierć, uwolniona przez podziemie, wzięła udział w powstaniu warszawskim. W 1945 r. zmuszona do opuszczenia kraju, przebywała w Anglii.

W Polsce w 1951 r. wszystkie utwory tej pisarki były objęte cenzurą i wycofywane z bibliotek. Powróciła do kraju w 1957 roku. W 1964 r. podpisała list 34, w którym przyłączyła się do protestu pisarzy w obronie swobody wypowiedzi. Pośmiertnie została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Prezes Cholewa planuje już, że uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpi 18 maja. Pozyskał zdjęcia archiwalne, które pomogą przyszłemu twórcy pomnika. Sugeruje, by pisarka trzymała w ręku książkę. Rzeźba ma być gotowa w marcu. W parku znajdzie się obok popiersia bp. Albina Małysiaka.

Nie tylko Kossak-Szczuckiej brakuje jeszcze w edukacyjnej galerii rzeźb w parku Jordana. Jednocześnie z jej pomnikiem zostanie odsłonięte popiersie Henryka Sienkiewicza, o którego upamiętnieniu w tej alei radni zdecydowali już kilka lat temu. W tym roku - przypomnijmy - przypada 170. rocznica urodzin oraz 100. rocznica śmierci pisarza, obchodzimy Rok Henryka Sienkiewicza.

A wcześniej, bo już 28 lutego, do Galerii Wielkich Polaków trafią jeszcze popiersia dwóch Żołnierzy Wyklętych: Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora oraz Józefa Franczaka ps. Laluś. Czekają na nie puste postumenty.

I tak dopełnioną już galerię będą tworzyć w sumie popiersia 29 osób oraz pomnik niezwykłego żołnierza armii Andersa - niedźwiedzia Wojtka.

W zeszłym roku krakowski oddział IPN przygotował skoroszyt edukacyjny „Na szlakach historii w Małopolsce. Galeria wielkich Polaków”. Poświęcony jest on postaciom upamiętnionym w parkowej galerii. Natomiast w tym roku, przed Światowymi Dniami Młodzieży, pomniki mają zyskać tabliczki w języku polskim i angielskim - z życiorysami postaci, opracowanymi również przez IPN.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski